CMonikA
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5781
Rejestracja: 11 mar 2007, 12:51

Przepis na Świąteczne Pierniczki

16 gru 2009, 12:44

Bardzo proszę o sprawdzony przepis na pierniczki Świąteczne :)

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

21 gru 2009, 11:51

ja mam bardzo prosty i niedrogi przepis :ico_oczko: sprawdzony oczywiscie :ico_haha_01:
Składniki:
2 szklanki mąki,3/4 szklanki cukru,2 jajka, 1 łyżka tłuszczu(ja daję masło), 2 łyżki miodu lekko podgrzanego, 2 łyżeczki sody, 2 łyżeczki przyprawy do piernika
wszystko wymieszać,zagniesc ciasto. rozwalkowac na grubość około 1cm,wykrawać, piec 15min

Trzeba dojsc do wprawy i wyczucia jesli chodzi o grubosc pierniczkow i czas pieczenia ale wychodza niezle :ico_oczko:

Oczywiscie potem mozna je ozdobic lukrem,rodzynkami itp :-D

CMonikA
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5781
Rejestracja: 11 mar 2007, 12:51

21 gru 2009, 11:54

dorotaczekolada, baaardzo Ci dziękuję, ale pierniczki już zrobiłam z tego przepisu

Składniki:

50 dag mąki
20 dag cukru pudru
20 dag miodu
12 dag masła lub margaryny
1 jajko
1 dag sody oczyszczanej
2 łyżki stołowe przypraw korzennych do piernika


Wykonanie:

Mąke wymieszać z sodą, wsypać do miski. W garnku podgrzać miód z cukrem i przyprawą do piernika, ostudzić, wlac do mąki. W drugim ganrku roztopić masło i ostudzone wlac do miski z mąką. Wszystko wymieszać i wyrobić na gładkie ciasto, w razie potrzeby podsypując mąką. Ciasto podzielić na kilka części (ja dzielę na 4). Każdą zawinąc w folię i schować na trochę do lodówki lub zamrażalnika. Gdy ciasto się schłodzi wyjmować po 1 kawałku, rozwałkować cienko na obsypanym mąką blacie i wycinać kształty. Jeśli schowaliścy ciasto do zamrażalnika to dobrze na czas wałkowania kolejnych części przełożyć resztę do lodówki, żeby ciasto się nie zmroziło za bardzo. Piec w piekarniku nagrzanym na 180 stopni przez 7 minut. Pierniki po wyjęciu będą dość, miękkie, ale szybko stwardnieją. Dlatego nie należy ich zbyt długo piec (7 minut naprawdę wystarczy). Gotowe, wystudzone pierniczki schować do puszki i otworzyć na 2 dni przed Świętami, żeby zmiękły.

Można też w wykrojonych pierniczkach (przed upieczeniem) zrobić dziukrę na sznureczek (dość dużą, bo pierniczki troszkę rosną). Ja robię to pałęczką do ryżu :)

Wersja z witrażykiem:

Landrynki rozkruszyć w woreczku wałkiem lub tłuczkiem do mięsa. W wykrojonych pierniczkach wyciąć otwory i do każdego nasypać dość dużo pokruszonych landrynek (tak z górką). Piec pierniki w temperaturze 150 stopni przez 12 minut. Kiedy wyjmiemy pierniczki można w witrażyku zrobić dziurkę na sznureczek. Trzeba się tylko spieszyć zanim masa landrynkowa nie zastygnie całkiem.



tez polecam :)
Ostatnio zmieniony 21 gru 2009, 22:43 przez CMonikA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gofia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 317
Rejestracja: 26 kwie 2008, 22:45

21 gru 2009, 22:02

Ja dostałam w prezencie od dobrej koleżanki takie oto śliczne pierniczki :D
są pyszne!
Obrazek

Awatar użytkownika
tibby
Wodzu
Wodzu
Posty: 10053
Rejestracja: 10 sie 2009, 14:13

22 gru 2009, 21:03

mam takie same kształty ciasteczek!
ja znalazłam przepis na pyyycha ciasteczka

a oto ten który ja próbowałam. bardziej z nich maślane ciastka niż typowe pierniczki, ale pyyycha! znikają w tempie natychmiastowym z talerza :ico_haha_01:

Składniki:
* 1 kg mąki
* 4 jajka
* ok. 2 szklanki cukru
* śmietana gęsta (ok. 2 szt.)
* 1 kostka margaryny (minus plaster) stopić
* cukier waniliowy (2 szt.)
* proszek do pieczenia (2 szt.)

Sposób przyrządzenia:
Wszystkie składniki zagnieść, rozwałkować, posypać cukrem. Następnie wykrawać ciastka. Piec w temperaturze 180-190 stopni, czas: 15-20 minut.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2009, 22:09 przez tibby, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
elipsa
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 81
Rejestracja: 29 paź 2008, 15:34

12 sty 2010, 15:03

u mnie też były w tym roku pierniczki, ale ja upiekłam takie gotowe z pudełka dr. oetkera, bardzo łanie je udekorowaliśmy lukrami i posypkami, były takie śliczne że żal było je jeść :-)

Awatar użytkownika
surtsey
4000 - letni staruszek
Posty: 4271
Rejestracja: 06 mar 2007, 19:27

20 paź 2010, 18:40

jeśli ktoś zapomina o pierniczkach a Święta są już jutro to polecam ten przepis. Pierniczki są do jedzenia na "już" nie muszą leżeć i nabierać miękkości.

Pierniczki na "już"

300 g maki pszennej
100 g maki żytniej pełnoziarnistej (ja poprzestaję na 400 g pszennej)
2 duże jajka
13 dag cukru pudru
10 dag roztopionego masła
10 dag miodu
1 łyżka przyprawy do pierników
1 łyżka kakao
1 łyzeczka sody oczyszczonej

Ciasto zagnieść. Z rozwałkowanego wykrawać foremkami kształty. Piec ok 10 minut w 180 stopniach.
Można oczywiście polukrować, polać polewa, ozdobić :ico_haha_02:

ivon
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5984
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:41

06 gru 2010, 12:28

Pierniczki świąteczne:
1/2 kg mąki
- 20 dag miodu
- 20 dag cukru pudru
- 12 dag margaryny
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
- 1 opakowanie przyprawy do pierników

Miód gotować z cukrem i przyprawami, schłodzić i połączyć z pozostałymi składnikami.
Ciasto rozwałkować na grubość ok. pół cm i wycinać kształty foremkami. Ułożyć na papierze do pieczenia, piec ok. 10-15 minut w temp. 170 stopni.
SMACZNEGO.

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość