Awatar użytkownika
szyszeczka
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 507
Rejestracja: 09 cze 2011, 12:06

Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

03 lis 2013, 20:55

Cześć dziewczyny, poratujcie mnie bo już tyle sie na ten temat na czytałam i dalej nic nie wiem.
Mam umowe na czas okreslony do końca grudnia 2013roku. Jestem w 8 tygodniu ciąży, czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę o pracę? jestem chroniona od początku ciąży czy po upływie 3 miesiąca ciąży.

P

moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lis 2013, 00:26

z tego co się orientuję to pracodawca przedłuża umowę o pracę do dnia porodu. Później przysługuje ci urlop macierzyński.
musisz zanieść zaświadczenie o ciąży do pracodawcy i nie wiem jak teraz prawnie to wygląda ale ochrona faktycznie obejmowała po 3 miesiącu.
szukałam na necie i znalazłam coś takiego:

Zgodnie z art. 177 § 3 kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Istotny jest tutaj sposób liczenia upływu 3 miesiąca ciąży. Na ten temat wypowiedział się Sad Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2002 r. ( I PK 33/02, OSNP 2004, nr 12, poz.204 ). „Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 k.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni)”.
„Stosownie do aktualnej wiedzy medycznej stan zaawansowania ciąży liczy się zasadniczo i precyzyjnie w tygodniach, a według tej metody liczenia ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni kalendarzowych. Warto zauważyć, że taka liczba nieprzerwanych dni nie daje się przeliczyć na zamkniętą ilość pełnych miesięcy kalendarzowych, a jedynie na dziesięć pełnych miesięcy księżycowych, liczonych po 28 nieprzerwanych dni kalendarzowych, obejmujących po cztery tygodnie. Oznacza to, iż taki wynik obliczeń, począwszy od konwencjonalnie (medycznie) ustalonej daty poczęcia, nie jest obarczony żadnym błędem w odniesieniu do rozumienia i liczenia fizjologicznego stanu ciąży tylko w zamkniętych miesiącach księżycowych, a nie w miesiącach liczonych ściśle wedle zasad kodeksu cywilnego. Względy te powodują, że upływ trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi art. 177 § 3 k.p., następuje z upływem trzech miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży, liczone na podstawie odpowiedniego stosowania art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p., w sposób niesprzeczny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa (art. 18 Konstytucji RP), a także zasadą prawa pracy wzmożonej ochrony pracy pracownic w okresie ciąży (wyrażoną w art. 177-189 k.p.)”.

moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lis 2013, 00:35

wysylam ci jeszcze linka na priv

teraz ważne jest abyś miała tydzień ciąży liczony wg ostatniej miesiączki a nie wg Usg, bo z tego co pisałaś na wątku Wiosennym to lekarz sądzi że to 7 tydzień.

Mad.
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5060
Rejestracja: 19 cze 2011, 12:02

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lis 2013, 08:59

Z poinformowanie pracodawcy zaczekaj do skończonego 3 miesiąca. Lekarz niech Ci wypisze zaświadczenie tak jak moni pisze, wg terminu OM korzystniej dla Ciebie. Jesteś wtedy pracownikiem w tej firmie do dnia porodu. Przysługuje CI normalnie macierzyński pełny okres, a później możesz się starać o zasiłek dla bezrobotnych na pół roku (ja dostałam w takiej sytuacji).
Jesteś chroniona od 1 ddnia ciąży chodzi tutaj o warunki pracy dźwiganie itd.
Chociaż moją znajomą zwolniono, nie wiedziała że jest w ciąży. Później okazało się że mieściła się w tym okresie 3 miesięcy ciąż i musieli ją przywrócić do firmy na normalnych warunkach z umową do dnia porodu.

Awatar użytkownika
szyszeczka
Gaduła nie do pokonania
Gaduła nie do pokonania
Posty: 507
Rejestracja: 09 cze 2011, 12:06

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lis 2013, 09:33

dziekuję dziewczyny, ale jeszcze raz powoli wytłumaczcie bo serio mam jakies zacxmienie od kilku dniu. Przedluzenie umowy po 3 miesiacu jest dla mnie jasne. Chodzi mi o taka sytuację:
w firmie dzieje sie nie ciekawie i powiem szczerze, ze boje sie, ze mnie zwolnia, w zwiazku z tym ze pracuje w domu nie przedstawilam jeszcze zaswiadczenia i zastanawiam sie czy zrobic to teraz czy poczekac az skonczy sie 3 miesiac. Czy pracodawca moze mnie zwolnic przed koncem 3 miesiaca czy jestem juz chroniona????
Czytałam dużo informacji na necie i sa one sprzeczne a ja mam caly czas metlik w glowie.

Naprostujcie mnie...

lilo

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lis 2013, 09:36

szyszeczka może zadzwoń do Państwowej Inspekcji Pracy, tam powinnaś dostać właściwą odpowiedź.

izka28
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2013, 18:36

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

24 lis 2013, 23:02

Przy umowie na czas określony masz z pewnością 2 tyg. wypowiedzenie. Jeśli umowa ci się skończy (z upływem czasu) to nawet jeśli byś była w 5 miesiącu to nic ci to nie da. Umowa się rozwiąże i już. Jeśli natomiast dostaniesz wypowiedzenie i koniec wypowiedzenie będzie przypadał na dzień, w którym będziesz w 3 miesiącu ciąży to umowa się przedłuża do dnia porodu.

szpilki
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 67
Rejestracja: 04 lis 2013, 13:37

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

29 sty 2014, 16:21

I jak się rozwinęła sytuacja? Przyznam, że mnie to zaciekawiło.
Niestety, podejście wielu szefów do pracownic w ciąży jest skandaliczne.
Słyszałam np. o przypadku, że szef zwolnił dziewczynę nawet bez wypowiedzenia. Tylko że w ten sposób sam zadziałał na swoją niekorzyśc (tu więcej na ten temat: http://www.praca-pszczyna.pl/odszkodowa ... wiedzenia/), ona go pozwała i nie wyszła na tym źle.
Ech, no nie jest łatwo kobietom w naszym kraju...

maladi
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 53
Rejestracja: 14 wrz 2013, 18:46

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

04 lut 2014, 20:20

Też jestem ciekawa, co się dalej wydarzyło

emmii
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2015, 08:50

Re: Wypowiedzenie umowe o pracy w ciąży

27 lip 2015, 11:35

Na pewno w takim wypadku trzeba się starać o odszkodowanie, a jeśli jest problem z odzyskaniem pieniędzy, to pomagają w tym firmy odszkodowawcze np http://lexfortis.pl/

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość