Strona 1 z 1

Czy to zgodne z prawem?

: 31 lip 2007, 11:33
autor: pestka
Moje drogie, ostatnio zastanawia mnie pewna rzecz. Otóż mój szwagier jest rozwodnikiem. Ma dwoje dzieci. Była żona ciągle zakłada mu sprawę o podwyższenie alimentów a na dobra sprawę to te dzieci mogą nie być nawet jego bo uznał je by ratować wtedy swój związek. Teraz usłyszałam, że jak on nie będzie mógł płacić to była żona ma prawo założyć sprawę mojemu mężowi i jego obciążyć płatnością. To naprawdę jest zgodne z prawem? No i jakby to wyglądało? Przecież mamy dwójkę dzieci i tylko mój mąż pracuje.

: 31 lip 2007, 20:32
autor: mal
pestka, niestety byla zona korzysta po prostu z prawa jakie przysluguje ich dzieciom,ktore ona wychowuje i jest opiekunem prawnym dzieci .Jak to bedzie wygladalo w praktyce to nie wiem .
Mojej koleznaki maz jest w identycznej sytuacji i niestety placi tez na dzieci z pierwszego malzenstwa ,Byla zona zawsze zaklada sprawe za ktora on potem musi zaplacic i albo sam dobrowolnie bedzie placil okreslona kwote albo sad ustali ile .Jesli sam dobrowolnie bedzie placil to radze zawsze miec czarno na bialym ze sam placi taka kwote np wysylajac pieniazki poczta ,czy dac na jej konto ,bo zawsze trzeba napisac za co to jest i zawsze ma dowod ,ze wplacal .Kolezanki maz by jakos bylo to bierze dodatkowe nadgodziny ..Przypomne ze dochod obecnej zony nie bierze sie pod uwage.

Wiem ze mozna np co jakis czas kupic cos dziecku np kurtke ,buty,zeszyty,wyslac na kolonie ,ale zawsze nalezy miec rachunek zakupu -najlepiej imienny,bo wiem to z kolei od innej osoby ktorej byly maz placi alimenty na dzieci ,ze jakby mial takie faktyczne rachunki i faktycznie by kupowal to jest dowod na to zeby nie placic wiekszych alimentow,ale mysle ze blizszych informacjo mozna zasiegnac w tym temacie u prawnika

: 01 sie 2007, 09:26
autor: pestka
Kurczę w głowie mi się to nie mieści, żeby mój mąż musiał sie obawiać, że będzie płacić na dzieci brata :ico_olaboga: przecież to jest obarczanie odpowiedzialnością osobę, która w chwili poczęcia tych dzieci miała 13 lat i żadnego wpływu na poczynania brata :ico_puknij: ja też wychowywałam się bez ojca i wiem jak bardzo mojej mamie było ciężko ale nigdy nie przyszło by jej do głowy by zmuszać do płacenia moich dziadków (rodziców ojca) albo jego rodzeństwo :ico_puknij: chore to nasze prawo

: 01 sie 2007, 11:56
autor: mal
pestka, ustawodawca zmienil prawo po to by alimenciarzy jakos zmobilizowac do placenia , i wyszki z zalozenia ze jak najblizsza rodzina bedzie za takiego splacac to beda go lepiej pilnowac ,bo wiadomo, ze nilt nie lubi za nikogo placic

znalazlam to

ALIMENTY OD RODZINY OJCA DZIECKA

* Kiedy można się domagać alimentów od rodziny ojca dziecka?

Jeżeli ojciec dziecka nie wywiązuje się z obowiązku alimentacji i jeśli egzekucja komornicza nie przynosi rezultatów, to zgodnie z Kodeksem Rodzinnym możesz wystąpić o alimenty na dziecko względem najbliższej rodziny ojca dziecka (jego dorosłych dzieci, rodziców lub rodzeństwa)
* Podstawa prawna

KODEKS RODZINNY I OPIEKUŃCZY.

Dział III. Obowiązek alimentacyjny

Art. 128 Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnym w linii prostej oraz rodzeństwo.

Art. 129 § 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
§ Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

Art. 132 Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

* Wzór pozwu o alimenty względem rodziny ojca dziecka.

Pobierz wzór pozwu o alimenty względem rodziny ojca dziecka [RTF].

a tu link do tej strony
http://samodzielne-matki....6%20aliment%F3w

: 01 sie 2007, 12:18
autor: pestka

: 01 sie 2007, 12:38
autor: mal
pestka, wiem ze to jest wnerwiajace i bardzo niesprawiedliwe , na twoim miejscu tez bym zionela gniewem :ico_olaboga: :ico_zly:

: 01 sie 2007, 13:00
autor: pestka
ależ się zaperzyłam :ico_zly: musiałam zaparzyć sobie melisy bo miejsca sobie znaleźć nie mogę....
masz rację mal, to jest bardzo niesprawiedliwe...

: 01 sie 2007, 13:13
autor: mal
pestka, a to wszystko sie wzielo stad ze nie placi ,bo jakby szwagier placil to nie byloby sprawy ,,oj dlugo bedzie was obchodzil szerokim łukiem :ico_olaboga:

: 01 sie 2007, 13:18
autor: pestka
oj, niech on mi się tylko nawinie :ico_zly: