Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

urlop wypoczynkowy...

18 lut 2011, 20:55

Dziewczyny, chciałabym Wam przedstawić mojąsytuacjęi proszę o wyjaśnienie...
Umowe mam na czas okreslony do 3 maja 2012 roku. Od konca marca 2010 do porodu bylam na zwolnieniu lekarskim. przed zwolnieniem lekarskim za prace od stycznia do marca w wymiarze pełnego etatu przydzielono mi jeszcze pare dni 'urlopu' - pracodawca chcial wcisnąć mi wypowiedzenie umowy, nie podpisalam bo oswiadczylam ze jestem w ciazy. i teraz moje pytanie... a raczej dwa przy okazji :)

1). czy jesli jestem na l4, to jest naliczany ten urlop, tzn moge skorzystac z urlopu wypoczynkowego? czy jesli jest sie na zwolnieniu nie nalicza sie tego wolnego?

2). od polowy maja ide na wychowawczy bezplatny - bede prawdopodobnie dostawac zasilek z mopsu, czy moge podjac jakakolwiek prace? czy to nielegalne?

dzieki :)

[ Dodano: 2011-02-18, 20:06 ]
jeszcze dodam że jestem zatrudniona od 2 lutego 2010 roku. pod koniec kwietnia (pomylilo mi sie wyzej chodzilo o kwiecien) nalezalo mi sie pare dni urlopu, wiec wykorzystalam, po tym poszlam na l4, teraz macierzynski mam do 19 maja...

doradzcie o co chodzi, chce wykorzystac wszystkie mozliwosci i nie chce niczego przegapic...

a nie moge na internecie znalezc informacji czy nalicza sie urlop jak jest sie na zwolnieniu i macierzynskim. bo oficjalnie leci mi staz pracy, wiec chyba sie nalezy?

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

19 lut 2011, 19:20

po macierzyńskim jak najhardziej możesz wykorzystać urlop wypoczynkowy za zeszły rok i obecny zanim pójdziesz na wychowawczy.Jak byłaś na L4 to miałaś pensje liczona 100% ,jest to wyjątek np dla kobiet w ciąży i jest to traktowane tak jakbyś cały czas chodziła do pracy ,więc o urlop tu się nie musisz martwić bo on ci się należy proporcjonalnie do pracujących dni(w twoim przypadku do kiedy masz wypłacany macierzyński)

potem bierzesz urlop wypoczynkowy najmniej dwa tygodnie do miesiąca wcześniej piszesz do pracodawcy o zgodę na udzielenie urlopu wychowawczego jednakże będziesz go miała udzielony do końca umowy czyli do 3 maja 2012 roku,no chyba że pracodawca pójdzie ci na rękę i przedłuży umowę,
najważniejsze pracodawca nie ma prawa odmówić tobie urlopu wychowawczego na pisemny twój wniosek

,jeśli nie przekraczasz 504 na osobę to staraj się o płatny wychowawczy bo on ci się należy

zresztą to wszystko powinna powiedzieć tobie księgowa w pracy ,no chyba że jest jakoś mało przychylna osoba :ico_sorki:

co do podjęcia pracy trakcie wychowawczego to nie wiem jak to obecnie wygląda

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

20 lut 2011, 01:13

bardzo dziękuję :) księgowa w pracy jest, że sie tak wyrażę, mało pomocna. oni w ogóle nic sie nie odzywali nt mojego niewykorzysanego urlopu z tamtego roku.
w poniedzialek do nich zadzwonie.

ciekawe ile dni mi się należy? będę chciała też wykorzystaćz tego roku...

bardzo dziekuje jeszcze raz!

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 lut 2011, 10:04

Należą CI się też 2 dni "dla matki z dzieckiem
zapomniałam o tym i Gabi ma rację bo tak stanowi kodeks pracy mówiący o rodzicielstwie
Art. 188.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Awatar użytkownika
madzens
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2206
Rejestracja: 09 lis 2009, 15:09

20 lut 2011, 11:21

spadlamznieba, Jak najbardziej przysluguje Ci urlop za rok 2010 :-) Plus dodatkowo 2 dni tzw. opieka :-) Urlop musisz wykorzystac do konca kwienia chyba ze (jak pisza dziewczyny wczesniej) zaplaca Ci :-)
Jezeli bedziesz na wychowawczym, a MOPS przyzna Ci kase to nie bedziesz mogla pracowac :ico_nienie: Chyba ze cos na "czarno" :-D

[ Dodano: 2011-02-20, 10:23 ]
A wlasnie czy wiesz ze mozesz o 2 tygodnie przedluzyc macierzynski??? Tylko musisz wypisac specjalny wniosek :-)

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

20 lut 2011, 18:35

Teoretycznie powinno sie to wykorzystać d konca pierwszego kwartału 2011 roku, ale skoro jesteś na macierzynskim to nie masz mozliwosci. Wiec albo wykorzystasz to po macierzynskim, razem z urlopem za 2011 rok, albo beda CI musieli wypłacic ekwiwalent.
czyli jak jestem na macierzynskim to mi sie nie nalezy urlop, tak?

[ Dodano: 2011-02-20, 17:36 ]
Urlop musisz wykorzystac do konca kwienia chyba ze (jak pisza dziewczyny wczesniej) zaplaca Ci
jak mam wykorzystac do kwietnia skoro do 19 maja mam macierzynski?

[ Dodano: 2011-02-20, 17:37 ]
A wlasnie czy wiesz ze mozesz o 2 tygodnie przedluzyc macierzynski??? Tylko musisz wypisac specjalny wniosek
tak to juz zrobilam bo to wiedzialam ale o urlopie niestety nie.. dobrze ze teraz tak na to wpadlam jakos...

[ Dodano: 2011-02-20, 17:37 ]
zapomniałam o tym i Gabi ma rację bo tak stanowi kodeks pracy mówiący o rodzicielstwie
czyli nalez m sie z tmtego roku 22 dni. no to super, to jest praktycznie miesiac czasu.

Awatar użytkownika
madzens
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2206
Rejestracja: 09 lis 2009, 15:09

20 lut 2011, 18:44

jak mam wykorzystac do kwietnia skoro do 19 maja mam macierzynski?
Sorrki- zle ja zrozumialam :ico_sorki: Bedziesz pewnie musiala wykorzystac po macierzynskim :-D

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 lut 2011, 19:48

Art. 188.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
te dwa dni należy wykorzystać zawsze w danym roku ,on nigdy nie przechodzi na następny rok,także należy się tobie urlop wypoczynkowy za zeszły rok + urlop tego roczny proporcjonalny do danych miesięcy plus 2 dni na dziecko z art 188

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

20 lut 2011, 19:51

te dwa dni należy wykorzystać zawsze w danym roku ,on nigdy nie przechodzi na następny rok,także należy się tobie urlop wypoczynkowy za zeszły rok + urlop tego roczny proporcjonalny do danych miesięcy plus 2 dni na dziecko z art 188
ciekawe zatem ile lacznie mi sie dni nalezy... z tamtego i tego roku... boje sie ze beda chcieli mnie oszukac. dlatego chyba jakas ksiegowa spytam oto...

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 lut 2011, 19:55

możesz zadzownic do Państwowej Inspekcji Pracy(PIP)i tam się dowiedzieć ile faktycznie dni urlopu ci się należy,albo niech mama twoja i siebie w pracy się dowie :ico_oczko:

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość