alba7
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:46

relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

25 mar 2014, 11:50

Witam,
przeglądając informacje nt. intelgencji natrafiłam na artykuł, który wskazał dość mocno, że istnieje relacja pomiedzy muzyka a inteligencją. Zastanawiam się tylko czy w pewnym wieku nie ma to już znaczenia i nasz gust muzyczny nie jest uwarunkowany tym w jakim otoczeniu przebywamy? Z drugiej strony czy to, że słuchamy popu może wpłynąć negatywnie na nasz poziom inteligencji. :ico_olaboga:

znalazłam go na:

http://blog.randkologia.pl/188-justin-b ... cznym.html

Pozdrawiam,
Alba ! :-D :-D :-D :-D

kujawiaczek1
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 23
Rejestracja: 26 maja 2014, 12:14

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

27 maja 2014, 13:31

Ja uważam, że nie ma to żadnego znaczenia. Mój kolega, który miał robiony test IQ i miał bardzo wysoki wynik słuchał hip hopu. Z kolei drugi równie inteligentny słuchał techno... na zmianę z Chopinem.

infograf
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 18:45

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

28 maja 2014, 13:02

Myślę, że większego powiązania między tymi dwoma elementami nie ma. Co prawda mam dość specyficzny stosunek do ludzi, którzy słuchają tylko jednego określonego gatunku muzyki. Jak np. tylko pop i nic więcej. To oznacza, że coś tą osobą jest nie tak. W sumie to nawet logicznie brzmi co napisałem :)

britnisia
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 19
Rejestracja: 10 kwie 2014, 15:23

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

29 maja 2014, 13:34

uwazam,ze to troche bzdura jest...kazda muzyka jest dobra i kazda do innych sytuacji. nie wydaje mi sie,ze moje iq jakos skacze i cierpi przez to czego w danej chwili slucham...

katarzynakl
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2014, 16:32

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

29 maja 2014, 16:37

Hmmm, a jeśli ktoś słucha w zasadzie wszystkiego, to ma 10000000 IQ?

Awatar użytkownika
szpilunia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 316
Rejestracja: 20 sty 2012, 15:57

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

30 maja 2014, 13:04

Hm... ciekawe zagadnienie. Na pewno jedne dziedziny kultury są bardziej, a inne mniej wymagające wysilku intelektualnego w odbiorze, ale nie daleka jestem od tego, aby np. wszystkich fanow disco polo uznawac za mało inteligentnych, a z góry zakaldać wysoka inteligencje u kogoś, kto słucha arii operowych.

Awatar użytkownika
CoCosanka
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 147
Rejestracja: 23 maja 2014, 12:36

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

31 maja 2014, 20:11

Zagadnienie ciekawe ale moim zdaniem nie trafione. Znam wiele osób które są inteligentne , dobrze wykształcone a słuchają "hip hopu" który jest uważany za muzykę dla dresiarzy o ilorazie inteligencji dużo poniżej średniej. Ja nie uważam się za osobę głupią ani szczególnie inteligentną a słucham muzyki metalowej ;) która podobno wzbudza agresje u ludzi.

Awatar użytkownika
Metylda
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 23
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:21

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

07 cze 2014, 13:14

Ciężko ocenić osobę, jej inteligencję i ogólne warunki rozwoje na podstawie samych gustów muzycznych. Nie jest to miarodajne. Choć jest druga strona medalu. Kto słucha muzyki klasycznej, jazzowej? Odbiory wymagający, z duża wrażliwością oraz najczęściej prezentujący wysoki poziom intelektualny. Im rodzaj muzyki bardziej wymagający, tym grono słuchaczy węższe. I odwrotnie. Z tymże, fakt, że muzyka ma szersze grono nie oznacza, że jest dla głupszych. Co do arii operowych, wow, to już wyższa szkoła jazdy:)

AlicjaWKrainieCzarow
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2014, 14:28

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

10 cze 2014, 10:26

Zacznijmy od tego, że inteligencja ma wiele różnych aspektów, a test IQ to bzdura.
Jeżeli ktoś słucha disco polo, bo ma stresujący tryb życia, a taka muzyka go relaksuje, to nie znaczy, że nie jest inteligentny.
Czasem ktoś specjalnie słucha czegoś mniej ambitnego i nic nie ma to wspólnego z inteligencją.
Inteligencja ma aspekty matematyczne, percepcyjne, emocjonalne, socjologiczne itp. Do którego z tych aspektów odnosi się artykuł?

Makaroni
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 149
Rejestracja: 23 wrz 2011, 20:03

Re: relacja między poziomem inteligencji a gustem muzycznym

26 cze 2014, 14:14

Też nie bardzo szanuje wszelkiej maści testy na IQ. :) Bo niby czego IQ, tzn. jakiego typu inteligencję. ;)
Ostatnio się też zasłuchuje w płycie Anity Rywalskiej - Grunge - tam są np. kawałki Nirvany tylko z operowym głosem i co by to znaczyło? :) Raczej nic- albo może ciut otwartości na takie muzyczne eksperymenty.:)

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yohyoa i 1 gość