Role społeczne, jakie pełnimy podczas swojego życia, podlegają ciągłej przemianie. Jedną z najważniejszych ról przypisanych kobiecie jest macierzyństwo we wszystkich jego aspektach – biologicznym, emocjonalnym i psychicznym.
Rola społeczna wiąże się z oczekiwaniami społeczeństwa odnośnie jednostki, która zyskuje odpowiedni status. Rola matki jest nierozłącznie związana z rodziną ujmowaną jako pierwsze i najważniejsze środowisko wychowawcze człowieka.
Matka jest osobą, która dla małego dziecka liczy się najbardziej. To ona spędza z nim większość czasu, zapewnia mu opiekę, spełnia jego potrzeby biologiczne i psychiczne oraz pielęgnuje je. Dzięki temu wytwarza się szczególna wieź emocjonalna i ma ona wpływ na dalsze relacje w rodzinie. Im bardziej bezradne jest dziecko, tym więcej opieki potrzebuje, a więc rola matki jest ważniejsza.
Matka ma wpływ na rozwój psychiczny malucha i pełni również istotne funkcje z punktu wiedzenia oddziaływania wychowawczego. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie dostarczanych mu wzorców zachowania. Budowanie odpowiedniego klimatu uczuciowego, wskazywanie pożądanych postaw społecznych, norm i wartości oraz dostarczanie ciepła powoduje, że dziecko rozwija się pod względem społecznym i uczy się, jak należy zachowywać się względem innych ludzi.
Istotne jest, w jaki sposób matka komunikuje się z dzieckiem. Zazwyczaj robi to w sposób intuicyjny i bardzo szybko znajduje wspólny język z maluchem. Bardzo znaczące jest tutaj komunikowanie się niewerbalne za pomocą gestu, uśmiechu, spojrzenia czy przytulania.
Obecnie na skutek przemian cywilizacyjnych kobieta często pełni jednocześnie rolę matki i pracownika. Pozwala to na wyrównanie pozycji partnerów w rodzinie i odejście od modelu patriarchalnego, w którym o status ekonomiczny rodziny dba głównie mężczyzna.
Kobieta w roli matki stanowi uosobienie ogniska domowego, kieruje gospodarstwem, za które bierze odpowiedzialność i pełni funkcje opiekuńczo-wychowawcze, które najczęściej dzieli z partnerem, co prowadzi do emancypacji.
Matka stabilizuje relacje panujące w rodzinie i kultywuje tradycję. Dbając o dobre samopoczucie domowników buduje atmosferę zrozumienia i rodzinnego szczęścia.
Autor: Kamila Gieba