gmojaska
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 20:18

rozwód. pomóżcie się pozbierać

06 lis 2011, 20:30


NICOLA_1985

06 lis 2011, 22:17

współczuję Ci :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:
może wybierz się do radcy prawnego , wydaję mi się, że najlepsza będzie pomoc od kompetentnej osoby zajmującej się takimi sprawami, kazdy przypadek jest inny , twoja sytuacja jest dosyć trudna skoro to rodzice twojego meża wzięli kredyt na mieszkanie , więc jakby oni byli w zasadzie włascicielami :ico_noniewiem: no chyba, że Wy razem widniejecie w papierach jako właściciele (ty i maż) to wtedy wydaje mi sie ze nie ma znaczenia kto spłaca kredyt :ico_noniewiem:
tutaj masz troche wiadomości, może się przydadzą:
ROZWÓD

Sąd do którego wnosisz pozew

Jeśli zdecydowałaś się na rozwód musisz wystąpić z pozwem do Sądu Okręgowego.Sądem właściwym jest Sąd Okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu przebywa. Następnie właściwy jest Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania strony powodowej.


Pozew rozwodowy - rodzaje

Są dwa rodzaje pozwów rozwodowych jeden z orzekaniem o winie pozwanego (Twojego męża), a drugi bez orzekania o winie.


Koszty postępowania

Aby sprawa rozwodowa mogła się odbyć Sąd wezwie Cię do uiszczenia wpisu sądowego. Jeżeli nie chcesz orzekania o winie zapłacisz 300,00 zł. , jeżeli natomiast jesteś przekonana o wyłącznej winie swojego męża za rozpad Waszego małżeństwa koszt pozwu to 500,00 zł.

W sytuacji gdy mało zarabiasz, w pozwie możesz zamieścić wniosek o zwolnienie z kosztów postępowania. W przypadku złożenia powyższego wniosku musisz szczegółowo opisać swoją sytuację majątkową: ile zarabiasz, gdzie mieszkasz, czy sama utrzymujesz gospodarstwo domowe i dzieci, czy ktoś Ci pomaga, czy posiadasz jakieś ruchomości, nieruchomości, papiery wartościowe, akcje, obligacje, wierzytelności etc. Jeżeli powyższych informacji zbraknie w pozwie Sąd wezwie Cię do uzupełnienia tej części pozwu.


Pozew rozwodowy - treść

W pozwie rozwodowym możesz również wystąpić z wnioskami o:
przyznanie Ci opieki nad dziećmi,
pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dzieci i ustalenie czasu i miejsca spotkań dzieci z ojcem;
zasądzenie alimentów na małoletnie dzieci stron od pozwanego;
eksmisję pozwanego ze wspólnego mieszkania stron;
orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania;
zaniechanie rozprawy pojednawczej.

W treści pozwu musisz wykazać trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że musisz wskazać Sądowi przyczyny, dla których Wasze małżeństwo nie może już dłużej trwać. Jeżeli rozwód ma być orzeczony z wyłącznej winy Twojego męża musisz przedstawić dowody, które uzasadnią Twoje żądanie ( np. mąż stosował przemoc fizyczną, psychiczną, mąż zdradził mnie, wyprowadził się z domu, nie łoży na utrzymanie rodziny, jest alkoholikiem i przepija większość pieniędzy, urządza w domu libacje i awantury, etc)

Już w pozwie możesz wnosić o wydanie postanowienia zabezpieczającego normującego na czas procesu obowiązki małżonków do przyczyniania się do zaspakajania potrzeb rodziny (alimenty), określenia sposobu korzystania z mieszkania, sposobu roztoczenia pieczy nad dziećmi.
Pobierz wzór pozwu rozwodowego z orzekaniem o winie.


Dokumenty

Pozew składasz do Sądu w dwóch egzemplarzach: jeden dla Sądu, drugi dla pozwanego. Do obu egzemplarzy należy dołączyć wszystkie dowody, o których wspominasz w pozwie. Po przyjęciu przez Sąd Twojego pozwu i dopełnieniu wszelkich formalności Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy, która jest rozprawą pojednawczą, po której strony mają pół roku na rozwiązanie konfliktu i podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie rozwodu.


Rozprawa pojednawcza

Jeżeli w pozwie zawnioskujesz o zaniechanie rozprawy pojednawczej Sąd przystąpi do rozpatrywania Twoich wniosków już na pierwszym posiedzeniu. Wówczas cały proces toczy się szybciej i wcześniej się kończy.


Alimenty na siebie

W przypadku orzeczenia przez Sąd rozwodu z wyłącznej winy pozwanego ( tj. Twojego męża) masz prawo do ubiegania się o alimenty nie tylko na dzieci ale też na siebie w przypadku kiedy pogorszy się Twoja sytuacja finansowa. Takie uprawnienie przysługuje Ci do czasu zawarcia następnego związku małżeńskiego.

Jeżeli rozwód orzeczono bez wskazywania winnego rozpadu małżeństwa albo uznano, ze obie strony w równym stopniu przyczyniły się do rozpadu związku prawo do alimentów przysługuje Ci w sytuacji gdy znajdziesz się w niedostatku przez okres 5 lat od daty orzeczenia rozwodu. W wyjątkowych przypadkach okres ten może zostać przedłużony.

Czas trwania procesu

Ustawa nie przewiduje dokładnego terminu w jakim ma się zakończyć postępowanie. Sprawa ma się toczyć bez zbędnej opieszałości i w miarę możliwości sprawnie. Zdarza się, że wyrok zapada już na pierwszej rozprawie. Jeżeli sprawa jest skomplikowana proces może się toczyć nawet kilka miesięcy, czy też lat.


Rozdzielność majątkowa

Prawomocny wyrok Sądu orzekający rozwód automatycznie powoduje ustanowienie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Polega ona na tym, że z chwilą uzyskania rozwodu między stronami ustaje wspólnota majątkowa małżeńska. W praktyce oznacza to, że nie ponosisz odpowiedzialności za długi męża zaciągnięte po dacie uzyskania rozwodu, jak również mąż nie odpowiada za Twoje długi. Wasze zarobki nie wchodzą od tego momentu w skład majątku wspólnego i prowadzicie oddzielne finanse.
Jeżeli po rozwodzie zdecydujecie z mężem, że jednak chcecie być razem musicie ponownie zawrzeć związek małżeński.SEPARACJA

Druga formą rozwiązania związku małżeńskiego jest separacja. Separacja jest tymczasową formą rozwiązania związku małżeńskiego i w zasadzie to różni ją od rozwodu.
W przypadku gdy po orzeczeniu separacji przez Sąd Ty i twój mąż stwierdzicie, że jednak chcecie być razem wystarczy złożyć pismo do Sądu zawierające zgodne żądanie małżonków zniesienia separacji. Koszt takiego postępowania to 100,00 zł.

Orzeczenie separacji powoduje następujące skutki:

ustanowienie rozdzielności majątkowej
wyłączenie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki
odsunięcie małżonka spadkodawcy od dziedziczenia ustawowego, jeżeli w chwili otwarcia spadku małżonkowie pozostawali w separacji

Pozew o separację formułuje się podobnie jak pozew rozwodowy uwzględniając wszystkie wnioski dodatkowe i zabezpieczenie powództwa.( patrz rozwód) Separacja może być orzeczona również w trybie nieprocesowym. Taka sytuacja jest możliwa jeżeli małżonkowie nie mają dzieci i złożyli zgodny wniosek o separację. Koszt takiego postępowania to 100,00 zł.

źródło:
http://samodzielne-matki.free.ngo.pl/FAQ_rozw.html

[ Dodano: 06-11-2011, 21:21 ]
wysłalam Ci też na PW link do stronki która moze Ci pomóc
Ostatnio zmieniony 12 lis 2011, 13:26 przez NICOLA_1985, łącznie zmieniany 1 raz.

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

06 lis 2011, 22:43

NICOLA_1985, podaj na koniec tego powyższego posta źródło skąd to pisałaś.

lilo

06 lis 2011, 22:50

gmojaska, życzę dużo siły i oby wszystko się dobrze potoczyło :ico_sorki:
Może wpadniesz tutaj - dziewczyny powinny ci pomóc :ico_sorki: http://www.naobcasach.pl/forum/viewtopi ... 25&start=0


moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

11 lis 2011, 13:10JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

12 lis 2011, 12:11

NICOLA_1985, pisałam Ci, że źródło podaje się na sam koniec danego postu, czyli na sam koniec tego tekstu co skopiowałaś z netu.

NICOLA_1985

12 lis 2011, 13:24

:ico_smiechbig: - sorry głupawkę mam... :-D już się poprawiam :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_haha_01: :ico_haha_01: :ico_haha_01:

[ Dodano: 12-11-2011, 12:27 ]
ale mnie tresujecie :-P g:D g;) g;) g;)

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

12 lis 2011, 14:48

NICOLA_1985, :-D :-D :-D :-D

Wróć do „Być kobietą”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości