Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

13 gru 2008, 00:35

Wcześniak – kto to taki?

To mały człowiek, który urodził się za wcześnie. Prawidłowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Każde dziecko urodzone po zakończeniu 37 tygodnia ciąży, bez względu na wagę, nazywane jest noworodkiem donoszonym. Dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem owego 37 tygodnia nazywane jest noworodkiem przedwcześnie urodzonym.

Na ogół wszystkie noworodki , w tym wcześniaki określamy w ten sposób, że dla każdego okresu czasu trwania ciąży wyznacza się masę ciała minimalną, odpowiednią i maksymalną. Jeżeli noworodek, czy wcześniak) ma wagę poniżej minimalnej lub powyżej maksymalnej w stosunku do Hbd to ma dodatkowe problemy zdrowotne. Dziecko urodzone w wieku 34Hbd z masą 3600g to wcześniak hipertrofik ( bardzo prawdopodobne , że ma cukrzycę), jeżeli np., dziecko urodzi się w 36 Hbd, z masą ciała 2000g to znaczy, że urodził się z dystrofią wewnątrzmaciczną, bo masa jego ciała jest za niska do Hbd, wtedy takiego wcześniaka nazywamy wcześniak , hipotrofik.

zrodlo: .babyboom.pl/niemowleta/wczesniak/wczesniak_kto_to_taki.html

Tak dla wyjasnienia kwestii wagi i wieku

Awatar użytkownika
Ania_R
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3237
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:58

13 gru 2008, 04:58

Janiolek, super to opisałaś (wyjaśniłaś) :ico_brawa_01:

Ja urodziłam Madzie w 38 tygodniu, tak więc ciąża donoszona, choć poród zaczoł sie saczeniem wód i pomimo wywoływanych skurczy, braku rozwarcia, Madzi się nie śpieszyło, więc gdyby nie te wody to może bym wytrwała do 40tc :ico_noniewiem:

Natomiast w obecnej ciazy od jakiegos czasu mam przeczucie że urodze wcześniej i strasznie się tego obawiam :ico_olaboga: Wiem, że nie powinnam martwić sie na zapas, ale zupełnie inaczej czuje się w tej ciąży. Szybko sie męczę, łapię kolki i bóle brzuszka przy nawet wolnym spacerze... Czy miałyście jakieś objawy przed porodem, że możecie urodzić wcześniej???

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

13 gru 2008, 09:12

Ania_R, ja 2 tyg przed porodem czulam sie dobrze i myslalam ze urodze po terminie, tydzien przed bolala mnie glowa bardzo, i w sumie tyle

Awatar użytkownika
Ania_R
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3237
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:58

13 gru 2008, 11:40

Janiolek pisze:tydzien przed bolala mnie glowa bardzo, i w sumie tyle
kurcze to nie za miarodajny syndrom, że poród może zacząć się wcześnie :ico_noniewiem: Myślałam że coś więcej sie dzieje i może można jakoś zapobiec wcześniejszemu porodowi :ico_noniewiem:

danido
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:19

13 gru 2008, 12:44

Witam Was serdecznie. Mam pytanko do bardzisj "doswiadczonych" juz mam wczesniakow.. kiedy zaczynaja tak mniej wiecej zabkowac wczesniaki? wiem, ze kazde dziecko jest inne ale jak byla w Waszych przypadkach? Moj syn od paru dni ma stan podgoraczkowy 37,3 slini sie wiecej i ciagle marudzi..kolezanka powiedziala ze moze to byc poczatek zabkowania.. Tim urodzil sie- jak juz kiedys wspomnialam- w 25 tc. skonczyl 6.12 5 m-cy, jego korygowany termin to 8 tyg. wydaje mi sie ze to za wczesnie na zabkowanie?? bardzo prosze o wasze wypowiedzi...

pozdrawiam serdecznei wszystkie mamusie :ico_oczko:

lama321
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 24
Rejestracja: 04 sie 2007, 00:55

13 gru 2008, 14:08

Wcześniak, noworodek urodzony między 28. a 37. tygodniem ciąży (poród przedwczesny). Cechy charakterystyczne: waga poniżej 2500 g, cienka, żywoczerwona skóra, pokryta meszkiem płodowym (lanugo), ponadto typowa niedojrzałość poszczególnych narządów (mała ruchliwość, brak odruchu ssania, skłonność do niedodmy i bezdechów, upośledzenie termoregulacji), szczególna skłonność do zakażeń, niedokrwistości i krzywicy. Wcześniak wymaga odpowiedniego pielęgnowania i żywienia.

A poza tym ten artykul z babyboom wg. mnie jakis dziwny. Hipotrofik to dziecko ktore rodzi sie z niska masa urodzeniowa, zatrzymanie wzrostu ciala tzw. moze sie urodzic np. w 34tc a wzyc 1700gram.

Awatar użytkownika
Ewelina82
Dorosłem już do Liceum!
Dorosłem już do Liceum!
Posty: 1302
Rejestracja: 17 maja 2007, 20:24

14 gru 2008, 00:06

Danido: Pawełek urodził sie w 34 tc o czym juz pisałam zaczał zabkowac jak mial 7miesiecy i 3 tygodnie. Wydaje mi sie ze to nie jest za wczesnie na zabkowanie u Twojego synka poprostu u niego nadszedł juz czas na zabki i tyle. Radze kupic zel na zabkowanie bobodent a jak bardzo cierpi to podac odrobine paracetamolu najlepiej apap jest lagodniejszy dla dzieci ewentualnie kupic czopki homeopatyczne Viburcol N i przeczekac ten etap. U nas był to bardzo ciezki okres z nineprzespanymi nocami ale naszczescie juz sie zakonczył. Nie martw sie a jak bardzo sie niepokoisz to idz do lekarza po co masz sie denerwowac. Powodzenie

[ Dodano: 2008-12-13, 23:10 ]
Ania R: ja kilka dni przed porodem mialam bóle pleców idące z krzyża jak zabrało mnie pogotowie to juz byly to skurcze a w szpitalu okazało sie ze jest rozwarcie starali sie powstrzymac porod ale sie nie udało i Pawełek urodził sie w 34 tc zdrowy nie mkartw sie na zapas bo niepotrzebnie narazasz na stres siebie i malesnstwo a to na pewni mu nie sluzy trzymaj sie cieplutko i badz dobrej mysli

[ Dodano: 2008-12-13, 23:12 ]
A dla Magdy83 ogromne gratulacje z okazji narodzin córeczki 3600 to juz ladna waga i na pewno sliczny bobasek SERDECZNE GRATULACJE!!!!!! :-)

Awatar użytkownika
Joanna24
4000 - letni staruszek
Posty: 4260
Rejestracja: 19 mar 2007, 17:31

14 gru 2008, 22:04

Ania_R, ja miewalam skurcze. Rzadko ale były przynajmniej raz, dwa razy dziennie. A w dniu kiedy szłam na badanie to skurcze były regularne. Najpierw co poł godziny a po powrocie od gina który dał mi skierowanie do szpitala skurcze były co 20min. Jak jechaliśmy do szpitala to były co 10 minut ale one były delikatne. Miałam wrażenie jakbym miała zaraz dostać @. I przestań się Aniu zadręczać. Po co stresować siebie i maluszka. Bądź dobrej myśli. Ja wiem na pewno że w kolejnej ciązy nie będę tyle chodzić.

danido pisze:Mam pytanko do bardzisj "doswiadczonych" juz mam wczesniakow.. kiedy zaczynaja tak mniej wiecej zabkowac wczesniaki?

Mojemu synkowi przebił się pierwszy ząbek jak miał 7msc.

Awatar użytkownika
Ania_R
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3237
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:58

15 gru 2008, 06:37

Joanna24 pisze:I przestań się Aniu zadręczać. Po co stresować siebie i maluszka.
staram się, ale to nie takie proste. Nie jestem z osób które panikują, ale raczej z tych co wolą wczesniej o wszystkim wiedzieć żeby ew. przeciwdziałać. Jakiś czas temu przez kilka dni bolał mnie brzuch (w nocy czasm bardzo) i robił się strasznie trwardy i napięty. Troszkę się wystraszyłam, ale to chyba były bóle z powodu rozciągania się brzuszka a lekkie "skurcze" i napięcie brzuszka pewnie związane ze stopniowym przygotowywaniem się macicy do porodu co macica ćwiczy już na wile tygodni przed porodem. Zadałam to pytanie tutaj bo chciałam mieć pewność że nie pomylę moich objawów z czyms co może zagrażać mojej dzidzi. Niestety nie mam możliwości z każdym moim niepokojem udawać się do lekarza czy szpitala (pomijając że mam jedno dzicko któremu musze zapewnić w ciągu dnia opiekę, to jeszcze to że tu gdzie mieszkamy wszystko traktują jak : "to normalne w ciąży"). W ciąży chodzi się tylko do położnej więc lekarza jeszcze na oczy nie widziałam. Na poczatku ciąży bardzo źle się czułam, miałam prace fizyczną (poprzednią ciąże poroniłam) to na moje pytanie o zwolnienie chociaż na pierwsze tygonie usłyszałam że nie ma takiej potrzeby, a praca fizyczna (gdzie dźwigałam) nie ma wpływu na dziecko :ico_puknij: W efekcie zwolniłam się z pracy żeby nie ryzykowac kolejnym poronieniem.
Wybaczcie że się tak rozpisałam :ico_wstydzioch:

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

15 gru 2008, 17:51

lama321, chcialam tylko pokazac ze waga nie jest wyznacznikiem tego czy jest sie wczesniakiem. To ze cos jest cecha czy objawem charakterystycznym to troszke co innego.

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość