Moda

Męska Rzecz …Żeńską ręką

Pinterest LinkedIn Tumblr

Męska Rzecz …Żeńską ręką

Tabula rasa. W związek z modą weszłam już w dzieciństwie. Zamiłowanie do tego zawodu odziedziczyłam po mojej mamie, która poza masową produkcją uwielbiała projektować unikalne stroje dla pojedynczych osób. Podobnie i ja, oprócz projektowania designerskich pomysłów projektuję ubrania przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców – stąd pomysł na własny sklep internetowy z odzieżą.
Modorys
… wracając do tematu, …, zwrotem w moim życiu był wybór kierunku studiów – ASP na wydziale Projektowania Tkaniny i Ubioru. Rozwinęłam się od strony plastycznej, poszerzając swoje umiejętności o rzeźbę, malarstwo i grafikę. Brałam udział w najróżniejszych konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wygrana nie jest jednak żadną wyrocznią. Nie liczy się to, czy dany projektant otrzymał prestiżową nagrodę. Tak naprawdę o sprzedaży decyduje dobry projekt. Dzięki konkursom można jednak poznać ludzi ze środowiska pt. „moda damska/ męska”, zdobyć cenne doświadczenia. Moje kolekcje były coraz bardziej dojrzałe. Zaczynałam od malutkich, wręcz minimalistycznych kolekcji, wykonanych z papieru i plastiku – obecnie udaje mi się wyjść poza formę „naśladownictwa” oferując inspirowane sztuką ludową nowoczesne projekty. Motyw łowicki, który zastosowałam został tak zmodyfikowany, że nie można było dostrzec związku z ludowością. To była moja pierwsza kolekcja, która pozytywnie zaskoczyła moje otoczenie.
W swoich projektach wykorzystuję głównie tkaniny polskie oraz francuskie, Staram się, aby projektowane rzeczy (płaszcze damskie, sukienki, topy, tuniki, bluzki, czapki, marynarki …) współgrały ze sobą, pomimo iż każda jest uszyta z innej tkaniny. O tym, że dane rzeczy są kompletem decydują detale, które pojawiają się na tkaninie.
Najważniejsze jest to, aby trafić swoją kolekcją w odbiorcę. Niestety tego trzeba się nauczyć. Odczułam to na własnej skórze. Motyw jaki zastosowałam, w porównaniu do tego co oferował rynek był nowatorski – wręcz awangardowy. Na konkursach dość powściągliwie podchodzono do mojej kolekcji. Jury miało problem z zakwalifikowaniem jej do konkretnej kategorii. Po trzech latach czarno – biała zebra, o której piszę tutaj była we wszystkich sklepach.
Przyszłość w modzie
Staram się traktować modę jako zabawę, a nie co można komuś narzucić. Każdy projektant ma swój język mody i nie przejmuje się trendami. Projektuje swoje rzeczy i cieszy go, jeśli ktoś po roku o nim powie, czy napisze.
Dużo porażek, duża konkurencja … . To może zniechęcić i na pewnym etapie nawet załamać. Trzeba jednak być twardym i konsekwentnym w działaniu.
Ja taka jestem … .

Comments are closed.