Przed ciążą

Leczenie niepłodności

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli bezskutecznie staracie się dziecko przez okres dłuższy niż rok czasu, powinniście zgłosić się do specjalisty. Określi on, czy u podstaw waszego problemu leży niepłodność. Jeśli tak, konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jeśli istnieje podejrzenie niepłodności, oboje partnerzy muszą się przebadać. Kobieta powinna poddać się badaniom hormonalnym. Niezbędny będzie też monitoring owulacji. Mężczyzna natomiast musi oddać do przebadania swoje nasienie. W leczeniu niekiedy wystarczy tylko terapia hormonalna. Kobieta musi wówczas zażywać leki, które przywrócą odpowiedni cykl hormonalny. Czasami trzeba zmienić dietę, aby w ten sposób uregulować jajeczkowanie. Monitoring owulacji przeprowadzany jest w specjalistycznej klinice za pomocą USG. Być może personel kliniki przeprowadzi zabieg udrożnienia jajowodów. Pomocne dla kobiety są również domowe sposoby wzmagające płodność. Picie ziół i okłady borowinowe zwiększają ukrwienie narządów rodnych.

Jeśli po badaniach wiadomo, że niepłodność dotyczy mężczyzny, zostanie on skierowany do androloga. Specjalista przepisze specjalne preparaty hormonalne, zwierające testosteron. Dzięki temu gruczoły płciowe będą stymulowane do bardziej wytężonej pracy.

Powyższe metody mają na celu zwiększenie płodności u kobiety i mężczyzny. Jeśli to nie pomaga, niezbędne jest podjęcie leczenia za pomocą technik pozaustrojowego wspomagania zapłodnienia (sztuczne zapłodnienie). Należą do nich: inseminacja (IUI), zapłodnienie in vitro (IVF)oraz mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej (ISCI).
Inseminacja polega na wprowadzeniu przez lekarza nasienia partnera do macicy kobiety. Zabieg wykonuje się w dniu owulacji. Metodę tę stosuje się w przypadku, gdy powodem niepłodności jest uszkodzenie kobiecych narządów rodnych.

In vitro polega na pobraniu kobiecej komórki jajowej i męskiego plemnika, a zapłodnienie odbywa się w laboratorium. Ta metoda jest stosowana głównie u kobiet z niedrożnymi jajowodami.
Mikroiniekcja (mikromanipulacja), czyli zapłodnienie pod mikroskopem, polega na pobraniu od kobiety komórki jajowej, a od mężczyzny nasienia. Plemnik wprowadza się do jajeczka pod mikroskopem. Następnie zapłodnione jajeczko umieszcza się w macicy kobiety. Metoda mikroiniekcji znajduje zastosowanie w przypadku, gdy męskie plemniki są mało żywotne.

Zabiegi zapładniające są bardzo kosztowne, ich cena waha się w przedziale od 1000 do 8000 złotych. Jednak polscy lekarze pod względem skuteczności znajdują się w europejskiej czołówce.

Autor: Kamila Gieba

Comments are closed.