nawysokichobcasach
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 98
Rejestracja: 23 sty 2017, 12:30

Re: Awersja do lektur - co robić?

12 lip 2017, 09:51

może lektury-audiobooki przed snem 20-30 minut? albo w drodze do szkoły (pod warunkiem, że np wspolnie jedziecie samochodem)?

katarynka55
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:53

Re: Awersja do lektur - co robić?

14 lip 2017, 16:46

A czytałaś dziecku, jak było małe? Uczyłaś je traktowania lektury jako przygody? Bo jeśli nie, to może być zbyt późno na zmianę. A jeśli tak, a po prostu książki synowi nie odpowiadają, to czasem warto po prostu przymknąć na to oko... i kupić opracowanie lektury. A dziecku pozowolić na czytanie tego, czego chce.
To jest dobre pytanie. Jak się w domu nie czyta, to żadne zmuszanie i grożenie nie pomoże. Bo po prostu nikt tego w dziecku nie zaszczepił. I dlaczego miałby lubić czytać książki jeśli rodzice tego nie robią? Wiem, że jest sporo wyjątków, ale nie znam odwrotnych przypadków - że dziecko pomimo starań rodziców od maleńkości nie chciały czytać jako dorośli.
Zgadzam się w 100%. Czytałam kiedyś o takich badaniach, wedle których wykazano bezpośredni związek pomiędzy tym, ile książek dziecko znajdzie w domu, a po ile jest w stanie sięgnąć samodzielnie. Czytajcie rodzice, czytajcie!

ZamarlikJubiler
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 lip 2017, 00:32

Re: Awersja do lektur - co robić?

25 lip 2017, 00:51

Przede wszystkim nie zmuszać. Postaraj się wzbudzić w dziecku ciekawość, albo udowodnij mu, że ma małą wiedzę bo nie czyta książek. Jeżeli jest ambitne to powinno pomóc.

eroka
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2017, 11:27

Re: Awersja do lektur - co robić?

28 gru 2017, 11:30

Audiobooki się sprawdzają. Niestety, zmuszając możesz osiągnąć odwrotny efekt

Jasna
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 41
Rejestracja: 24 mar 2014, 17:09

Re: Awersja do lektur - co robić?

03 sty 2018, 14:50

Jak się od początku zaniedbywało, to potem są takie efekty. Teraz to już musztarda po obiedzie. Rozwijać pasję od małego, a jak się olało i trzeba ratować sytuację i nie ma innego wyjścia to zmuszać - ma swoje obowiązki, a do rodziców należy rozliczanie z nich - nauka i wynikające z niej wymagania są właśnie takim obowiązkiem.

Primado
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018, 11:13

Re: Awersja do lektur - co robić?

29 mar 2018, 11:41

Zależy ile dziecko ma lat, jeżeli powyżej 12 czy 13 to już raczej niewiele da się zrobić. Żeby polubić lektury i czytanie należy zacząć rozwijać te umiejętności i zainteresowanie u dziecka od najmłodszych lat.

luiza30
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 130
Rejestracja: 09 cze 2018, 21:08

Re: Awersja do lektur - co robić?

11 cze 2018, 15:05

U nas czytamy od zawsze. dla córki (lat 7) wieczorne czytanie to rytuał od kiedy skończyła rok, albo półtora. Każdy wieczór z książką. Początkowo oczywiście byłą tylko słuchaczem, teraz jednak najpierw czyta ona (a ja odpoczywam), a potem gdy już jest na granicy jawy i snu - czytanie przejmuję ja i czytam jeszcze chwilę na głos. Poza tym u nas w domu ogólnie dużo się czyta, więc i córkę ciągnie do książek :)

Awatar użytkownika
malwina123
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 159
Rejestracja: 24 sie 2016, 10:23

Re: Awersja do lektur - co robić?

19 wrz 2018, 13:04

U mnie starsze audiobooki tylko przełyka a młodszemu czytam ja i samo trochę sobie coś tam czyta. Na razie nie za wiele bo dopiero ma te 6 lat ale i tak chyba więcej niż starszy. Bo z nim to gdyby nie te audiobooki to ani jednej lektury by nie wchłonął.

bababania
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 11
Rejestracja: 25 wrz 2018, 12:39

Re: Awersja do lektur - co robić?

25 wrz 2018, 12:50

audiobooki są super ;)

Awatar użytkownika
kosmetyczka1990
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2018, 12:34

Re: Awersja do lektur - co robić?

26 wrz 2018, 12:48

ja tez słucham e-booków, głównie w drodze do pracy :)

Wróć do „Starsze dziecko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość