Awatar użytkownika
naysha
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2011, 13:39

Mieszkanie - na co zwrócic uwagę przy jego kupnie?

28 lip 2011, 14:10

zaczynam powoli rozglądać się za mieszkaniem w Wawie ale nie wiem w ogolę na co mam zwrócić uwagę, począwszy od lokalizacji. zastanawiam się tez czy lepiej kupic mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego??
Może coś doradzicie?? :)

lilo

28 lip 2011, 15:37

Jeśli chodzi o lokalizację to to sprawa indywidualna ale na pewno trzeba zwrócić uwagę na odległości od pracy, przedszkola, szkoły itp. Dobrze jak osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta - komunikacją miejską, układem dróg itp.

Jeśli chodzi o rynek pierwotny i wtórny - na rynku pierwotnym nie płaci się 2% podatku PCC, ceny nie zawsze są dużo wyższe biorąc pod uwagę że stare mieszkanie często jest do gruntownego remontu. Na nowe masz gwarancję od dewelopera, niższe są opłaty miesięczne niż w spółdzielniach. W nowych budynkach często jest parking podziemny, ochrona itp.

O co jeszcze warto zapytać?:
- jakie są opłaty miesięczne;
- czy cena obejmuje balkon czy dodatkowo za to płacisz - są takie przypadki
- co dostajesz za podaną cenę - nie u każdego stan deweloperski oznacza to samo - niektórzy montują już parapety i osprzęt elektryczny, inni nie
- jak ogrzewane są mieszkania - sieć miejska czy własny węzeł
- jakie są możliwości parkowania, cena miejsc parkingowym
- czy grunt jest we własności czy w użytkowaniu wieczystym
- jakie są koszty aktu notarialnego i kto wybiera notariusza
- warto przyjrzeć się księdze wieczystej - jeśli jest hipoteka czy odpowiedni bank wystawił oświadczenie że po wpłacie pieniędzy lokal będzie wydzielony bezobciążeniowo
- czy w budynku są sklepy - jaki profil, czy jest sprzedaż alkoholu lub bary
- warto zapytać o materiał z jakiego był budynek stawiany i np. grubość ścian i ocieplenia
- czy przy podpisywaniu umowy wpłaca się zaliczkę czy zadatek który przepada w przypadku rozwiązania umowy
- warto jeśli budynek jest zamieszkały podpytać już tam mieszkających o opinię.

No i oczywiście trzeba przestudiować umowę przedwstępną jeśli to deweloper czy nie ma jakiś dziwnych rzeczy :ico_oczko:

Jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy to dopiszę :ico_oczko:
Ostatnio zmieniony 28 lip 2011, 15:53 przez lilo, łącznie zmieniany 1 raz.

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

28 lip 2011, 15:41

lilo, obeznana jestes w tym, w nieruchomościach czy w bankowości robisz?

lilo

28 lip 2011, 15:44

Pracuję w nieruchomościach.

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

28 lip 2011, 15:53

lilo, hihi to znasz rynek i kwestie zakupu sprzedaży doskonale:)

Awatar użytkownika
naysha
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2011, 13:39

29 lip 2011, 12:41

ojoj lilo:) dziękuje:) widze że na ten temat wiesz wszystko;)
a co do lokalizacji, polecisz coś??

lilo

29 lip 2011, 12:52

naysha, no ja nie pracuję w W-wie więc nie polecę :ico_oczko:
Spróbuj poszukać na różnych forach opinii o inwestycjach i deweloperach, to dość popularna forma poczty pantoflowej na tym rynku.

Awatar użytkownika
Flower
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 111
Rejestracja: 29 lip 2011, 16:49

01 sie 2011, 15:59

wybór wyborem, ale niestety kluczowe jest to ile masz kasy na to mieszkanie i czy np. za tą cenę wolisz małe ale blisko centrum, czy duże ale gdzieś dalej. :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
naysha
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2011, 13:39

02 sie 2011, 13:26

z kasą to trudne pytanie bo nie wiem czy dostaniemy tyle ile chcemy:( no ale oczywiście tańsze opcje mnie interesują.
lokalizacja może być dalej od centrum ale też nie za daleko żeby dojazd do centrum był w miarę szybki. no i chciałabym już większe lokum, żeby za jakiś czas nie gnieździć się...

Awatar użytkownika
Flower
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 111
Rejestracja: 29 lip 2011, 16:49

03 sie 2011, 12:26

Najtańsze są obrzeża- nie ma co ukrywać. W Śródmieściu, na Mokotowie czy Żoliborzu ceny nie schodzą raczej poniżej 10 za metr. Potem reszta jest koło ośmiu, tylko Targówek Białołęka, dalekie Bemowo i Bielany i jeszcze Wawer mają niższe ceny. Niestety in dalej tym taniej. A z dojazdem jest na prawdę bardzo różnie. Trzeba to dobrze przemyśleć :/

Wróć do „Mieszkanie i dom”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość