Awatar użytkownika
żona
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1511
Rejestracja: 01 maja 2007, 17:03

13 lip 2007, 10:52

dorotaczekolada pisze: jak ja bralam to bylo ok 500zl na osobe.dziecko tez sie liczy.biora to z zaswiadczenia ze skarbowki za rok przed urodzeniem dziecka.powodzenia!

no to mnie pocieszyłaś :ico_oczko: Może się załapię :ico_oczko:

Awatar użytkownika
maja
maniakogadacz
maniakogadacz
Posty: 363
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:26

20 lip 2007, 15:32

Witajcie

Ja powiem jak było u mnie, pierwsze becikowe dostałam jak każdy, a drugie myslałam, ze mi nie przysługuje bo razem z mezem pracowaliśmy. Dopiero na TT się dowiedziałam że mój dochód liczy sie jako utracony i tylko przedstawiam dochody meza. Poleciałam do mopsu z naszymi pitami z pracy i prośba o przeliczenie. Okazało się że załapię się na rodzinne i wychowawczy :-D , ale musiałam poskładac stos dokumentów ( zasw. z zakł pracy o okresie urlopu wychow, akty urodzenia dzieci, ksero dowodów, zasw. z ZUS do wychowawczego, zaświadczenie z US o dochodach moich i meża, jesli rozliczacie się współnie musicie US p[oprosić o osobne zaświadczenia ) Oczywisci8e załatwienie formalności trwało ok 2 tyg, więc dokumenty do MOPS doniosłam w czerwcu. Pani z Mops poinformowała mnie również że dostane drugie becikowe :-D o które mozna sie starac max do 12 m-cy od daty urodzenia. Ja ciesze się z obrotu sprawy, choć przez moją niewiedzę straciłam 3 m-ce wychowawczego i rodzinnego :(. No i w sierpniu musze złozyc nowy wniosek i zaś z US za rok 2006, ale juz wiem że się nie załapię. Także dziewczyny proponuje aby do mopsu po informacje udac się na macierzyńskim, jesli urzedniczki beda miłe na podstawie pitu rocznego za 2006r przelicza wam czy wam przysługuje drugie becikowe czy nie. zaoszczędzi to wam bieganiny :). Pozdrawiam :-)

[ Dodano: 2007-07-20, 15:36 ]
gdybym wiedziała wcześniej, zamiast urlopu wypoczynkowego w zakładzie pracy, wziełabym odrazu wychowawczy a dopiero później zaległy urlop. Finansowo by się opłacało, ale ja wpadłam na ten pomysł duzo za późno. :-)

Awatar użytkownika
KUlka
4000 - letni staruszek
Posty: 4217
Rejestracja: 07 mar 2007, 20:24

06 sie 2007, 18:31

to drugie becikowe napewno do 12 miesiecy od urodzenia ??

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

07 sie 2007, 11:54

KUlka, tak

Awatar użytkownika
KUlka
4000 - letni staruszek
Posty: 4217
Rejestracja: 07 mar 2007, 20:24

08 sie 2007, 22:42

ok

Awatar użytkownika
gosiula207
Biegaczostruś na forum
Biegaczostruś na forum
Posty: 215
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:52

28 wrz 2008, 14:44

a mam pytanie czy becikowe dostaja wszystkie matki te pracujace przed ciazą i te nie pracujace?jest na to jakaś reguła?

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

02 paź 2008, 16:31

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Przysługuje:
- matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka,
- opiekunowi faktycznemu, jeżeli wcześniej nie został przyznany osobie z pierwszej wymienionej grupy uprawnionych.

Wysokość – 1000 zł

W przypadku urodzenia lub przysposobienia więcej niż jednego dziecka dodatek przysługuje na każde dziecko. Dodatek wypłacany jest jednorazowo, do zakończenia pierwszego roku życia (tzn. należy złożyć wniosek w pierwszym roku życia dziecka – jeśli złożymy wniosek gdy dziecko będzie miało np. 14 miesięcy będzie już za późno).

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Zapomoga przyznawana jest niezależnie od uprawnienia do zasiłku rodzinnego, czy innych świadczeń z ustawy, jak również nie zależy od sytuacji materialnej rodziny. W tym sensie nie jest elementem świadczeń rodzinnych, rozumianych jako pomoc dla osób o niższych dochodach. Jednak świadczenie to wpisane zostało do ustawy, a także przyznają je i wypłacają te same instytucje co świadczenia rodzinne (urzędy gmin lub ops-y).

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu niezależnie od ich dochodów. Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (lub 12 miesięcy od dnia przysposobienia albo objęcia opieką). Wniosek złożony po tym terminie nie jest rozpatrywany.

Wysokość – 1000 zł

Zapomoga z gminy
Trzecim rodzajem pomocy, który można otrzymać z tytułu urodzenia dziecka jest pomoc przyznawana przez gminę i finansowana z jej środków. Również ta forma w ustawie nazwana została jednorazową zapomogą z tytułu urodzenia dziecka. Gmina, która chce wypłacać taką pomoc swoim mieszkańcom (i ma na to środki), musi przyjąć uchwałę, w której znajdzie się m.in. opis warunków, jakie należy spełnić aby otrzymać ten rodzaj wsparcia.

Z tytułu urodzenia dziecka można więc jednocześnie otrzymać trzy świadczenia:
1) dodatek do zasiłku rodzinnego (jeśli spełniamy kryteria dochodowe i inne warunki z ustawy o świadczeniach rodzinnych) - w wys. 1000 zł,
2) jednorazową zapomogę (przysługująca niezależnie od dochodu, jeśli w terminie złożymy wniosek) - w wys. 1000 zł,
3) jednorazową zapomogę z gminy (jeśli gmina podjęła uchwałę o takiej zapomodze i spełniamy warunki opisane w tej uchwale) - w wys. ustalonej przez gminę.

Awatar użytkownika
gosiula207
Biegaczostruś na forum
Biegaczostruś na forum
Posty: 215
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:52

02 paź 2008, 17:55

bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :-) pozdrawiam

Awatar użytkownika
Malinkax33
Ja wiem wszystko o forum
Ja wiem wszystko o forum
Posty: 695
Rejestracja: 11 mar 2011, 09:45

29 mar 2011, 17:48

Cześć :)
Jestem nieletnią ciężarną (mam 17 lat) i jestem po ślubie cywilnym.
Nie będę miała praw do dziecka, to już wiem. ( dopóki 18stki nie skończę )
a co z becikowym ? składam ja czy mój mąż ?
a jakieś dodatki z mopsu jako nieletnia matka mi się należą ?

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

30 mar 2011, 12:08

Malinkax33, najlepiej będzie jak przejdziesz się do MOPSu i tam na miejscu wszystko tobie powiedzą konkretnie i na temat :ico_oczko:

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość