Moja szafa

Benevento | Spodnie chinos

Pinterest LinkedIn Tumblr

Spodnie Chino, zostały wymyślone przez Sir Harry Lumsden, angielskiego generała, który nienawidził się brudzić. W 1848 roku, podczas stacjonowania na polu bitwy w Raxaul (Północne Indie), zdecydował się zafarbować swój biały bawełniany mundur kawą oraz proszkiem z curry i morwy, ponieważ pełna pyłu gleba indyjskiej pustyni zwykła brudzić ubrania w brzydki sposób.

Ten nowy awangardowy kolor krył wszelkie przebarwienia, które pustynia zostawiała na ubraniach. Kolor ten nazwano Khaki, co w języku hinduskim znaczy kurz. Pomysł rozprzestrzenił się szybko wśród żołnierzy i wkrótce wszyscy farbowali swoje mundury na ten nowy kolor. Kiedy zwierzchnicy wojskowi dowiedzieli się o tym procederze, postanowili ujednolicić kolor mundurów wojskowych i zrobić rzeczywiście mundury w kolorze khaki. W tym momencie historia staje się nieco zabawna

Wojsko produkowało mundury w Stanach zjednoczonych, ale transportowano je na front indyjski przez Hiszpanię i Chiny. Do czasu, kiedy mundury docierały na miejsce, na kontenerach widniały wielkie napisy Chino, ponieważ były one wysyłane z Hiszpanii do Chin, po hiszpańsku Chiny to Chino. Właśnie przez ten napis żołnierze zaczęli używać tego słowa do opisu nowych mundurów i też zostało. Stworzono słowo Chino. Dlatego właśnie na świecie funkjonują dwie nazwy opisujące tą samą rzecz: Chino i Khaki.

Kiedy żołnierze wrócili do cywilnego życia nadal nosili swoje wojskowe chinosy. Prawie sto lat później od ich powstania stały się prawdziwym hitem wśród młodzieży studenckiej, tworząc styl modny do dziś Preppy Style razem z koszulą i mokasynami.

Chinosy zaczęły być noszone powszechnie przez nastolatków w liceach i młodzież na studiach, kiedy jeansy były jeszcze zabronione w szkołach. Najbardziej popularne były khaki, ale istniały również chinosy w różnych kolorach. Jednak khaki były tak powszechne, że spodnie nazwano popularnie khaki. Chinosy są zrobione z bawełny w splocie twill. Nie zawsze musi to być twill ale na pewno musi to być tkanina o zwartym mocnym splocie. Dzisiaj słowa khaki i chinos są synonimami spodni casual codziennych. Chinosy były zwykle szyte w kolorze khaki, ale dzisiejsza moda wprowadziła trend na bardzo różnorodne kolory chinosów. Praktycznie w każdym sezonie projektanci mody prezentują w swoich kolekcjach nowe propozycje kolorystyczne chinosów. W ostatnich sezonach bardzo modne są spodnie w jaskrawych kolorach, koniecznie w kroju chino. Niemodne stają się coraz bardziej jeansy, wypierane przez miękkie w dotyku i różnokolorowe chinosy.

Comments are closed.