Zdrowie

Niewidzialne lekarstwo

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pole magnetyczne to coś czego nie można zobaczyć, odczuć, ani powąchać. Mimo to jest nieocenionym narzędziem w rehabilitacji i fizykoterapii. Zdrowotne właściwości pola magnetycznego są wykorzystywane w medycynie od wieków.
Naturalne magnesy stosowano w różnego rodzaju terapiach już przeszło 2000 lat temu. Uczeni w starożytnych Chinach, Korei, a także w Egipcie, Grecji czy Egipcie używali magnetytów i sztabek magnesu do uśmierzania bólu, rozluźniania mięśni i leczenia wielu różnych schorzeń. O terapeutycznych właściwościach magnesu pisał wówczas m.in. Arystoteles.
Przez lata naukowcy z całego świata nie ustawali w badaniach nad fenomenem magnetyzmu. Wielkie zasługi oddał tu brytyjski uczony William Gilbert, który w XVI wieku odkrył m.in. zjawisko magnetyzmu ziemi. Gilbert, który był także osobistym lekarzem królowej Elżbiety I, napisał dzieło „De Magnete”. Praca ta udowadnia m.in. terapeutyczne działanie magnesu na ludzkie ciało.
Kolejne badania prowadził m.in. francuski lekarz Franz Anton Mesmer, który na początku XIX wieku wsławił się skutecznym leczeniem nerwic, nerwobóli i innych schorzeń. Studia nad właściwościami pola magnetycznego trwają do dziś.
Pozytywne działanie
Planeta Ziemia na której żyjemy sama wytwarza pole magnetyczne, oczywiste jest więc, że ludzki organizm jest do niego przyzwyczajony. Co więcej, czerpie z niego korzyści. Znaczenie tego pola dla naszego zdrowia udowodniły dobitnie pierwsze załogowe loty w kosmos.
Pracujący poza zasięgiem ziemskiego pola magnetycznego kosmonauci skarżyli się na bóle stawów i pleców, bole głowy, depresję i wiele innych, uciążliwych dolegliwości. Dokładne badania japońskich naukowców doprowadziły do okrycia Syndromu Braku Pola Magnetycznego, objawiającego się właśnie w ten sposób. Według doktora Kyoichi Nakagawy, jednego z odkrywców syndromu, pole magnetyczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Wszystkie badania wyraźnie wskazują, że pole magnetyczne o odpowiednich parametrach jest pomocne przy łagodzeniu bólu, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, pobudza krążenie, poprawia dotlenianie komórek, obniża ciśnienie krwi. Pole magnetycznie wzmacniania też ogólną odporność organizmu, a także istotnie wspomaga regenerację tkanek – w tym tkanki kostnej i skóry, co jest ważne przy leczeniu złamań i innych urazów.
Zabiegi i nie tylko
Nowoczesna magnetoterapia to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi, przy użyciu urządzeń generujących odpowiednio dobrane pole magnetyczne. Dla każdego pacjenta indywidualnie dobiera się częstotliwość, indukcję oraz przebieg pola (może ono przebiegać jako sinusoida, trójkąt, lub prostokąt). Kuracja to kilka lub kilkanaście zabiegów trwających od 10 do 30 minut.
Magnetoterapia to także środki które każdy może stosować w domu. Niezwykle modna jest magnetyczna biżuteria – przede wszystkim bransolety. Coraz większą popularność zyskują też magnetyczne materace i maty do spania.
Te ostatnie występują w dwóch wariantach. Bardziej skomplikowane produkty wyposażone są w cewki które wytwarzają odpowiednie pole – jego parametry można ustawić przy pomocy urządzenia sterującego. Prostszym rozwiązaniem są maty w których zastosowano większą ilość małych magnesów. Dzięki temu taki produkt jest tańszy, zachowując podobne właściwości.
Mata magnetyczna, złożona z wielu mniejszych magnesów jest bardzo wygodna. Może być używana jako nakładka na materac, albo na fotel. Dzięki temu można korzystać z niej nie tylko w czasie snu, ale i w trakcie dnia, a nawet przy pracy ¬– mówi Iwona Szczygieł, z firmy Il-tex, produkującej takie maty.
Nie przesadzić
Jak wszystko inne, pole magnetyczne ma też swoje ograniczenia. Zbyt duże natężenie i częstotliwość mogą być szkodliwe dla zdrowia. Natężenie pola elektromagnetycznego powyżej 1kV/m i częstotliwości 50Hz może powodować zaburzenia w pracy układów wydzielniczego, krążenia i nerwowego.
Jako, że metalowe przedmioty zakłócają działanie pola, magnetoterapii nie powinny poddawać się osoby które mają wszczepiony rozrusznik serca, lub metalowe implanty. Podczas zabiegów należy też zdejmować zegarki i biżuterię, a także odkładać na bok telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne.
Maty i materace magnetyczne mają odpowiednio dobrane pole magnetyczne, by zapewnić skuteczne i bezpieczne działanie, nawet w długim okresie użytkowania. Dzięki temu ich stosowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Właściwe korzystanie z mat magnetycznych może przynieść wyłącznie korzyści dla naszego zdrowia.

Comments are closed.