wersol
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2015, 16:00

masz firmę - nie masz żadnych praw

19 paź 2015, 16:26

W czasach słusznie minionych było przyzwolenie społeczne do pogardy dla ludzi prowadzących własne firmy. Badylarz, prywaciarz to było tak samo traktowane jak złodziej, oszust, kombinator. Nawet dziś widać tę wyssaną z mlekiem matki pogardę. Większy szacunek jest do etatowego działacza związków zawodowych niż do człowieka pracującego na samozatrudnieniu, czy mającego własny sklepik osiedlowy. Dziwne jest też propagowanie akcji paragon, gdy jednocześnie osoby kupujące cokolwiek na fakturę pozbawia się jakichkolwiek praw konsumenckich, przez co państwo ustawowo nakłania drobnych przedsiębiorców by tego unikali. Najpierw karano firmy posiadające samochody by pozbawić ich odszkodowań za szkody wraz z VAT-em. Przez co nie jedna firma popadała w długi nie ze swojej winy. Wystarczyło że ktoś robił mi samochód, a ja musiałam pokryć VAT wynikający z kosztów naprawy. Teraz od blisko dwu lat mamy przepisy pozbawiające praw konsumenckich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i kupujących cokolwiek na fakturę. Przykładowo kupię krzesło w markecie na fakturę i gdy mi się rozleci po odejściu od kasy nie mogę go ani zwrócić, ani reklamować. Pozostaje zerwanie umowy nabycia, najczęściej powiązane z karą umowną. Roszcz4enia związane z reklamacją zastępuje dochodzenie swoich praw w trybie rękojmi, niezwykle czasochłonne, w zasadzie bez ograniczeń czasowych lub droga sądowa. Czyli droga donikąd, bo sądy nie działają, a jeżeli już to przecież nikt nie będzie się sądować za parę groszy.
Przydałaby się jakaś weryfikacja firm pod względem uczciwości. Może dobrym rozwiązaniem są platformy zakupowe weryfikujące dostawców. Taką na przykład jest OnePlace - Marketplanet. Do takiej platformy dostawcy myszą aplikować i mieć odpowiednią reputację https://oneplace.marketplanet.pl/poczatek . Tam firma nie jest anonimowa i ma dużo do stracenia w przypadku postępowania niezgodnego z etyką biznesową.

jestemmonia
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2015, 16:38

Re: masz firmę - nie masz żadnych praw

20 paź 2015, 16:44

Fakt faktem prowadzenie firmy wymaga mnóstwa cierpliwości i samozaparcia. Ale myślę, ze to się opłaca :)

dominidomini
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 23 paź 2015, 13:17

Re: masz firmę - nie masz żadnych praw

23 paź 2015, 13:28

Wielu moich znajomych ma niestety podobne odczucia. Ale zawsze coś za coś.

szarlottka
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 264
Rejestracja: 13 sie 2013, 15:54

Re: masz firmę - nie masz żadnych praw

27 kwie 2016, 11:30

Takie gadanie... wkurza mnie to. Jeśli naprawdę uważasz, ze przedsiębiorca nie ma żadnych praw to przeczytaj sobie wszystko o biznesie na http://wiktorprzedsiebiorczy.pl/ Prowadzenie DG w Polsce do najłatwiejszych nie należy ale jakieś prawa mamy :)
Mnie dziwi podejście niektórych ludzi,którzy uważają że mając firmę pieniądze spadają z nieba.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość