Kobiece rozmaitości

Czy mamy robią sobie same prezenty? 90% mówi: TAK

Pinterest LinkedIn Tumblr

26 maja prawdopodobnie jest tym dniem w roku, gdy na ulicach widzimy najwięcej ludzi z bukietami kwiatów w rękach. Mamy otrzymują podziękowania, życzenia i prezenty od swoich pociech, bez względu na ich wiek. A co mamy same kupują sobie w ciągu roku, jakie produkty najchętniej wybierają, aby zrobić sobie frajdę, sprawić przyjemność? Kiedy najchętniej robią zakupy dla siebie i kto opiekuje się ich dziećmi, jeśli są jeszcze małe?
W ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez Streetcom Polska w maju 2013 roku zapytaliśmy matki, czy czują potrzebę sprawiania sobie frajdy zakupami tylko dla własnej przyjemności. Chcieliśmy również dowiedzieć się, czy znajdują one czas na zakupy produktów, które nie są przeznaczone dla rodziny, dla bliskich. Ponadto zapytaliśmy o najczęściej kupowane produkty, które sprawiające im przyjemność. Dowiedzieliśmy się, jak sobie radzą młode mamy i z kim zostawiają pociechy, aby pójść do sklepu dla własnej przyjemności? Ankieta została skierowana do mam dzieci w różnym wieku, nawet najmłodszych, które nie mogą same złożyć im życzeń z okazji Dnia Matki.
W wyniku badania otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania:

Ile? 90% matek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy kupiło jakiś produkt, który sprawił im przyjemność, a nie był artykułem dla kogoś z rodziny.
Jak często? Zakup prezentu tylko dla siebie jest elementem codzienności dla 18% badanych. Ponad połowa z nich robi sobie prezenty raz na miesiąc lub rzadziej, a co dziesiąta wcale. 54% badanych kupuje produkty, które sprawiają im frajdę w ciągu tygodnia, a 42% w weekend.
Co? Wiemy, jakie produkty sprawiają mamom największą frajdę. Zakup ubrań wskazało 71% mam. Na kolejnych miejscach znalazły się: kosmetyki (67%), buty (50%), książki (47%), torebki (32%), biżuteria (25%). Wśród innych artykułów wymienione zostały m.in.: sprzęt elektroniczny, aparaty cyfrowe, laptopy, telefony, tablety, słodycze, bibeloty, płyty, zabiegi kosmetyczne i SPA, kwiaty i rośliny doniczkowe.
Gdzie? Współczesne mamy najczęściej kupują sobie prezenty w galeriach handlowych (73% wskazań), ale aż 57% wybiera sklepy internetowe w poszukiwaniu czegoś atrakcyjnego dla siebie.
Ponadto zadaliśmy mamom pytanie: „Kto zajmuje się dziećmi, podczas gdy robisz zakupy sprawiające Ci frajdę?” Spośród mam, których dzieci wymagają opieki i nie są jeszcze samodzielne największa część wybiera się na zakupy pozostawiając dzieci pod opieką męża/partnera (49%) lub dziadków (43%). Młode mamy robią sobie prezenty także wtedy, gdy dzieci pozostają w żłobku czy przedszkolu bądź z opiekunką (28%). Z tego wniosek, że może dobrym pomysłem dla ojców i dziadków jest pozostanie w Dniu Matki z maluchem, aby młoda mama mogła kupić prezent z okazji swojego święta? Zwłaszcza, że okazuje się, iż mamy najchętniej wybierają sobie prezenty w pojedynkę (62%). Zakupy dla siebie w towarzystwie koleżanki bądź męża czy partnera wskazuje odpowiednio po 33 i 32% pań.
Badanie metodą CAWI zrealizowane zostało wśród osób zarejestrowanych w społeczności Streetcom, która liczy ponad 250 tysięcy konsumentów. W anonimowym badaniu wzięło udział 2992 matek z całej Polski.

Comments are closed.