Przed ciążą

Akceptacja ciąży

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie od dziś wiadomo i nie trzeba być mędrcem, by wiedzieć, że ciąża słusznie kojarzona jest z nadejściem nieodwracalnych zmian w życiu każdej kobiety. Dlatego dwie kreski widniejące na teście ciążowym, bądź krótki komunikat lekarza „jest Pani w ciąży” wywołują w każdej z nas niewyrażalny słowami atak wszystkich możliwych uczuć i emocji.
Oczywiście nasza reakcja uzależniona jest od całej masy czynników. Do głównych zaliczamy stabilizację zarówno w związku jak i finansową.
Wśród zapytanych przeze mnie kobiet ponad połowa odpowiedziała, że nie zdecydowałaby się na zajście w ciążę z powodu obaw przed reakcją, i co ciekawe, nie partnera, a szefa. Kobiety obawiają się utraty stabilizacji zawodowej automatycznie rezygnując z powiększania rodziny. Wiele z nich twierdzi, że odejście na urlop macierzyński czy wychowawczy grozi bezpowrotną utratą stanowiska a nawet pracy i choć ustawa nakazuje zapewnienie kobiecie możliwość powrotu, realia niestety wyglądają nieco inaczej.
Kolejnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na stosunek kobiety do ciąży, jest jej wiek i dojrzałość emocjonalna, ponieważ dorosłość nie jest równoznaczna z dojrzałością. Kobiety po przebyciu drugiej lub kolejnej ciąży, same przyznają, że były znacznie dojrzalsze i przygotowane emocjonalnie na nadejście kolejnej pociechy niż w przypadku pierwszego dziecka. Zapewne jednak duży wpływ na to ma także zdobyte już doświadczenie i świadomość, że kolejna ciąża nie jest już wędrówką w nieznane.
Wieściom o ciąży mogą towarzyszyć łzy szczęścia, euforia, zaskoczenie, jednak zawsze w pewnym momencie pojawi się strach. Jak to będzie? C¬¬zy sobie poradzę? Jak zareaguje partner? To naturalne, ponieważ stajemy przed nową dla nas sytuacją i nie potrafimy wyobrazić sobie, jak wszystko się dalej poukłada.
Kiedy opadną emocje i zaakceptujemy zbliżające się zmiany, szybko uświadomimy sobie, że oto właśnie została przydzielona nam rola, dla której zostałyśmy stworzone.
Powinnyśmy pamiętać, że nasze samopoczucie, a nawet nastawienie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka już od pierwszych dni od poczęcia. Pomimo tysięcy obaw, nieodwracalnych zmian i wielu wyzwań, jeszcze przed narodzeniem dziecka zrozumiemy, że nigdy jeszcze nikogo nie kochałyśmy tak głęboką i bezwarunkową miłością, jak to malutkie życie, które się w nas rozwija.

Comments are closed.