Strona 1 z 1

prawdopodobieństwo zarażenia ospą...

: 15 maja 2007, 11:24
autor: eve.ok
Hej dziewczyny - mam pytanie a propos ospy, a raczej prawdopodobieństwa złapania jej przez moją Jagódkę. Wczoraj spędziłyśmy cały dzień z siostrą i jej 14-miesięcznym synkiem. Przed chwilką dostałam wiadomość, ze Eryk zachorował na ospę... Czy karmienie piersią może minimalizować ryzyko zarażenia się? Czy niekoniecznie..? i po jakim czasie mogą wystąpić objawy...?

: 15 maja 2007, 13:23
autor: paulina83
eve.ok, co do karmienia piersia to nie odpowiem ci na to pytanie...ale watpie aby karmienie cycusiem jakos zlagodziło albo zapobiegło ospie...musisz obserwowac Jagódke zwlaszcza plecki :ico_noniewiem: jesli wysypka miałaby sie pokazac to gdzies za ok 2 tygdonie tyle czasu wykluwa sie choroba...ale dzis jak bylam u lekarza była plaga rózyczki...rozmawialam pozniej z lekarzem podobno małe dzieci łagodniej znosza choroby tego typu...

Początkowo choroba objawia się dość wysoką gorączką od 37 - 40°C, bólem głowy i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Są to objawy wstępne (prodromalne). Następnie na skórze pojawiają się wykwity skórne, które charakteryzują się przekształcaniem się w trakcie choroby; kolejno pojawia się:

1. mała, czerwona plamka, która zmienia się w
2. grudkę, a ta w
3. pęcherzyk wypełniony przejrzystym płynem, który mętnieje, tworząc
4. krostę, która zasychając zmienia się w
5. strup, odpadający od powierzchni skóry po kilku dniach.

Ewolucja ta trwa około 6 dni. Wystąpieniu wysypki często towarzyszy nasilony świąd. Wykwity pojawiają się przeważnie w 2 - 3 rzutach, dlatego bardzo często można zaobserwować je jednocześnie w różnych stadiach rozwoju (tzw. "obraz gwiaździstego nieba"). Najwięcej wykwitów występuje na tułowiu, a nieco mniej na twarzy i głowie oraz kończynach. Bardzo rzadko zajęte są dłonie i stopy. Zdarzają się również nieliczne wykwity na błonie śluzowej jamy ustnej, zwłaszcza podniebienia twardego i policzków.

trzymam za Was kciuki :ico_buziaczki_big: :ico_buziaczki_big:

: 15 maja 2007, 13:36
autor: justysia30
U nas nie bylo goraczki tylko zaczely sie pojawiac krostki, na poczatku w pupie a potem na twarzy i szczegolnie we wlosach
pozatym to lepij teraz niz pozniej Wiktoria miala ospe jak miala 3,5miesiaca
my tez trzymamy kciuki

: 15 maja 2007, 17:49
autor: magda75
eve.ok moj starszy syn mial ospe i moja corka po 14 dniach dostala wysypu-a karmie piersia.wiec moze sie zarazic ale nie musi.podobno jak dziecko jest male to lzej przechodzi ospe moja mala bardzo lekko przechodzila i miala malo krosteczek.odrazu smarowalam ja pudrem w plynie lagodzacy swedzenie-mozna kupic w aptece bez recepty,trzymam kciuki oby nie miala Jagusia ospy. :ico_oczko:

: 15 maja 2007, 19:44
autor: zubelek
ja też bym wolała wcześniej niż później...