justineczqa
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 41
Rejestracja: 12 sie 2014, 11:22

Witamina D w czasie ciąży

24 sie 2016, 13:04

Hej! Chciałam Was zapytać o witaminę D w ciąży. Brałyście ją może? Trzeba ją koniecznie suplementować w tym okresie? Niby mówi się o jakichś zagrożeniach przy niedoborach ale czy rzeczywiście każda z Was ją bierze i wszystko jest ok?

minniemouse
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 75
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:09

Re: Witamina D w czasie ciąży

29 sie 2016, 14:49

to już chyba tak naprawdę zależy od zaleceń lekarza ale wydaje mi się że z tą witaminą d3 jest trochę tak jak z kwasem foliowym. W sensie że powinno się ją brać cały czas od początku ciąży

mysza81
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 23 cze 2016, 12:56

Re: Witamina D w czasie ciąży

31 sie 2016, 08:17

Tutaj http://emaluszki.pl/ masz namiary na portal parentingowy Emaluszki, gdzie jest sporo ciekawych artykułów dotyczących zdrowia mamy i dziecka, Poszukaj tam informacji. Może podpytaj na ich forum? A najlepiej będzie jak skontaktujesz się z lekarzem.

axynitos
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 32
Rejestracja: 12 lis 2014, 11:51

Re: Witamina D w czasie ciąży

08 wrz 2016, 15:57

Mnie tak właśnie instruował lekarz i przez całą ciążę brałam vitrum d3. To niby witamina, którą się pozyskuje przez przebywanie na słońcu, ale u nas tego słońca jest tak mało że chyba nie do końca jest to możliwe

Awatar użytkownika
JustynaMaj
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2016, 13:56

Re: Witamina D w czasie ciąży

14 wrz 2016, 15:33

To prawda, w naszej szerokości geograficznej regularna synteza witaminy D w skórze jest niestety niemożliwa. Zachodzi ona jedynie w miesiącach wiosennych i letnich - od końca kwietnia do początku września, między godziną 10 i 15. Aby proces syntezy skórnej przebiegał prawidłowo, należy przebywać w pełnym słońcu, przez około 15-20 minut, odsłaniając minimum 18% powierzchni ciała i nie używać kremów z filtrem, które tę syntezę blokują. Kobiety w ciąży pamiętać powinny jednak o tym, że wskutek zmian gospodarki hormonalnej narażone są na powstawanie przebarwień skórnych. Synteza ta zaburzona może być także przez różne czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu, czyli zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, starzenie się skóry i jej karnację, a także grubość tkanki podskórnej. Nigdy nie mamy zatem pewności, czy dostarczyliśmy naszemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D poprzez przebywanie na słońcu czy też nie. Pozdrawiam serdecznie, Justyna Maj

justineczqa
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 41
Rejestracja: 12 sie 2014, 11:22

Re: Witamina D w czasie ciąży

14 wrz 2016, 16:27

A jak to jest z dietą? Bo słyszałam że ta witamina jest w rybach i produktach mlecznych. Tak też się nie da?

Awatar użytkownika
JustynaMaj
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2016, 13:56

Re: Witamina D w czasie ciąży

19 wrz 2016, 10:04

Witamina D rzeczywiście znajduje się w rybach oraz w nabiale (mleku czy w serze żółtym). Znaleźć ją można ponadto w żółtkach jaj i w niektórych grzybach. Zawartość jest jednak zbyt mała, aby móc w ten sposób zaspokoić dobowe zapotrzebowanie. Aby dostarczać witaminę D w odpowiednich ilościach, należałoby zjeść około 200 g łososia, 600 g makreli, 60 jaj, kilka kilogramów sera lub wypić około 80 litrów mleka dziennie, co jest oczywiście niemożliwe i całkowicie niezgodne z zasadami zdrowej zróżnicowanej diety. Witaminę tę najlepiej suplementować poprzez przyjmowanie naturalnych kapsułek, w których zawieszona jest w oleju roślinnym, np. z krokosza barwierskiego. Pozdrawiam serdecznie, Justyna Maj

axynitos
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 32
Rejestracja: 12 lis 2014, 11:51

Re: Witamina D w czasie ciąży

19 wrz 2016, 14:44

Też właśnie słyszałam że naturalnie się nie da. Zresztą jak się siedzi za dużo na słońcu i to bez filtra to w ciązy łatwo o przebarwienia skórne. Bez sensu się na to narażać no i narażać zdrowie dziecka

ossi
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 184
Rejestracja: 26 mar 2015, 08:06

Re: Witamina D w czasie ciąży

27 wrz 2016, 10:15

ja na https://www.doz.pl/ często kupuje sulementy :)

justineczqa
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 41
Rejestracja: 12 sie 2014, 11:22

Re: Witamina D w czasie ciąży

29 wrz 2016, 12:29

A w jaki sposób naraża się zdrowie dziecka? Słyszałam tylko same ogólniki więc nawet nie wiem jakie dokładnie są zagrożenia

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość