Awatar użytkownika
surtsey
4000 - letni staruszek
Posty: 4271
Rejestracja: 06 mar 2007, 19:27

Obiad bezmięsny

01 lut 2012, 16:13

Ja mam bardzo małe zapotrzebowanie na mięso, wiec przydałyby mi się Wasze pomysły :ico_haha_02:

Ja zrobiłam i bardzo sobie chwalę:

KOTLETY Z RYŻU

ugotowany ryż, 2 woreczki
bułka czerstwa, 1
mleko, 1/2 szkl
cebula, 1
jajka, 1
ser zółty (starty), 2 łyżki
natka pietruszki (posiekana), 1 łyżeczka (dałam cały zimowy pęczek)
Bułka tarta, do panierowania
przyprawy do smaku


1. Bułkę maczamy w mleku. Cebulę kroimy na drobną kosteczką i podsmażamy na złoty kolor.

2. Do miski wsypujemy ugotowany i ostudzony ryż, dodajemy do niego odciśniętą bułeczkę i podsmażoną cebulkę. Następnie dodajemy jedno jajko, ser żółty, pietruszkę i przyprawy. Wszystko mieszamy i formujemy małe kotleciki.

3. Uformowane kotleciki panierujemy w bułce tartej i smażymy na złoty kolor.


Kotleciki musza byc małe, bo się france lubią rozpaść podczas smażenia.
Generalnie dla innego smaku mozna dodac i pokrojoną kiełbaskę i boczek i pieczarki. To takie danie typu "sprzątanie lodówki" :-D

Awatar użytkownika
Agunia
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1281
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:59

13 lut 2012, 23:06

Ja mam taki łatwy przepis na bezmięsny obiadek, wypatrzyłam kiedyś gdzieś w internecie i troszeczkę wg swojego upodobania zmieniłam, a mianowicie....

Składniki:
- ryż
- mrożone warzywa
- kostka rosołowa
- koncentrat pomidorowy
- mąka
- masło

Przygotowanie:
Rozmrażam mieszankę warzywną opłukując je pod ciepłą wodą.
Przygotowuję bulion z kostki rosołowej.
Wsypuję warzywa do rondla, zalewam bulionem od 0,5 do 1,5 szklanki (w zależności od ilości warzyw).
Gotuję 15 minut, co jakiś czas mieszam.
W między czasie gotuję ryż.
Po ok. 15 minutach gotowania warzyw dodaję do nich kilka łyżek koncentratu pomidorowego do smaku (i koloru ;-) ).
Gotuję kolejne 5-8 minut.
Robię zasmażkę z masła (ok. 2 łyżki) i mąki, a następnie dodaję ją do warzyw. Po wykonaniu tej czynności nie gotujemy już więcej.
Tak przygotowany sos z warzywami nakładam razem z ryżem i smacznego :)

U mnie wszyscy zawsze mieszają ryż z tym sosem i warzywami tak, że powstaje jedność, że tak tak powiem :D

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

14 lut 2012, 09:42

mrożone warzywa
Rozmrażam mieszankę warzywną
A nie można kupić swiezych warzyw ?

Musze coś wyszukać właśnie bezmięsnego, wiec moze sie skusze na oba przepisy.

Awatar użytkownika
Agunia
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1281
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:59

14 lut 2012, 11:22

Wiesz, po prostu napisałam taki przepis, z jakiego sama korzystam, a każdy może przecież podług siebie go dopasowywać ;)

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

14 lut 2012, 11:35

Wiesz, po prostu napisałam taki przepis, z jakiego sama korzystam, a każdy może przecież podług siebie go dopasowywać ;)
no ja rozumiem :-)
ja zawsze jak robie cos z przepisu to robie dokladnie tak jak w przepisie i po 1wszej konsumpcji myslimy jak przepis stuningowac i pozniej robie wg siebie.
Ale pytałam bo może te mrożone warzywa mają własnie spełnić jakąś fukcję i nie mogą byc swieze tylko lekko rozmrożone.

Awatar użytkownika
Agunia
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1281
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:59

14 lut 2012, 11:37

Wydaje mi się, że przede wszystkim różnica będzie w czasie przygotowywania, bo jednak żeby warzywa nie były zbyt twarde, to takie świeże muszą się więcej czasu podgotować.

Awatar użytkownika
Koroneczka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2246
Rejestracja: 19 paź 2010, 11:10

14 lut 2012, 22:42

Ja mam taki łatwy przepis na bezmięsny obiadek, wypatrzyłam kiedyś gdzieś w internecie i troszeczkę wg swojego upodobania zmieniłam, a mianowicie....
A ja dość podobnie z podobnych składników robię risotto- przygotowane w tej formie smakuje mi lepiej.
Podsmażam cebulę i czosnek na masełku, dodaję ryż ( najlepiej arborio) i chwilę podsmażam( ryż surowy), wrzucam warzywa na jakie mam ochotę, latem świeże ( seler naciowy, fasolka szparagowa, papryka czerwona, żółta, kalafior , brokuł), zimą dodaje mieszankę warzywną mrożoną. Wszystko podlewam bulionem ( domowej roboty), ale śmiało można podlewać powoli bulionem z kostki. Podlewamy tak długo aż ryż i warzywa będą miękkie. Na koniec dodaje 2 łyżki masła i tymianek. Ja taki obiad uwielbiam :-)
ja zawsze jak robie cos z przepisu to robie dokladnie tak jak w przepisie
A ja praktycznie każdy przepis modyfikuje pod siebie, zawsze coś zmieniam, zamieniam,dodaje i kombinuje :ico_oczko:

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

14 lut 2012, 22:45

A ja praktycznie każdy przepis modyfikuje pod siebie, zawsze coś zmieniam, zamieniam,dodaje i kombinuje
ja tez ale jak robie po raz drugi.
no i jak robie jako pierwszy a w przepisie jest skladnik ktorego nie lubie to jasne ze go wyrzucam i daje cos innego :-D nie tak dostanie sie trzymam, ale na poczatku sie staram. tak zeby zobaczyc gust autora przepisu, :ico_haha_02:

Awatar użytkownika
Koroneczka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2246
Rejestracja: 19 paź 2010, 11:10

14 lut 2012, 22:46

A ja dość podobnie z podobnych składników robię risotto
W wersji dla mięsożerców polecam podawać z grillowaną piersią z kurczaka :ico_oczko:

[ Dodano: 14-02-2012, 21:48 ]
no i jak robie jako pierwszy a w przepisie jest skladnik ktorego nie lubie to jasne ze go wyrzucam i daje cos innego :-D
No właśnie, bo często jest tak, że czegoś nie lubimy i potem trzeba kombinować, co tu dać w zamian :-)

Awatar użytkownika
Agunia
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1281
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:59

14 lut 2012, 23:01

Koroneczka, zachęciłaś mnie, wypróbuję też kiedyś Twój przepis ;)

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość