Justa1982
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 24
Rejestracja: 13 mar 2007, 15:33

ząbki u przedszkolaka

23 kwie 2008, 11:07

Witam, moja córeczka ma prawie cztery latka, niestety parę miesięcy temu zaczęły jej psuć się cztery górne ząbki, w tej chwili nie ma ich już prawie wogóle, wygląda to tak jakby jej wypadły, tymczasem one są malutkie, tak jakby wykruszone i mają nieładny kolor. Z tego co zauważyłam to wiele dzieci z naszego otoczenia ma właśnie taki problem:( Dlaczego tak się dzieje? Dodam że Ola w miarę często myje ząbki, raz lub dwa razy dziennie, ale nie wiem może za późno zaczęła myć??(myje od roku, wczesniej nie myłyśmy bo mała nie umiała płukać i wypluwać pasty). Nigdy nie używała smoczka, jedynie długo piła herbatkę z butelki, więc może to jest przyczyna? proszę o odpowiedzi, jeśli ktoś ma podobny problem, pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kwiatunio
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6675
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:31

24 kwie 2008, 11:21

Justa1982, ja na Twoim miejscu poszłabym do dentysty żeby zobaczył co się dzieje z ząbkami bo takiemu małemu dziecku również się blombuje.....

aniulek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3286
Rejestracja: 05 gru 2007, 14:16

24 kwie 2008, 16:06

Justa1982, mojej znajomej córka też ma taki problem.Może ząbki nie kruszą się u jej córki ale ma brązowe plamki na nich.To prawdopodobnie od picia z butelki przez smoczek.
Z kolei w mojej rodzinie jest przypadek w 2,5 rocznej dziewczynki na ząbkach nie było dostatecznie dużo szkliwa wykształconego i ząbki się bardzo scierały,mala nie chciała jeść i bolało ja to.Chodzą do stomatologa juz od ok roku,co 3 miesiace chyba dentysta jej nakłada jakiś preparat na ząbki,nie wiem jak to się nazywa.

Awatar użytkownika
kasiekk
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5516
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:56

24 kwie 2008, 23:09

Justa to pewnie próchnica,skoro dopiero od roku myjecie ząbki :ico_noniewiem:

my myjemy od urodzenia,najpierw gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie przecierałam dziąsła,potem silikonowa szczoteczką pierwsze zabki też wodą,a do teraz myjemy pastą bez fluoru,taką że nie musi jej wypluwać
i najważniejsze po wieczornym myciu zebów nie dostaje nic prócz wody do picia,którą lubi pić :-)
u dentysty byliśmy już 2 razy na kontroli i wszystko jest w porządku :ico_sorki:

na twoim miejscu jak najszybciej bym poszla do stomatologa z małą,nie ma żartów,jak teraz ma próchnice to bardziej narazone sa też stałe zęby na nią
dentysta napewno cos poradzi,nie zwlekaj z tym
powodzenia i napisz jak po wizycie

Mama Oliwki
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:22

24 maja 2008, 23:28

O rany ! Cztery latka i ząbki myjecie od roku :ico_noniewiem: ? Ja też zaczynałam od silikonowej szczoteczki dla niemowląt, później od roczku pasta bez fluoru a teraz od drugiego roku zycia z fluorem.Do stomatologa chodzimy regularnie co kilka miesięcy od kiedy skończyła półtora roku.Na kazdej wizycie ma robiona fluoryzację i kontrolę(i to na NFZ) . A najważniejsze dla mnie jest to,że idziemy do dentysty z usmiechem na ustach , dzięki temu,ze poszliśmy wcześniej (a nie dopiero z dziurka) nie zraziła się.
A jak u Twojej córeczki z dietą? może je za mało wapnia, u córeczki moich znajomych tak było, dziewczynka nie piła wogóle mleka i kruszyły jej sie ząbki.
Na pewno na Twoim miejscu poszłabym do stomatologa ,ale przy okazji wizyty u pediatry tez bym o ty wspomniała.

Awatar użytkownika
kasiekk
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5516
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:56

27 maja 2008, 11:33

my juz też myjemy pasta z małą zawartością fluoru,u stomatologa byliśmy już 3 razy na kontroli,Kacper też sie nie boi
mój smyk też nie pije mleka żadnego(odkąd przestałam karmić piersią - od 13 miesiaca zycia) bo nie chce,ale uwilbia jogurty i dużo ich wypija dziannie a poza tym ser żólty je i różne serki,prócz twarogu
raz na jakis czas dostaje tez calcium przez pewnien okres
zęby ma jak narazie mocne i ładne

Justa1982
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 24
Rejestracja: 13 mar 2007, 15:33

27 maja 2008, 13:53

Witam. Jesteśmy już po wizycie u stomatologa, z tymi czterema ząbkami nic nie będziemy robić tylko czekać jak wypadną. Brzydko to wygląda ale i tak dobrze że nie trzeba ich usunąć. Niestety okazało się że mamy aż 8 ząbków stałych które trzeba leczyć:( Dziurki są małe ale jednak są. Na razie jestem na etapie szukania dobrego dentysty bo boję się żeby Oleńka się nie zraziła. Tam gdzie byliśmy teraz na wizycie kontrolnej było ok, Ola wyszła bardzo zadowolona, dostała upominki ale przeraziły mnie ceny(za leczenie 8 mlecznych ząbków 1600 zł). Co do diety córeczki to myślę że jest w porzadku, dzień w dzień zjada na śniadanie miseczkę mleka i wiele innych produktów mlecznych w ciągu dnia więc wapnia jej raczej nie brakuje, nie je tez prawie wogóle słodyczy bo nie przepada za nimi. Więc przyczyna jest pewnie ta że zbyt późno zaczęliśmy myc ząbki, mam nauczkę, przy drugim dziecku na pewno takiego błędu nie powtórzę. Pozdrawiam!

Mama Oliwki
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:22

27 maja 2008, 18:14

Trzymamy kciuki,zeby wszystkie ząbki wkrótce były zdrowe :-)

Awatar użytkownika
kasiekk
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5516
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:56

27 maja 2008, 22:11

Trzymam kciuki żeby wszystko dobrze sie skończyło :ico_haha_02:

[ Dodano: 2008-05-27, 22:13 ]
ale jak to,twoja córka ma niecałe 4 latka i już ma stałe zęby ??? i to 8 aż :ico_szoking: przecież pierwsze stałe zęby wychodza ok 6 r.ż. :ico_noniewiem:

[ Dodano: 2008-05-27, 22:20 ]
chyba źle napisałas
:ico_noniewiem:

Justa1982
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 24
Rejestracja: 13 mar 2007, 15:33

29 maja 2008, 10:03

Witam, masz racje Kasiu źle napisałam, jasne że nie ma stałych ząbków, a do leczenia ma trzonowe mleczne i kły mleczne. Pozdrawiam i życze miłego dnia:)

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość