aga0406
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2444
Rejestracja: 14 wrz 2007, 08:08

Serduszko po prawej stronie

11 sty 2010, 12:18

Mam pytanie - mój synek ma 3 latka i lekarz po kolejnym osłuchaniu go, wysnuł podejrzenie, że jego serduszko leży po prawej stronie bo podczas osłuchiwania bardziej jest słyszalne po tejże stronie. poza tym żadnych szmerów ani innych odchyleń nie ma.
Czy ktoś z Was spotkał się z taką anomalią? I moze coś mi przyblizyć ten temat?

Awatar użytkownika
aga216
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5370
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:39

11 sty 2010, 12:52

aga0406, nie wiem co ci doradzic,ale to troche dziwne że lekarz tego wczesniej nie wykrył,juz w brzuszku u ciebie,bo wtedy sprawdza sie wszystkie narządy i w szczególnosci serduszko,wiec dziwne to troche,ale nie wiem może sie myle.Albo lekarz zawalił i faktycznie tak jest,albo po prostu sie myli :ico_oczko:

aga0406
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2444
Rejestracja: 14 wrz 2007, 08:08

11 sty 2010, 12:55

aga216 Wiem, że o takiej przypadłości ludzie dowiadują się czasem bardzo bardzo późno, najczęściej przy przypadkowych badaniach :ico_noniewiem: Wojtka na początku prowadził inny lekarz a dopiero obecny lekarz rzucił takie domniemanie.

Awatar użytkownika
aga216
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5370
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:39

11 sty 2010, 13:05

aga0406, kurcze no to może faktycznie....jejku niewiem,może w razie wątpliwosci skonsultuj z jakimś innym lekarzem,może on rozwieje twoje wątpliwosci.Życzę zdrówka dla was :ico_oczko:

Awatar użytkownika
zirafka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7734
Rejestracja: 19 paź 2007, 18:55

11 sty 2010, 13:38

Aga ja mam kolege który ma serce po prawej stronie i dowiedział sie o tym w wieku 7 lat na jakis przypadkowych badaniach w szkole. Teraz ma 29 i ma sie dobrze i zyje tak tak inni tyle, że ma serce po prawej stronie. tak się czasami zdarza i tyle. Myślę, że nie masz powodów do zmartwień. Pozdrawiam..
A tu znalazłam coś takiego:
Dextrocardia
Jest to typowe zaburzenie rozwojowe, nie stanowiące choroby w klinicznym pojęciu.
Jeśli występuje lustrzane odbicie położenia wszystkich narządów wewnętrznych, określa się to jako całkowite odwrócenie trzewi. Jeśli na drugą stronę
przemieszczone jest tylko serce, mówi sie o izolowanej dekstrokardii.
Przy tych anomaliach położenia serce zachowuje prawidłowy kształt, właściwy lub odwrócony, jeśli tylko nie występują inne wady, zmieniające jego konfiguracje.

Całkowite odwrócenie trzewi występuje u około 1 na 10 tys. dzieci. W tej nieprawidłowości wszystkie narządy są położone odwrotnie ( serce znajduje sie wtedy po prawej stronie klatki piersiowej, wątroba po lewej stronie jamy
brzusznej, żołądek po prawej, również pętle jelitowe są ułożone odwrotnie).
Niekiedy stwierdza sie tylko izolowane, prawostronne położenie serca. Serce i duże naczynia położone po prawej stronie najczęsciej stanowią tzw. lustrzane odbicie prawidłowego obrazu serca. Niekiedy serce jest tylko przesunięte do prawej połowy klatki piersiowej. Samo położenie serca po prawej stronie nie powoduje żadnych zaburzeń. Wiadomo jednak, że u dzieci z prawostronnym
połozeniem serca bardzo często występują wady wrodzone serca. Njaczęsciej współistniejące wady to zwężenie tętnicy płucnej, przełożenie wielkich pni tętniczych zwykłe i *poprawione*, wspólny pien tętniczy, wady porzegród sercowych, niedorozwoje komór. Cieżkośc objawów zależy od współistniejącej wady, samo prawostronne położenie serca nie ma większego znaczenia.

aga0406
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2444
Rejestracja: 14 wrz 2007, 08:08

11 sty 2010, 14:11

zirafka Dzięki za informacje :-)

Tynusz1
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6261
Rejestracja: 06 paź 2008, 06:26

11 sty 2010, 18:27

takie anomalia się zdarzają, ostatnio miałam o tym na anatomii, i to nic nie zmienia. więc nie masz się czym przejmować.

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

12 sty 2010, 11:11

aga przede wszystkim - moim zdaniem trzeba byłoby potwierdzić - badź co bądź - tylko przypuszczenie lekarza - zrobić usg itd :-) skonsultować wynik z lekarzem i tak jak dziewczyny sugerują - sie nie martwić :-)
u mojego szwagra w rodzinie była sytuacja ze Maluszek urodził się z seruszkiem po prawej stronie (w trakcie ciaży nikt tego nie wykrył mimo licznych badań usg), ale w przyp. tego chłopca dochodziła jeszcze wada serduszka i konieczna była szybka operacja.
Przede wszystkim sprawdzić na 100% i tyle, ze wiedzieć, skoro to zaden powód do niepokoju :-)
a co do niespodzianek medycznych w trakcie życia - mój maż w wieku 25 lat dopieor dowiedział sie, ze ma tylko jedna nerkę - druga nigdy mu się nie wykształciła.

aga0406
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2444
Rejestracja: 14 wrz 2007, 08:08

12 sty 2010, 11:26

Eve.ok Ja właœnie zamierzam skonsultować to i zrobić RTG i zobaczymy, poki co sie nie zamartwiam bo nie wiem czy to jest faktycznie to :-)
dzięki

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość