Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

opóźnione zarastanie ciemiączka

07 kwie 2009, 16:34

dzień doberek! mam mały problem z córeczką. g:( otóż na szczepieniu okazało się że córeczce jeszcze nie zrosło się ciemiączko,a za parę dni skończy półtora roku.lekarka powiedziała że to może jakieś braki wapniowo-witaminowe,ale w celu diagnozy dostaliśmy skierowanie na szereg badań krwi i moczu no i skierowanie do neurologa dziecięcego. g:(( no i martwi mnie właśnie ta wizyta u neurologa,wizytę mamy na 16 kwietnia :cry: czy ktoś też miał taki problem?? na dodatek córka jeszcze mało waży bo tylko 9200g :669: nie widzę u niej żadnych nieprawidłowości i nie wiem czy się martwić czy nie.

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

09 kwie 2009, 13:36

aniu poczekaj do wizyty u neurologa - dowiesz się więcej i nie denerwuj sie na zapas. U nas była odwrotna sytuacja - tzn. Jagódce zaczęło ciemiączko zbyt wcześnie zarastać i to ja sama zwróciłam na to uwagę. Do tego przy tym zarastaniu mozna było wyczuć na głowce takie zgrubienia. Tez sie okropnie martwiłam, tym bardziej jak sie w necie naczytałam. Poszłam do neurologa i uspokoił mnie ejdnym - po pierwsez najważniejsze, ze obwód główki był w normie wg siatki centylowej a po drugie - najważniejsze to obserwacja dziecka. Najbardziej powinny niepokić zmiany zachowania, odbieganie od ustalonej dla danego wieku normy. Jagódka okazała sie być zupełnie zdrowa - tylko taka jej uroda była. Teraz wszytsko jest w porządku - głowka sie pięknie zrosła.
Moze powinna Malutka Twoja nadal dostawać wit. D (dajesz jej?) A moze też - taka jej uroda :-D Głowka do góry i przede wszytskim spokoj, żeby dzieciątko nie wyczuło napiecia :ico_haha_01:
A co do wagi - to tutaj tez nie ma reguły :-D Jeślid ziecko jest zdrowe rozwija sie prawidłowo - to ze waży mniej od rówieśników to kwestia prdyspozycji indywidulanych :ico_haha_01:

Kochana - trzymam kciuki - i daj znac jak porozmawiasz z neurologiem

Awatar użytkownika
AsiaNL
4000 - letni staruszek
Posty: 4998
Rejestracja: 03 mar 2009, 21:23

09 kwie 2009, 13:39

Jak wiesz u Zuzi to nie wystapilo ale moze poczytaj to co znalazlam w necie :ico_oczko: Dodam jeszcze ze Haniulka nie musi miec choroby wymiwnionej w tym opisie :ico_noniewiem: i nie ma co doslownie sugerowac sie tym :ico_nienie:

"Prawidłowo ciemiączko przednie powinno całkowicie zarosnąć do 18 miesiąca życia dziecka. Opóźnione zarastanie ciemiączka zdarza się u niektórych zdrowych dzieci, ale jest to objaw niepokojący, ponieważ może świadczyć o różnych chorobach, takich jak: niedobór witaminy D, różne uwarunkowane genetycznie zaburzenia kostnienia, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza niedoczynność tarczycy). Opóźnione zarastanie ciemiączek może być też spowodowane podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym (wodogłowie)."

Awatar użytkownika
Blanka26
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3583
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:37

11 kwie 2009, 18:11

aniawlkp86, moim zdaniem ta lekarka tylko niepotrzebnie Cię zdenerwowała. To żadna reguła jak zarasta ciemię u dzieci. Mojej córci też wolno zarastało ciemiączko, ale moja lekarka powiedziała, że taka jest jej uroda. Oli zarosło po osiemnastym miesiącu.W waszym przypadku myślę, że jest to samo. Oczywiście idz do tego neurologa, sprawdzic nie zaszkodzi, ale myślę, że nie masz się czym martwic. Jesli dziecko rozwija się prawidłowo, to wszytsko jest ok. Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-04-11, 18:14 ]
zresztą czytałam mądry artykuł, na ten właśnie temat w którym pisali, że wolne zarastanie ciemiączka może byc przyczyną jakichś zaburzeń, ale najczęsciej wolne zarastanie wynika z uwarunkowań genetycznych.najważniejsze, że córcia rozwija się prawidłowo.

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

12 kwie 2009, 21:33

Lenka tez lada moment konczy 18 m-cy i ma jeszcze nie do konca zrosniete. Na wyczucie 0,5x0,5cm. Czuje ze sie zmniejsza wiec az tak sie nie martwie bo postep jest, z reszta wiadomo, ze nie zrosnie sie dokladnie do dnia ukoncznia 18 m-cy.

Porto
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwie 2009, 19:33

29 kwie 2009, 20:36

Jak się Antek urodził to miał duże ciemiączko i pediatra w szpitalu od razu nas uprzedził żebyśmy się w przyszłości nie dali zastraszyć, ze się nie zrasta na czas. Jest większe więc się będzie zrastać dłużej. Na razie jest za wcześnie zeby o tym myslec bo maly ma niecałe 9 mcy, ale w przyszłości na pewno wezmę pod uwagę jego słowa. Może u Was jest podobnie?

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

04 maja 2009, 20:27

byliśmy u neurologa i powiedziała nam,że to prawdopodobnie niedobór wit.d i zwiększyła dawkę na 3 krople :-) ale dla pewności zleciła nam zrobienie usg przezciemiączkowego i mamy je na 7 maja,wtedy się wszystko okaże :-D

[ Dodano: 2009-05-09, 14:42 ]
no i na szczęście żadnych kłopotów nie ma :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: badanie usg jest bardzo dobre,więc to na szczęście tylko niedobór wit.d :-D

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość