Po godzinach

SupperPRL, czyli za co kochamy minioną epokę

Pinterest LinkedIn Tumblr

Okres Polski Ludowej kojarzy się z represją polityczną i wszelkiego rodzaju ograniczeniami. Jednakże istnieje pewnego rodzaju sentyment do tamtych czasów, który sprawia, że chciałoby się cofnąć czas choćby na moment. Teraz za sprawą młodej generacji, PRL-owski design powraca na salony – klubokawiarnie w stylu Polski Ludowej, różnego rodzaju gadżety, czy też moda na ubiór rodem z Pewexu. PRL-owski czar zawładnął pokoleniem XXI wieku. Co sprawia, że ludzie darzą tamte czasy ogromnym sentymentem?

Niezapomniane smaki
Urodzeni jeszcze w późnych latach 80-tych pamiętają wiele produktów z PRL-owskich półek. Kto dzisiaj nie wspomina oranżadek w woreczkach o słodziutkim smaku prawdziwej pomarańczy? Niezapomniane chwile dostarczała również oranżadka w proszku, nieodzowny skład diety każdego dziecka. Była to mieszanina sody, kwasku cytrynowego i cukru, której się nie piło, lecz jadło palcem ślinionym obficie i panierowanym w owym proszku. Zawartość torebki przyjemnie musowała w ustach, pieniąc się słodziutko, mając zazwyczaj pomarańczowy smak. O tak, pomarańcze! Pomarańcze były produktem na wagę złota, dostępnym tylko raz w roku – na Święta Bożego Narodzenia. Dlatego też zapach tego cudownego owocu kojarzy się wielu ludziom głównie z Wigilią i choinką, a co za tym idzie przywołuje mnóstwo pięknych wspomnień z dzieciństwa. Niemniej jednak, tak jak dziś, za czasów Polski Socjalistycznej istniały tak zwane zakazane owoce, szeroko dostępne dla dzieciaków. Dziś są to chipsy i hamburgery, natomiast wtedy było to coś niebywale pysznego – woda z saturatora. Saturator był, najprościej mówiąc, wózkiem do produkcji wody sodowej z domieszką syropu owocowego. Pamięta się jeszcze panie z saturatorami, a przy nich miliony os w słoneczne letnie dni. A smak – niezapomniany i słodziutki jak miód! A kto nie pamięta mleka z kapslem? Stukotu butelek, które roznoszono pod drzwi o piątej rano. Co prawda, latem była to dla dzieciaków nadprogramowa pobudka, ale mleko na śniadanie było świeżutkie i na wyciągnięcie ręki. No i kawiarnie… A w nich? Kawa i wuzetka. Słodkie, kremowe ciastko, dostępne po dziś dzień, dostarczające wielu niezapomnianych wspomnień pokoleniu PRL.

Wspólnie spędzany czas
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech życia w okresie PRL-u były długie kolejki, w których stało się głównie po żywność i produkty pierwszej potrzeby. Mimo tego, iż doprowadzały ludzi do szewskiej pasji, były symbolem spotkań społecznych. Wielu postrzegało stanie w kolejkach jako formę rozrywki, gdyż były one miejscem wymiany doświadczeń i punktem informacyjnym, gdzie spotykało się wielu wspaniałych ludzi i zawierało długofalowe przyjaźnie. Można było czasem nieźle się ubawić, słuchając opowiadań towarzyszy. Jednakże, najbardziej niezapomnianymi formami rozrywki za czasów PRL było wspólne oglądanie telewizora. Gdy w Gomułkowskich blokach pojawiały się pierwsze telewizory kupione na raty w ORS-ie (Oddział Sprzedaży Ratalnej), wszyscy sąsiedzi schodzili się oglądać wspólnie Sopot i Opole. Życie towarzyskie aż kwitło!

„Pan tu nie stał”
Jeden z cytatów, który padł w filmie Stanisława Barei w miejscu, które było symbolem architektury PRL-owskiej – Supersamie. Supersamy zaczęły powstawać w PRL-u od pierwszej połowy lat 60-tych i stanowiły drogę pod rozwój dzisiejszych hipermarketów. Pierwszym i najbardziej znanym był obiekt powstały w 1962 roku w Warszawie. Stanowił symbol krajobrazu miasta, żyjący w świadomości każdego Polaka, wywołujący sentyment do architektury z czasów PRL. Niepowtarzalny model budynku, ikona polskiego kina lat 60tych, 70tych oraz 80-tych, która przywoływała same cudowne wspomnienia; zapach świeżego mięsa, symboliczne sprzeczki w kolejkach, czy też spotkania towarzyskie. Upamiętniając dawne czasy, wywoływał wzruszenie u wielu ludzi i sentyment do dawnej architektury.

Brand PRL
O tym, że PRL-owski design wraca do łask można się przekonać spacerując po mieście, gdzie w wielu miejscach powstają klubokawiarnie i restauracje w stylu polskich lat 80-tych, wypełnionych po brzegi klientami. Niemniej jednak, rynek oferuje pasjonatom minionej epoki wiele innych możliwości. Przykładem jest choćby portal zakupowy „Pan tu nie stał”, gdzie można zaopatrzyć się w szalik o dziadowskim uroku, czy też ubrania z hasłami rodem z lamusa. Banki też nie śpią. Polskie Kasy Oszczędnościowe ruszyły z najstarszym w Polsce programem edukacji finansowej, którego historia sięga jeszcze lat 20-tych ubiegłego wieku. Program SKO (czyli szkolne PKO) to konto, gdzie młodzi Polacy lokują swe pierwsze pieniądze. Za czasów PRL istniała wieczna szkolna rywalizacja w zbiórce pieniędzy – liczyło się kto ma najwięcej „uzbierane” w swojej kasie. Najlepsza klasa otrzymywała gratulacje na apelu szkolnym. W ten sposób kształtowało się u dzieci oszczędność i umiejętność zarządzania finansami, dlatego też program ten powrócił i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Dlaczego moda PRL cieszy się tak wielkim powodzeniem w dobie kapitalizmu? Pomimo, iż krytykujemy prawie wszystko związane z tamtym okresem, ten miniony czas nas intryguje. Poza tym, dla tych którzy pamiętają, jest to wspomnienie dzieciństwa, a dla tych drugich – coś innego, interesującego. Dawny design jest dla współczesnego społeczeństwa pasjonujący i kultowy, dlatego też wkracza również na portale internetowe. Jednym z nich jest innowacyjna platforma, agregat zakupowy o nazwie rodem z PRL-owskich kolejek – Suppersam. Dzięki tej platformie, jak za dawnych lat, ludzie będą mogli zamówić mleko pod swoje drzwi…

Comments are closed.