Kobieta i mężczyzna

Przyjaźń męsko-damska czyli w jaki sposób rozstać się bez kłótni

Pinterest LinkedIn Tumblr

Większość z nas zdecydowanie uważa, że przyjaźń damsko–męska nie istnieje. Twierdzą oni, że relacja między dwojgiem ludzi przeciwnej płci, opiera się zazwyczaj na wzajemnej fascynacji sobą,  na wzajemnym pożądaniu, za czym więc idzie, nie możliwa jest tutaj żadna inna więź. Inni z kolei uważają wprost przeciwnie, że mężczyzna i kobieta, wcale nie muszą się sobą fascynować na tyle by nie móc nawiązać szczerej przyjaźni.

Większość z nas zdecydowanie uważa, że przyjaźń damsko–męska nie istnieje. Twierdzą oni, że relacja między dwojgiem ludzi przeciwnej płci, opiera się zazwyczaj na wzajemnej fascynacji sobą,  na wzajemnym pożądaniu, za czym więc idzie, nie możliwa jest tutaj żadna inna więź. Inni z kolei uważają wprost przeciwnie, że mężczyzna i kobieta, wcale nie muszą się sobą fascynować na tyle by nie móc nawiązać szczerej przyjaźni. Tak, więc zdania są tutaj bardzo podzielone i nie istnieje jedna dobra odpowiedź na pytanie czy przyjaźń męsko-damska istnieje czy też nie istnieje, czy jest realna czy też nie.

Problem przyjaźni damsko-męskiej to także problem wielu par, które z jakiś względów rozstały się, ale mimo to postanowiły pozostać ze sobą w szczerej relacji. Najczęściej spotyka się ludzi, którzy przy rozstaniu, usiłują się szantażować, wypominają sobie wszelkie żale, niespełnione nadzieje, plany. Mogłoby się wydawać, iż robią to z chęci zemsty na tej drugiej osobie, ale nic bardziej mylnego. Jest to po prostu ostatni ich odruch i ruch w kierunku ratowania rozpadającego się nagle z różnych przyczyn, czasami nawet wieloletniego związku. Coraz częstszym schematem jest też sytuacja, kiedy rozstajemy się we wzajemnej niechęci i złości a często wręcz w nienawiści do siebie.

Przyjaźń jak wiadomo to relacja oparta na wzajemnym zaufaniu, z troską o to by druga osoba czuła się przy nas sobą, by nie musiała udawać, by mogła zawsze powiedzieć o tym, czym żyje i z czym się boryka. Niektórzy określają przyjaźń za jedną z najważniejszych elementów w życiu, jeszcze inni przypisują przyjaźni bardzo wiele wręcz doskonałych cech jak na przykład wierność, lojalność, uczciwość, tolerancyjność dla błędów, umiejętność wybaczania. Psychologowie z koeli twierdzą, iż przyjaźń to jeden ze stopni miłości, tylko pozbawiony zabarwienia i podłoża erotycznego. Czy zatem tak doskonała relacja może mieć miejsce między kobietą i mężczyzną a tym bardziej czy może ona być możliwa, gdy osoby, które się na nią decydują były w związku partnerskim ze sobą przez jakiś czas? – oto pytanie, na które między innymi odpowie nam ten artykuł.

Jak zatem powinniśmy postępować by rozstać się bez krzyków, obrażania się na siebie czy też bez wzajemnych żali wypominanych przez długi czas? Przede wszystkim powinniśmy zapanować nad emocjami – krzyki, żale, groźby, szantaż niczego nie zmienią. Lepiej podjąć decyzję o tym, że nie możemy już być razem, wspólnie, analizując wszelkie racjonalne argumenty, które pomogą nam w podjęciu tego typu decyzji. Przy takim rozstaniu w pokojowych warunkach powinniśmy też zadbać o to by nie zranić siebie wzajemnie. Przywołajmy te chwile, w których było nam ze sobą dobrze, kiedy mogliśmy na siebie liczyć, kiedy czuliśmy się przy sobie dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Zachowajmy się jak prawdziwi partnerzy rozumiejący swoje wzajemne potrzeby i odczucia i szanujący własne emocje czy pragnienia. Jeśli zachowamy się szczerze, ale bez krzyku i złości z pewnością nasze rozstanie będzie dużo prostsze.

Pary rozstające się właśnie w ten „pokojowy” i partnerski sposób, najczęściej pozostają przyjaciółmi na długie długie lata. Dlaczego? Bo znają siebie wzajemnie i wiedzą, że mogą na siebie liczyć bez względu na to, co się będzie działo w ich życiu. Mają do siebie ogromne zaufanie, bo czas, przez jaki byli ze sobą w związku pomógł im osiągnąć ten właśnie stan.

Autor: ArtNetia

Comments are closed.