Awatar użytkownika
żona
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1511
Rejestracja: 01 maja 2007, 17:03

25 sty 2008, 21:12

olala, no właśnie ja nie wiem na pewno. Kiedyś się w gronie znajomych cieszyłam, że za rok też sobie skorzystamy z tej ulgi, to mnie pani przyszły prawnik poinformowała, że dotyczy od czasu, kiedy dziecko cały poprzedni rok jest na świecie. Argumentem na potwierdzenie tej tezy było to, że np. po ślubie mój maż nie mógł się w zeszłym roku rozliczać ze mną (pół roku po ślubie), dopiero w tym może, bo musiał być pełny rok ... bo podatki sie z calego roku płaci. Dla mnie to nie do końca logiczne jeśli dotyczy dzieciątka, no ale może to i racja, że tak jest. Dlatego Ci mówie, żebyś się może dowiedziała :ico_oczko: A jak już się dowiesz to daj znać, bo też ciekawa jestem (rodzę w lutym w tym roku).

Awatar użytkownika
Ewcik
4000 - letni staruszek
Posty: 4042
Rejestracja: 09 mar 2007, 10:28

25 sty 2008, 22:00

znalazłam coś
Komu ulga, komu?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ulga przysługuje podatnikom, którzy „w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci”. Z ulgi mogą więc korzystać nie tylko rodzice, ale też opiekunowie prawni dzieci. Ulga przysługuje na: • dzieci małoletnie, • dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, • dzieci do ukończenia 25 lat uczące się lub studiujące.

Rodzicom przysługuje jeden wspólny limit ulgi na każde dziecko, choć oczywiście mogą się nim podzielić np. po połowie.

[ Dodano: 2008-01-25, 21:02 ]
i jeszcze

Ulga na dzieci przysługuje wszystkim rodzicom opodatkowanym według skali. I to osoby korzystające z tej ulgi najbardziej odczują obniżenie podatków w 2008 roku.

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z prawa do pomniejszenia podatku z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci. Z tej samej ulgi będzie można korzystać także w 2008 roku. Ulga prorodzinna jest odliczana od podatku i nie zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów. Jednak ze względu na to, że kwota odliczenia jest wysoka i w rozliczeniu podatkowym za mijający rok wyniesie 1145,08 zł, z ulgi w pełni skorzystają osoby uzyskujące odpowiednio wysoki dochód. Żeby odliczyć pełną kwotę ulgi, rodzina z jednym dzieckiem powinna osiągać dochód na poziomie około 2,4 tys. zł brutto (ok. 1,7 tys. zł netto) miesięcznie. W przypadku rodziny z dwójką dzieci zarobki powinny wynosić około 3,5 tys. zł brutto (około 2,4 tys. zł netto) miesięcznie.

W 2008 roku ulga wzrośnie do 1173,70 zł na jedno dziecko. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy płacą fiskusowi choćby minimalną kwotę podatku. Zatem, gdy należny podatek jest niższy niż kwota przysługującego odliczenia, rodzina nie traci prawa do odpisu. W tej sytuacji odliczy ulgę do wysokości podatku, który po złożeniu zeznania zostanie zwrócony przez urząd skarbowy. Należy pamiętać, że nadwyżka ulgi nie przechodzi na następny rok podatkowy. Ulgę przysługującą za 2007 rok można zatem odliczyć wyłącznie w rozliczeniu podatkowym za ten rok.

Z rodzinnej preferencji w podatku dochodowym mogą korzystać tylko osoby rozliczające się z fiskusem według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Ulgę można odliczyć od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga. Preferencja nie przysługuje zatem w przypadku, gdy żaden z rodziców nie uzyskuje dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

26 sty 2008, 07:56

kurcze ale tam nic nie pisze, że wychowywali dziecko 'w calym roku podatkowym'. Oj, byłaby strata.

[ Dodano: 2008-01-26, 08:56 ]
mój mąż mówi, że gdzieś czytał, że żeby skorzyśtać z ulgi wystarczy że dziecko było na świecie jeden dzień kalendarzowy. Ale trzeba to sprawdzić.

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

28 sty 2008, 22:03

Mi się zdaje, że każdy może odliczyć i to jest niezalezne od tego kiedy się dziecko urodziło, to było by głupkowate- no ale hm...w naszym kraju wszytsko jest możliwe :ico_noniewiem:

No i do lutego z.pracy ma PIT 11 przesłać!

Awatar użytkownika
Ewcik
4000 - letni staruszek
Posty: 4042
Rejestracja: 09 mar 2007, 10:28

29 sty 2008, 10:03

byłam w skarbówce i sie pytałam. Można odliczyć jeżeli dziecko jest na świecie. Nie musi to być pełen rok podatkowy.

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

29 sty 2008, 10:49

Ewcik pisze:byłam w skarbówce i sie pytałam. Można odliczyć jeżeli dziecko jest na świecie. Nie musi to być pełen rok podatkowy.


No to rewelacja!

krewetka
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2008, 18:22

05 lut 2008, 18:04

w którym urzedzie skarbowym nalezy zlozyc PITa, jezeli mąż nalezy do innego US?

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

06 lut 2008, 09:00

krewetka, moze zapytaj sie w US , tam na pewno dadza konkretna odp

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

13 lut 2008, 10:35

tak jak pisano wcześniej: do końca lutego. A warto się pospieszyć, jeżeli ktoś już ma, bo mnie już rozliczyli i po 10 dniach od złożenia rozliczenia od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką zwrotu :-) jeszcze raz pozdrawiam Panie/Panów pracujących w US :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

13 lut 2008, 12:16

Ja już jestem rozliczona z mężem i dostałam już zwrot ze skarbówki i jestem zaskoczona że tak szybko :ico_szoking: :ico_szoking: :ico_szoking:

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość