Tygodniowy Kalendarz Ciąży – TYDZIEŃ 33: Maluch trenuje swoje zmysły przez obserwację i dotykanie środowiska, w jakim się znajduje – Ciąża tydzień po tygodniu, zobacz jak rozwija się dziecko, co się dzieje z przyszłą mamą, jakie zalecane są w tym tygodniu badania i przeczytaj także pamiętnik przyszłej mamy opisującej ciążę!
Jak rozwija się Twoje dziecko:
W jego oczach wykształcił się w pełni odruch zwężania źrenic. Skóra na całym ciele przybiera delikatny różowy odcień. W wątrobie zaczyna gromadzić się żelazo. Maluch trenuje swoje zmysły przez obserwację i dotykanie środowiska, w jakim się znajduje. Nasłuchuje też dźwięku bicia serca i głosu matki, a także innych pochodzących ze świata zewnętrznego. Teraz rozpoczyna się bardzo intensywny wzrost wagi, obecnie maluch wazy równe 2 kg, i ma 33 cm wzrostu!
Co się dzieje z Tobą Mamo:
Jest to dla Ciebie bardzo napięty czas. Twoje emocje chwieją się raz w jedną raz w drugą stronę. Pozwól sobie na rozładowanie emocji przez płacz. Myśl pozytywnie i dla zajęcia, powoli kompletuj torbę z rzeczami potrzebnymi do szpitala dla Ciebie i dla dziecka. Podpowiadamy:
Koszule nocne x 4, biustonosz do karmienia, kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok, 3 zestawy ubranek dla dziecka, duże podpaski dla Ciebie na pierwsze dni połogu, szampon, mydło, ręcznik, szczotka do włosów, pasta i szczoteczka do zębów, lusterko, wkładki laktacyjne, pieluchy jednorazowe dla dziecka, klika pieluch tetrowych, mokre chusteczki do pupy dziecka, Twój krem codziennego użycia, ładowarkę do telefonu i doładowany telefon, dwie butelki wody mineralnej niegazowanej.
Profilaktyka i zalecane badania:
Kolejna wizyta u lekarza ginekologa. Szczególnie w tym okresie kontroluj swoje ciśnienie tętnicze. W tym tygodniu wykonaj badanie usg. Przyjmuj zalecone przez lekarza preparaty witaminowe. Jeśli coraz bardziej boisz się porodu, ze względu na towarzyszący mu ból fizyczny, podczas wizyty u lekarza porozmawiaj z nim o formach możliwych znieczuleń podczas porodu i tych, które na podstawie twojego stanu zdrowia były by przez niego wskazane.
Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.
Z pamiętnika młodej mamy:
Po wizycie u lekarza byliśmy razem na badaniu USG. Że łzy były, już chyba nie muszę wspominać. Będziemy mieć córkę. Tak jak wykazało wcześniejsze badanie. Maleńkie nóżki, rączki, śliczna buzinka z zadartym noskiem, już teraz widać na badaniu, że jest podobna do mojego męża! Najważniejsze, że z malutką jest wszystko dobrze i w dalszym ciągu prawidłowo się rozwija. Po tym jak wróciliśmy z badania usg, zaczęłam robić listę rzeczy do szpitala. Czuję, że nieuchronnie zbliża się moment, na który tak długo czekałam!