Remonty i Budowa

Elegancka nawierzchnia w Aurze

Pinterest LinkedIn Tumblr

Decydujący wpływ na kształt projektowanych brył budynków kompleksu mieszkaniowego Aura w Gdańsku miała przestrzeń, z jej historycznymi znaczeniami. Zaproponowana przez architektów forma zachwyca czytelnością, a walory zdefiniowanej w ten sposób architektury zostały podkreślone równie niezwykłymi nawierzchniami.

Masywne spichlerze były charakterystycznym elementem krajobrazu Wyspy Spichrzów usytuowanej na Motławie i oddzielonej od lądu kanałem. Blisko trzysta budowli idealnie wpisywało się w tkankę zabudowy XVI-wiecznego Gdańska. Architekci z z warszawskiej pracowni KIPP Projekt podjęli próbę nawiązania do dawnej świetności tego miejsca z jej historyczną wartością tworząc wyjątkową spójną kompozycję architektoniczną.

– Inspiracją dla znalezienia odpowiedniego wyrazu projektowanych budynków kompleksu mieszkaniowego Aura były kształty dawnych spichlerzy. Naszym celem były uzyskanie bryły, która w sposób dyskretny, ale czytelny nawiąże do historycznej formy – wyjaśnia arch. Adrian Górecki Prezes Zarządu biura architektonicznego KIPP Projekt z Warszawy.

Do dawnej zabudowy Gdańska i architektury z okresu międzywojennego odwołują się m.in. oszczędne w formie boczne elewacje i dwuspadowe dachy dziewięciokondygnacyjnych budynków. Budynki ze względu na wysoki właściwości gruntu, zostały posadowione na palach. Płaszczyzny pokryte płytkami ceramicznymi w barwach ciepłego brązu stanowią jedną całość, a lekkości nadają bryłom przeszklone ściany szczytowe podzielone płaszczyznami balkonów i loggi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wnętrza są doświetlone. Wybór odpowiedniego materiału na nawierzchnie i tarasy na dachach był jednym z kluczowych dla całej kompozycji. Jest ona istotnym elementem architektury podkreślającym jej walory, wyznaczającym obszar całego założenia.

– Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów nawierzchnia sama w sobie staje się elementem dekoracyjnym, dlatego decyzja o zastosowaniu konkretnych produktów poprzedzona była szerokimi konsultacjami z projektantami – wyjaśnia arch. Dawid Kuptz z firmy Libet.

Spośród szerokiej oferty firmy Libet zdecydowano się wykorzystać produkty, które nawiązując kolorystycznie do bryły i elewacji domów będą również tworzyły ciekawą kompozycję. Zastosowane materiały oraz sposób rozplanowania nawierzchni dostosowany został do pełnionej funkcji.

– Z ceglastoczerwoną barwą elewacji oraz dachu idealnie harmonizuje nawierzchnia z płyt Via Castello z grupy Decco Colormix w kolorze pastello. Projektanci docenili, że linia Colormix Via Castello składa się elementów o największej liczbie rozmiarów. Trzynaście płyt o zróżnicowanej wielkości pozwoliło na stworzenie ciekawych kompozycji. O ile Via Castello Colormix idealnie sprawdziło się w przypadku dużych przestrzeni, to zastosowanie mniejszego formatu kostki, czyli Akropol w kolorze kasztanowym pozwoliło podkreślić spójność całej kompozycji – mówi Tomasz Kopyra, doradca firmy Libet w zakresie nawierzchni.

Położone na najwyższej kondygnacji tarasy zostały wykonane przy zastosowaniu technologii tarasu wentylowanego. To bardzo proste rozwiązanie polegające na montowaniu płyt na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Wsporniki mogą mieć stałą wysokość lub być regulowane, a płyty wykorzystane do budowy tarasu powinny charakteryzował się regularnym kształtem i zbliżoną grubością. Warunki te spełniły płyty Monza Elegante w kolorze solaro z linii Impressio. Kwadratowe formy w odcieniach beżu idealnie prezentują się w otoczeniu zabudowy o historycznym rysie podkreślając jej stonowaną elegancję.

Konsultacja i doradztwo w zakresie nawierzchni – Tomasz Kopyra i Dawid Kuptz, Libet SA.
Projekt: pracownia KIPP Projekt. Generalny wykonawca: SPS Construction. Inwestor: Mill-Yon.

Comments are closed.