Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

Rozwój mowy

15 paź 2007, 16:56

Słuchajcie dziewczyny - mam pytanie a propos mowy u 9-miesięcznego dziecka. Wprawdzie nie jestem fanatyczką książek i poradników dla rodziców, w których wszystko jest schematycznie opisane, bo wiem, ze każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju. Ale zaczynam sie niepokoić.
Jaga nie mówi ani "mama", ani "baba" ani nic podobnego, choć jeszcze dwa miesiące temu to robiła, ale nieświadomie oczywiście. Mówi jakieś sylaby bez składu po swojemu zupełnie. Przestała mówić te "baba", "be", mama" gdy zaczęła naukę chodzenia. Wstała na nóżki jak miała 7 m-cy i od tej pory cały czas poświęca na tuptanie. Wiem, ze to całkiem normalne, ze gdy dziecko poświęca sie jednej umiejętności to przestaje rozwijać inne. Pediatra tez mi nie kazała się niczym martwić, tym bardziej, ze Jaga jest mądrą dziewczynką. "Woła" na nocniczek (tzn. pokazuje), wykonuje moje polecenia (przynosi, przychodzi, itp.), rozumie co do niej mówię i komunikuje się za pomocą gestów, ale nie mówi...
Jak to było lub jest u Waszych pociech?

Awatar użytkownika
zubelek
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5747
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:32

15 paź 2007, 17:13

eve.ok, i ja powiem,że nie ma czy się martwić.Jedynym wyjaśnieniem jest właśnie to,że mała teraz ma ważniejsze sprawy na głowie :ico_oczko: Moja Gabi ma prawie 16 miesięcy i też kiedyś mówiła wiecej niż teraz,za to teraz wiecej potrafi psocić.Teraz poznaje świat a gadać jeszcze sie nagada :ico_oczko: Pamiętam,że Zuzia szybko zaczęła mówić,najpierw pojedyncze słowa(wiadomo :ico_oczko: )później coraz wiecej,w wieku 2,5 lat liczyła do 10...teraz dość często ja proszę żeby się juz zamknęła :ico_haha_01: i cieszę się,że Gabi jeszcze nie nadaje :ico_oczko:
Pewnie to samo będzie z Jagusią ,trochę pomilczy a jak zacznie gadać to na całego :ico_oczko: I pamiętajcie,że mimo iż nie powtarza,to uczy się i to zwłaszcza od was,więc mówcie do niej wyraźnie,nie zmiękczajcie i uważajcie na słowa :ico_oczko: A reszta przyjdzie sama :ico_oczko:

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

15 paź 2007, 18:04

Mat ma 10 mcy i nie mowi
casem powie mama czy baba ale bez konkretnego znaczenia...duzo 'piszczy' i pokrzykuje
jedyne co to na psa mowi cos jak wawał :ico_oczko:
no i wstaje, chodzi za palce i ogolnie jest lekko nadpobudliwym,ruchliwym dzieckiem.nie umie spokojnie siedziec i sie bawic-ciagle gdzies chce isc,kreci sie i wogole....

Awatar użytkownika
Aga_fr
Śmigam już bez trzymanki po forumku
Śmigam już bez trzymanki po forumku
Posty: 860
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:07

15 paź 2007, 18:13

eve.ok, z cala pewnoscia stwierdzam ze masz super genialna coreczke chodzi ,wola siusiu jestem pod wrazeniem :ico_brawa_01:

Moj 13 miesieczny synus dopiero niedawno zrobil swe samodzielne kroczki fakt ze buzka mu sie nie zamyka mowi tataaa dziadzia , kicc da da :-D do nocniczka jeszcze daleka droga a i tak wydaje mi sie ze mam w domu geniusza :ico_oczko:
Nie zawracaj sobie glowy bo nie masz czym
dodam ze synek mojej przyjaciolji zaczol gadac w wieku 3 lat i to tez jest zupelnie normalne

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

15 paź 2007, 19:01

No to dziewczyny mnie uspokoiłyście :-) Dzięki wielkie :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
zubelek
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5747
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:32

15 paź 2007, 22:09

Aga_fr pisze:dodam ze synek mojej przyjaciolji zaczol gadac w wieku 3 lat i to tez jest zupelnie normalne

dokładnie :ico_oczko:

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

16 paź 2007, 20:24

Ja też się zamartwiam tym samym problemem. Asiunia ma 8 miesięcy i nie mówi żadnych sylab. Ale za to jak miała 7 miesiecy zaczęła raczkować, dwa tygodnie później zaczęła wstawać więc fizycznie rozwija się super. Słuch ma dobry więc to nie jest przyczyną 'niemówienia sylab'.

Awatar użytkownika
Kinga_łódź
4000 - letni staruszek
Posty: 4985
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:50

16 paź 2007, 21:45

No przed nami jeszcze długa droga do gadania :ico_oczko: Ale piski krzyki i pojedyńcze "aaa" "eee" "ejj" "le" są :-D Śmieje się, że gaduła po mamuni :ico_oczko:

Awatar użytkownika
urmajo
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1909
Rejestracja: 08 mar 2007, 17:00

17 paź 2007, 11:11

eve.ok tak jak sama napisałaś u dzieciaczków tak już jest, że jak rozwijają się ruchowo to rozwój mowy pozostaje na drugim planie. Ciesz się z tego co mała umie, a uważam, że bardzo zdolna z niej bestia. Wielkie :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: z ajej umiejętności.

Majeczka ma 7 miesięcy i nawet pojedynczych sylab nie wymawia, ale jest bardzo ruchliwa. Za to mój synek jak miał 2 latka potrafił wyrecytować "Stefka Burczymuchę" i " Lokomotywę", ale sam usiadł jak miał chyba ponad rok. Do tego czasu siedział tylko jak się go posadziło.

Awatar użytkownika
Agusia78
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 87
Rejestracja: 01 lis 2007, 19:34

04 lis 2007, 11:29

Z tego co pamiętam, Hania też niewiele mówiła jak miał 9 miesięcy, wtedy zajęta była raczkowaniem, ale jak już zaczęła sprawnie się poruszać sam to się zaczęło...gada i gada :ico_haha_01: nawet przez sen :-D

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość