Awatar użytkownika
lulu
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 106
Rejestracja: 10 mar 2007, 21:25

Co z tą witaminą D3???

13 lut 2008, 22:14

Cześć dziewczyny!
Moja mała ma 12,5 miesiąca. Od 1,5 nie podaję jej witaminy D3 i w końcu nie wiem czy dobrze, czy też źle robię. Strasznie jej się pociły nóżki i lekarka uznała, żeby zwiększyć dawkę z 1 kropelki do 4-5, co zresztą uczyniłam i podawałam jej przez około pół roku. Ale pomimo takiej końskiej dawki zamiast jej się poprawić, zaczęła się jej łuszczyć skóra między palcami (schodziła płatami). Wyczytałam w internecie i dowiedziałam się od koleżanki, że podobne objawy są przy niedoborze jak i przy przedawkowaniu witaminy D. Za parę dni robię badanie, które ma to sprawdzić (fasfataza alkaliczna we krwi). Jednak chciałabym znać Wasze opinie na ten temat. Wiem, że w takich krajach jak Irlandia, Anglia dzieciom nie podaje się w ogóle tej witaminy. Sama nie wiem kogo mam słuchać. Mieszkam w małej miejscowości, a tu trudno o dobrych lekarzy. W większym mieście na pewno jest lepiej.
Pozdrawiam. :ico_buziaczki_big:

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

14 lut 2008, 10:20

lulu Moja Asia ma roczek i kilka dni i nadal daje jej WIT D3 1 kropelke dziennie. Ciemiączko jeszcze jej nie zarosło a i pogoda pochmurna wiec jej daje. Dopiero jak będą bardziej słoneczne dni i dzieci będą mogły chodzić na spacerki z gołymi rączkami i nóżkami wtedy można przestać dawać witamine. Tak mi kazała moja mama pediatra.

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

14 lut 2008, 12:53

lulu ja na Twoim miejscu bym odstawiła wit. D natychmiast... :ico_noniewiem: I zmieniła lekarza chyba :ico_noniewiem: Dziwie się, ze pediatra zalecił(a) dziecku taką dawkę (4-5 kropli!) bez wcześniejszych badań, bo ojawy o których piszesz pojawiają sie częściej raczej przy niedoborze wit d3 a znacznie groźniejsze jest przedawkowanie tej witaminy niż jej niedobór. W niektórych krajach, jak piszesz wogóle nie podaje sie profilaktycznie tej witaminyi nic się nie dzieje.
Moja Jaga dostaje jedną kropelkę na dwa dni, choć pediatra z pzrychodni niby kazała dawać mi standardowo 1 dziennie. Jadze jednak dość szybko zaczęło zarastac ciemiączko więc nie chciałam ryzykować. Latem, gdy spędzałyśmy dużo czasu na zewnątrz nie dawałam jej wit. wcale. Zrób koniecznie badania...

Awatar użytkownika
lulu
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 106
Rejestracja: 10 mar 2007, 21:25

14 lut 2008, 13:58

eve.ok,
Od jakiegoś 1,5 miesiąca nie podaję w ogóle tej witaminy, ale zrobiłam to na własną rękę i można zwariować, bo lekarze różnie na ten temat się wypowiadają. Wczoraj moja koleżanka była u pediatry a ta powiedziała, że do 3 roku życia dziecku podaje sie tę witaminę. Na dodatek 3-4 kropelki, bo 1 to nic nie daje. Szok!!! No i w rezultacie będzie swojemu dziecku dalej podawać. Bo w końcu lekarz powinien mieć rację...no ale tak nie jest :ico_olaboga:
Dzięki i czekam, może ktoś się jeszcze wypowie.

Awatar użytkownika
tyna
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
Posty: 1061
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:40

14 lut 2008, 14:17

lulu, nasz pediatra kazał odstawić wit. D3 już jak Michałek skończył roczek, powiedział,że właśnie do roku powinno się ją podawać :ico_noniewiem: Zdaję sobie sprawę,że co lekarz to opinia,ale ciemiączko już prawie zarośnięte, Michałek zdrowo rośnie i wszystko jest ok. Profilaktycznie daję mu czasem preparat multiwitaminowy, kiedy np. choruje ktoś w domu, ale nic więcej. To pewne,że u każdego dziecka jest to sprawa indywidualna, ale też byłam w szoku jak przeczytałam,że Wasza pani doktor zwiększyła dawkę bez badań :ico_puknij: Również czytałam,że przedawkowanie tej witaminy ma właśnie takie objawy jak pisałaś i jest bardzo groźne :ico_olaboga:

ivon
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5984
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:41

14 lut 2008, 15:53

Maja nie dostaje wit. D3 od jakis dwoch miesiecy... wczesniej dawalm jej jedna krople dziennie.

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

14 lut 2008, 16:13

no niełatwo o jednomyślność u lekarzy - to fakt :ico_noniewiem: poczekaj na wyniki badań i koniecznie daj znac co z nich wyniknęło... :-)

Awatar użytkownika
lulu
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 106
Rejestracja: 10 mar 2007, 21:25

14 lut 2008, 16:28

Może jutro uda nam się zrobić tę fasfatazę i na pewno dam znać! :ico_haha_02:

Awatar użytkownika
Magdzinka
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1205
Rejestracja: 07 mar 2007, 20:19

14 lut 2008, 16:53

lulu, myślę, że dobrze że odstawiłaś wit D3 i idziecie na badania - oby wszystko było ok :ico_sorki: Moja Joasia ma roczek i od urodzenia dawałam jej 1 kroplę 2x w tygodniu - wydawało mi się to strasznie mało w porównaniu z tym ile inne dziewczyny dawały swoim maluchom, ale byłam też na konsultacji u neurologa i dowiedziałam się, że lepiej dać za mało niż za dużo.
A tydzień temu byłyśmy u pediatry i mamy nadal podawać wit d, bo ciemiączko jeszcze ciut jest ale już nie tą devikap tylko teraz w preparacie multiwitaminowym ,np vibiviy lub cebion multi

Awatar użytkownika
lulu
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 106
Rejestracja: 10 mar 2007, 21:25

14 lut 2008, 17:04

Ja jakoś nie zauważyłam, żeby nasza pani pediatra sprawdzała ciemiączko. Raczej tłumaczyła tym, że zanieczyszczone środowisko, że Ada jeszcze nie chodzi, że ma tylko 6 ząbków...jakby to było skutkiem niedoboru wit.D :502:
Magdzinka, Ja Adzie taką końską dawkę dawałam około 4 miesięcy. Nieźle co? I gdyby nie internet i koleżanka, to pewnie dalej by to tak wyglądało.

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości