Karolina1980
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 278
Rejestracja: 25 lut 2011, 11:49

05 maja 2011, 17:08

Mądry artykuł dotyczący glukozy- Zirafka nie martw się tak jak piszą jest niewielkie odchylenie ale pewnie skończy się tak że będziesz musiała powtórzyć badanie z dawką 75 g.


oznacza:

* stan przedcukrzycowy (ang. prediabetes) czyli:
o nieprawidłowa glikemia na czczo (ang. IFG – Impaired Fasting Glucose): na czczo 100–125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) lub
o nieprawidłowa tolerancja glukozy (ang. IGT – Impaired Glucose Tolerance): w 2 godzinie testu doustnego obciążenia glukozą glikemia 140–199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).


Poziom glukozy
Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi (cukier może pojawić się także w moczu), niekiedy do niebezpiecznego poziomu. Zwykle dzieje się to w drugiej połowie ciąży. Żeby wykryć ten stan, u każdej kobiety sprawdza się reakcję organizmu po wypiciu 50 g glukozy – tzw. test GTT, czyli przesiewowy test obciążenia glukozą.
Powinnaś go wykonać między 24. a 28. tygodniem. Polega on na badaniu stężenia glukozy we krwi na czczo, drugie oznaczenie wykonuje się godzinę po wypiciu szklanki wody z rozpuszczonymi 50 g glukozy. Nieprawidłowe wyniki (na czczo – powyżej 105 mg%, w godzinę po obciążeniu 50 g glukozy – powyżej 140 mg%) mogą świadczyć o cukrzycy ciężarnych. W celu jej potwierdzenia lekarz zleca zazwyczaj wykonanie jeszcze jednego testu obciążenia 75 g glukozy. Gdy wynik jest powyżej 140 mg% , robi się test z wyższą dawką glukozy – 75 g (OGTT). Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży. Cukrzyca ciężarnych to choroba, która dotyczy ok. 3% kobiet.

Awatar użytkownika
zirafka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7734
Rejestracja: 19 paź 2007, 18:55

05 maja 2011, 17:41

ja to nie znam się na takich jednostkach
no własnie dziwne te jednostki a le z tego co juz poczytałam to powinnam sie zmieścić w 7,8 :ico_noniewiem: hm....

1 godzina po podaniu 50. g glukozy w roztworze wodnym)
poniżej 7,8 mmol/l - prawidłowa tolerancja glukozy

w zakresie 7,8 - 11,0 mmol/l - konieczne wykonanie DTTG

powyżej 11,1 mmol/l - cukrzyca ciążowa

Awatar użytkownika
Malinkax33
Ja wiem wszystko o forum
Ja wiem wszystko o forum
Posty: 695
Rejestracja: 11 mar 2011, 09:45

05 maja 2011, 17:59

zirafka, lepiej powtórz badania kochana, ale no w sumie miescisz się w tych granicach dobrych..

no uważam na siebie naprawdę ;));PP
jeszcze tam troszeczkę :)
ahh jak fajnie być cięzarną oooo yeah ! :)
same pozytywy :)
moje piękne łóżeczko już stoi i czeka na moją krusynkę...
a krusynka daje czadu.. słyszałam ,że po 32 tyg dziecko powinno wykonywać 10-20 ruchów na 12 h.
a moja to ok 50 ma spokojnie jak nie wiecej... hihi
pewnie już sie nie moze doczekac tak jak ja :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Karolina1980
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 278
Rejestracja: 25 lut 2011, 11:49

05 maja 2011, 18:23

słyszałam ,że po 32 tyg dziecko powinno wykonywać 10-20 ruchów na 12 h
na godzinkę Malinko musi być powyżej 10 ruchów na godzinę.
1 godzina po podaniu 50. g glukozy w roztworze wodnym)
poniżej 7,8 mmol/l - prawidłowa tolerancja glukozy

w zakresie 7,8 - 11,0 mmol/l - konieczne wykonanie DTTG
Tak ja tez pisałam pewnie zostanie ci do wykonania jeszcze jedna próba a twój wynik oznacza stan przed cukrzycowy więc nie stresuj się za bardzo tylko z wynikami do ginekologa i zobacz co powie. :-) nie martw się kochana bo to nic nie pomoże.

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

05 maja 2011, 18:31

Zerknęłam sobie na moje wyniki w poprzedniej ciąży i hehe, glukoza mi zawsze wychodziła poniżej normy, a tu ciach, jak zrobiłam ten test, wyszło,że mam cukrzycę.

zirafka, Tobie pewno każe ginek zrobić powtórnie, więc na razie nie martw się na zapas.

U mnie może jutro od razu będę wyniki, bo często są już na popołudniu (otwarte mają do 19 czy 20 nawet).

Awatar użytkownika
Malinkax33
Ja wiem wszystko o forum
Ja wiem wszystko o forum
Posty: 695
Rejestracja: 11 mar 2011, 09:45

05 maja 2011, 18:49

Po 28. tygodniu ciąży 10 ruchów na 12 godzin

W 28. tygodniu ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka i jeśli przez 8-12 godzin nic się w brzuchu nie dzieje, powinna się zaniepokoić. Nie trzeba od razu wpadać w panikę, ale na pewno należy zgłosić się do lekarza. Być może dziecko jest leniwe i nie wykazuje aktywności, ale niestety czasem jest oznaką tragedii - ciąża może być obumarła.

Generalnie częstotliwość ruchów dziecka w późniejszym okresie ciąży (od 28. tygodnia) powinna wynosić minimum 10 ruchów na 12 godzin.

link usunięty przez obsługę forum
tak tam piszą... albo nie umiem :ico_sorki: czytac ze zrozumieniem :D :ico_sorki:
Ostatnio zmieniony 05 maja 2011, 20:59 przez Malinkax33, łącznie zmieniany 1 raz.

Karolina1980
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 278
Rejestracja: 25 lut 2011, 11:49

05 maja 2011, 19:01

Liczenie ruchów płodowych to obliczanie przez matkę i śledzenie ruchu płodowego. Medyczne badania popierają liczenie ruchów płodowych jako proste, wartościowe, efektywne, wiarygodne i nieszkodliwe badanie wstępne stanu zdrowia płodu podczas trzeciego trymestru zarówno w ciążach o niskim jak i wysokim ryzyku. Liczenie ruchów płodowych to obliczenie ruchu płodowego, które zawiera szturchnięcia, kopnięcia, przeturlania, obroty i skręty ale nie czkawki. Znaczące zmiany we wzorze ruchu płodowego mogą pomóc zidentyfikować potencjalne problemy z ciążą, które mogą wymagać dalszej oceny i leczenia zanim wpłynie to negatywnie na puls dziecka. W ten sposób, może to pomóc zapobiec martwemu porodowi. Są różne sposoby dokonania obliczeń ruchów płodowych. Amerykański College Położnictwa i Ginekologii (ACOG) zaleca obserwację czasu jaki zajmuje wyczucie 10 szturchnięć, ruchów płodowych, przeturlań, obrotów i skrętów. Zdrowe dziecko powinno mieć 10 ruchów w czasie poniżej 2 godzin. Większości dzieci zajmie to mniej niż 30 minut. Niektóre poradnie radzą, że jeżeli nie było 10 ruchów płodowych w czasie 1 godziny, należy skontaktować się z poradnią, w celu dalszej oceny.

nina0226
Zrobiłem Magistra z forum!
Zrobiłem Magistra z forum!
Posty: 1422
Rejestracja: 25 lis 2010, 18:21

05 maja 2011, 19:15

ja też czytałam dużo na ten temat i z tego co pamiętam, to miało być ok 10 ruchów na godzinę. Najlepiej to obserwować rano lub wieczorem. Jeśli w ciągu godziny maluch jest dość leniwy i nie bardzo ma ochotę się poruszać powinno się coś zjeść i obserwować jego reakcję przez kolejną godzinę. Jeśli nadal maluch będzie mało ruchliwy należy skontaktować się z lekarzem. Ale po 30tygodniu maluch może spać nawet do 15godzin w ciągu dnia, dlatego nie należy panikować

[ Dodano: 2011-05-05, 19:20 ]
link usunięty przez obsługę forum
Ostatnio zmieniony 05 maja 2011, 21:00 przez nina0226, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Agus
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 532
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:00

05 maja 2011, 19:21

Zdrowe dziecko powinno mieć 10 ruchów w czasie poniżej 2 godzin
To moj bardzo dobrze wyrabia norme haha :D Wierci sie ostatnio bez przerwy, czy stoje, siedze czy leze, kreci mi sie tam jakby juz chcial wyjsc :)
Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży.
Mm a ja z polozna sie widzialam w 24 tyg i teraz w przyszly pn dopiero bede nastepny raz i zadnych takich badan nie mialam.. Ale zacofanie :P
Teraz jak bede szla to chyba bedzie sprawdzac jak dzidzia jest ulozona, slyszalam ze to bardzo nieprzyjemne :/ No ale zobaczymy..

Co do wielkosci brzucha to ja w 24 tyg jak bylam sie widziec z polozna martwilam sie ze za maly a teraz wydaje mi sie taaaki wielki juz.. A jak sie najem to w ogole czuje jakby skora od kregoslupa po brzuch miala mi sie zaraz rozerwac :ico_noniewiem: A i tak duzo jem haha, maly bez przerwy glodny, nieraz w nocy musze jeszcze wstawac i cos zjesc bo mi spac nie daje :D Ale juz niedlugo :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

beti
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 531
Rejestracja: 05 sty 2011, 14:45

05 maja 2011, 20:13

Joanna 24 Zirafka norma po 1h moje drogie dla kobiet w ciązy jest do 120 prawidłowa. Ale lekarze praktukują wartości standart i to jest rzeczywiście 140. po 1h Zirafka 9,4 to dokładnie 170 w tym drugim przeliczniku. Sorrki, że sie wymadrzam, ale przerobiłam chyba juz całą literature hahahaha. Kłuje sie jak może pamietacie od miesiąca prawie i prowadze pamietnik diabetyka i diete. Wyregulowałam juz poziom cukru tak w miare dobrze, że nawet po 3-4 pralinek miałam niski. Dzisiaj zaszalałam z paczkami i cukier skoczył masakrycznie. Pączkom mówimy NIE hyhyhy.

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 1 gość