Fafikowa
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2013, 15:19

Trudny temat - śmierć zwierzaka

07 maja 2013, 15:43

Chciałabym zapytać Was o jedną rzecz: jak wyjaśnić córce (ma 10 lat), że jej piesek niestety już nie wróci? Musieliśmy podjąć decyzję o uśpieniu :(
Oczywiście starałam się wyjaśniać, zrobiłyśmy nawet symboliczny pogrzeb, czytałyśmy wiersze o tęczowym moście, a nawet założyłyśmy konto na ogrodzie wiecznej szczęśliwości (to wirtualny cmentarz dla zwierzaków) i zapaliłyśmy naszemu psiakowi świeczkę.
Niestety to wszystko nie pomaga, ona dalej rozpacza...jak mam jej jeszcze pomóc?

Awatar użytkownika
Kumata
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2013, 00:07

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

07 maja 2013, 21:42

na pewno szczerą rozmowa,jest już na tyle duża ze pewne rzeczy można jej wytłumaczyć,opowiedzieć.tutaj największa rola jest rodziców,to od przebiegu takiej rozmowy wiele zależy.

Fafikowa
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2013, 15:19

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

08 maja 2013, 11:37

Na jej ojca nie ma co liczyć, więc całość spada na mnie :/

Przez chwilę myślałam o przygarnięciu kolejnego psiaka - może to będzie dobrym lekarstwem?

anetka607
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3326
Rejestracja: 03 mar 2009, 15:21

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

09 maja 2013, 13:17

10-letnie dziecko powinno wiedziec co to śmierc i musi sie oswoic, decyzje o kolejnym zwierzaku mozna podjąc razem z nią

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

09 maja 2013, 13:40

córka po prostu przeżywa odejście ukochanego zwierzaka i to normalna reakcja wg mnie,tym bardziej,że ma już 10 lat i wszystko jej powiedziałaś

a decyzję o drugim zwierzęciu bym odpuściła,bo może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego :ico_sorki:

poczekaj po prostu aż jakoś się oswoi,że pieska już nie będzie,nie ten sam,daj jej czas na to wszystko

layla
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2009, 23:49

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

21 maja 2013, 10:20

Dla dorosłego bywa to trudny temat a co dopiero dla dziecka. Rozmawiać, tłumaczyć i czekać. Z pieskiem poczekaj aż sama zapyta.

Awatar użytkownika
szpilunia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 316
Rejestracja: 20 sty 2012, 15:57

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

04 lip 2013, 16:27

Bez owijania w bawełnę, piesek był stary, chory i umarł - tak jam ludzie. Ja z moją niespełna 6-latką tak rozmawiam i nie trzeba wymyslać bajeczek o niebie itp. A jak ktoś jest katolikiem to nawet nie powinien, gdyz zwierzeta nie mają duszy, więc do zadnego nieba nie idą.

Babystore24
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 32
Rejestracja: 26 lip 2013, 11:12

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

26 lip 2013, 11:23

Może nie aż tak bez owijania w bawełnę,bo dziecko różnie reaguje,szczególnie jeżeli było przywiązane do zwierzaka,takie rozmowy musza być delikatne i należy spokojnie wytłumaczyć dziecku dlaczego pupil odszedł.

Wrzosek
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2013, 14:32

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

16 gru 2013, 14:41

hmm z 10-latką można normalnie porozmawiać o śmierci, a z następnym pupilem raczej zaczekać, aż samo zacznie prosić, gorzej z 4-6 latkami, są na tyle duże, że pamiętają i potrafią być srospaczone, ale nie na tyle duże, żeby zrozumiały, że śmierć jest czymś naturalnym i nieodwracalnym, zwłaszcza jak zwierzątko było całkiem nowe/młode... u nas tak było, mały kotek najadł się chrabąszczy i zdechł, po prostu czarna rozpacz, ale nowego kotka nie chciały, tylko "starego", teraz żałujemy że powiedzieliśmy o tym wprost, łatwiej by było powiedzieć, że sobie poszedł i tyle, trochę byśmy go poszukali, ale w okolicy pełno kotów się włóczy i można powiedzieć, że jakieś inne dziecko dokarmia itd.

MagiaDziecinstwa
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 34
Rejestracja: 05 paź 2013, 15:29

Re: Trudny temat - śmierć zwierzaka

10 sty 2014, 22:22

To fakt i zawsze rozmowę trzeba rozpocząć po prostu ostrożnie,delikatnie. Trudny temat,zresztą podobnie jest w przypadku śmierci bliskiej nam osoby.

Wróć do „Szkolniaki fajne dzieciaki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości