Awatar użytkownika
Mama_Ania
4000 - letni staruszek
Posty: 4805
Rejestracja: 03 kwie 2007, 14:18

Dodatki mieszkaniowe

07 paź 2008, 12:13

Dziewczyny, jesteście "oblatane" w różnych tematach. Jak to jest z tymi dodatkami mieszkaniowymi? Jakie trzeba spełniać warunki? Ja mam 60 m2 i 4 osoby zameldowane. Czy są brane pod uwagę jakieś dochody, metraże i ilość mieszkańców?
Chyba trzeba się postarać o jakiś dodatek, tylko czy mam szanse na otrzymanie go?

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

07 paź 2008, 17:12

[size=150]Dodatki mieszkaniowe [/size]
Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę, mającym na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Pomoc ta przysługuje w przypadkach określonych przepisami
Kryteria uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego

1. Tytuł prawny do lokalu
Dodatek mieszkaniowy może być przyznany:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny.

2. Odpowiednio niski dochód
Dodatek przysługuje osobom, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego uzyskany w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, tj 1113,51zł i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, tj. 795,36zł, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Obecnie najniższa emerytura wynosi 636,29zł
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej , o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów , rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007r.
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1ha ( na podstawie ustawy o podatku rolnym)

3. Odpowiednia powierzchnia użytkowa lokalu
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza o więcej niż 30% tzw normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Zwiększona o 30% normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego to :
- 45,5m kw dla jednej osoby,
- 52 m kw dla gospodarstwa dwuosobowego,
- 58,5 m kw dla gospodarstwa trzyosobowego
- 71,5m kw dla gospodarstwa czteroosobowego,
- 84,5m kw dla gospodarstwa pięcioosobowego,
- 91mkw dla gospodarstwa sześcioosobowego.
W razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby wielkość normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zwiększa się o 5 m kw. Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, która musi zamieszkiwać w oddzielnym pokoju,wielkość tę zwiększa się o 15 m kw, niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Przyznawanie dodatku mieszkaniowego
Dodatek mieszkaniowy przyznaje, na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta (lub inna upoważniona przez ten organ osoba) w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz doręczona wnioskodawcy i zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny.
Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na okres 6-ciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia m-ca następującego po dniu złożenia wniosku. .Odmowna decyzja jest .jeśli występuje nadmetraż, brak tytułu prawnego do lokalu,kwota dodatku niższa niż 2% najniższej emerytury w dniu wydania decyzji (tj 11,95zł), w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jeśli występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy. Odmowa złożenia oświadczenia majątkowego stanowi również podstawę do wydania decyzji odmownej.
Dodatek jest wypłacany do 10-go dnia każdego miesiąca z góry- zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek do rąk własnych.

Wypłata dodatku może być wstrzymana, gdy stwierdzi się, że osoba której przyznano dodatek nie opłaca na bieżąco należności za lokal mieszkalny. Gdy zaległość zostanie uregulowana w terminie trzech miesięcy od wydania wstrzymującej decyzji, dodatek mieszkaniowy zostanie wypłacony za ten okres. Jeśli uregulowanie zaległości nie nastąpi w tym terminie, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa z mocy prawa. Ponowne ubieganie się o przyznanie dodatku mieszkaniowego może nastąpić po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania decyzji przyznającej dodatek. Pobierający należności za lokale mieszkalne (zarządca budynku) powinien niezwłocznie zawiadomić organ , który wydał decyzję o przyznaniu dodatku, o powstaniu zaległości obejmujących pełne dwa miesiące.

Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie sześciu miesięcy od dnia przyznania dodatku mieszkaniowego, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku mieszkaniowego.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

07 paź 2008, 18:03

Mama_Ania, duzo juz Kathrin, wyjasnila ,a co ile i jak dalej postepowac to musisz wybrac do Urzedu Miasta musisz zobaczyc czy w twojej dzielnicy nie ma filli UM, tam trzeba pobrac kwestionariusz i oni dalej juz wyjasnia jakie jeszcze inne dokumenty trzeba miec ,na pewno nie mozna zalegac w oplatach za mieszkanie i to jest warunek by dostac ewentualnie pomoc :ico_oczko: jhakby co to zawsze warto sprobowac :-)

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

07 paź 2008, 19:24


mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

08 paź 2008, 08:32

Kathrin, czyli tam macie komorke ktora sie zajmuje tymi sprawami :ico_oczko: u nas jest jeden głowny urzad w miescie ale porobili pare filii i na szczescie ,bo dzieki temu sa mniejsze kolejki a dla mnie by isc do urzedu głownego to jest cala wyprawa i na dodatek stanie w naprawde dlugiej kolejce...ja skladam w filli na moim osiedlu i tez do miesiaca przychodzi pismo z urzedu :ico_oczko:

ech kazdy ma ineczej , nie wazne , byle wiedziec gdzie sie puka :-)

Awatar użytkownika
Mama_Ania
4000 - letni staruszek
Posty: 4805
Rejestracja: 03 kwie 2007, 14:18

08 paź 2008, 10:10

Dzięki Dziewczyny.
Trzeba się postarać o jakieś dofinansowanie. :ico_haha_01:

Awatar użytkownika
aniulka8503
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 512
Rejestracja: 21 lis 2008, 17:22

08 gru 2008, 01:35

A jak jest, jeżeli płaci się kredyt hipoteczny??? Czy jego też się odejmuje jako koszt???
Nasze wynagrodzenie jest 2500 netto, ale sam kredyt zżera 1300...i do tego opłaty (czynsz, prąd)...500
To wychodzi, że "na życie" mamy 700zł netto na 3 osoby...
Wie ktoś co w takim przypadku??? czy kredyt hipoteczny jest brany pod uwagę przy dodatkach mieszkaniowych???

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

08 gru 2008, 08:34

aniulka8503, nikogo nie obchodzi czy masz kredyt czy tez nie ..liczy sie dochod na rodzine i on jest brany pod uwage ..reszta tak jak Kathrin, wyzej juz pisala...

Awatar użytkownika
aniulka8503
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 512
Rejestracja: 21 lis 2008, 17:22

08 gru 2008, 22:41


Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości