Przed ciążą

Obliczanie dni płodnych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Baczna obserwacja twojego organizmu pomoże ci w określeniu dni płodnych, co jest kluczowe dla świadomego poczęcia. Jest kilka sygnałów płodności, które wysyła twoje ciało. Naucz się je rozpoznawać.

Kobieta może zajść w ciążę tylko w ciągu kilku dni w miesiącu – w tzw. okresie okołoowulacyjnym. Owulacja to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, która wędruje jajowodem z jajnika do macicy. Od chwili opuszczenia jajnika komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 12 do 24 godzin. Okres płodny wydłuża się jednak o kilka dni przed i po owulacji, ponieważ plemniki są zdolne przeżyć w organizmie kobiety nawet do piątej doby po stosunku.

Przewidywanie miesiączki może pomóc w określeniu dnia owulacji. Cykl miesięczny dzieli się na fazę niepłodności względnej, płodności i znów niepłodności. Jeśli od przewidywanej daty wystąpienia następnego krwawienia odejmiesz 14 dni, twój wynik określi dzień owulacji – szczytu płodności. Metoda ta jednak sprawdza się tylko w przypadku kobiet, które mają bardzo regularne krwawienia, a jest zupełnie nieprzydatna, jeśli krwawisz nieregularnie lub twój cykl menstruacyjny jest zaburzony np. z powodu stresu czy zażywania leków.

W rozpoznaniu owulacji pomaga obserwacja śluzu szyjkowego. Pojawia się on w miarę dojrzewania komórki jajowej. Początkowo jest  mętny i lepki, ale gdy zbliżają się dni płodne, staje się rozciągliwy i białawy. Śluz szyjkowy pozwala przeżyć plemnikom nawet przez pięć dni, podczas gdy bez jego obecności giną już po kilku godzinach.

Kolejną metodą określania dni płodnych jest pomiar temperatury. W trakcie owulacji ciepłota ciała wzrasta o 2-4 kreski i utrzymuje się podwyższona do końca cyklu. Temperaturę trzeba mierzyć zawsze rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka i koniecznie na czczo. Jeśli nie możesz dokonać pomiaru rankiem, bo np. pracujesz w nocy, dokonuj tego po przynajmniej trzygodzinnym odpoczynku, zawsze o tej samej godzinie.

Istnieją też inne sygnały świadczące o pojawieniu się owulacji. Należy do nich ból jajników (w dole brzucha po lewej lub prawej stronie), uczucie napięcia w piersiach i zwiększona wrażliwość brodawek sutkowych. Nie występują one jednak u wszystkich kobiet.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo dokładnego określenia dnia owulacji, najlepiej stosować powyższe metody wszystkie naraz.

Autor: Kamila Gieba

Comments are closed.