Wiele z nas ma problemy z cerą. Wklepujemy w twarz dziesiątki kremów, używamy przeróżnych maseczek, maskujemy niedoskonałości, by nasza cera była nieskazitelna. Jednak często nie jesteśmy zadowolone z efektów tych działań. Czy istnieją jeszcze szczęściary posiadające niesprawiającą wielu problemów cerę normalną?
Rodzaj cery zmienia się całe życie pod wpływem różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Idealną, normalną cerę mają właściwie tylko dzieci. W okresie dojrzewania często zmienia się w cerę tłustą, bądź mieszaną, by ustabilizować się po 20 roku życia. Wydawałoby się, że na tym kończą się problemy z cerą, ale po burzliwym okresie młodzieńczym pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry i staje się ona często wysuszona. Czym charakteryzuje się cera normalna? Jednym słowem – bezproblemowością. Jest sprężysta, matowa, pory są właściwie niewidoczne. Przeważnie jest po prostu gładka i dobrze nawilżona. Nie widać na niej również rozszerzonych naczynek. Jednak czy istnieją jeszcze kobiety z takim rodzajem cery? Często same szkodzimy skórze złym doborem kosmetyków, mikroklimat wielkich miast i liczne zanieczyszczenia również wpływają negatywnie na stan cery.
Coraz częściej również ujawniają się różne uczulenia, bądź na to co jemy, bądź też, na składniki występujące w kosmetykach. Wszystkie te czynniki wraz z naturalnym starzeniem się skóry i zmianami w niej następującymi oraz często sezonowymi zmianami w stanie naszej cery powodują , że ze świecą szukać w dzisiejszych czasach kobiety, która nie walczy z jakimiś niedoskonałościami. Jeżeli jednak jakimś cudem jesteś posiadaczką normalnej cery nie bagatelizuj pielęgnacji. Przede wszystkim ochraniaj skórę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, oczyszczaj delikatnymi żelami lub mleczkami i nawilżaj. Nie musisz stosować kosmetyków regeneracyjnych bądź agresywnych oczyszczających, ponieważ możesz zaburzyć idealnie przebiegające w Twojej skórze procesy.
Każda z nas dąży do ideału jakim jest cera normalna. Napotykamy jednak na wiele przeszkód, które oddalają nas od tego ideału. Nie jesteśmy jednak z tym same, bo większość z nas miewa mniejsze lub większe problemy z cerą.
Autor: Kamila Miś