Awatar użytkownika
ruda
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 311
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:50

kleszcz

05 cze 2008, 20:31

dziś wyjęłam starszej córce kleszcza z ramienia. po jakim czasie moża zrobić badania? na szczęście kleszcz chyba wlazł dziś bo był chudy i okrutnie ruchliwy jak go wyjęłam :ico_noniewiem:
na co zwracac uwagę teraz po wyjęciu kleszcza?

Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

05 cze 2008, 20:56

ruda, przede wszystkim musisz obserwować miejsce w którym znajdował się kleszcze. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zaczerwienienie (szybko rozprzeszczeniające się, tzw pręga) to lepiej jak najszybciej idż do lekarza.
A badania z tego co dobrze pamiętam robi się od 4 tygodnia po ugryzieniu

Pozdrawiam :-)

BeataW
Wodzu
Wodzu
Posty: 10941
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:58

05 cze 2008, 20:57

ruda, zapisz sobie datę dzisiajszą;to bardzo ważne....a potem obserwuj to miejsce,jeśli pojawi się obrzęk,rumień czy opuchlizna,to trzeba lecieć do lekarza,bo znaczy,że jest infekcja...wtedy też pytają o datę ukąszenia....podobno na ogół,jak kleszcz zaraził choróbskiem,to objawy pojawiają się po ok 6 tyg, ale nie wiem,na ile to prawda....
Aha-jeśli pojawią się nie daj Boże jakieś objawy,typu opuchlizna itp,nie należy ich lekceważyć,mimo,że po kilku dniach same ustępują...po podobno dochodzi wtedy do zakażenia orgaznimu a nawet śmierci :ico_olaboga:

Na pocieszenie napiszę,że ja w zeszłym roku latem, średnio raz w tygodniu przynosiłam w sobie kleszcza i na szczęście ani jeden nie zakaził mnie żadnym świństwem :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:

Awatar użytkownika
myszka_g
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1554
Rejestracja: 16 maja 2007, 13:44

05 cze 2008, 21:34

Pierwsza oznaka choroby przenoszonej przez kleszcze (Borelioza) jest rumień. tak wygląda:
Obrazek
Obrazek
No i stan pogrypowy jak zauważysz że robi sie rumień idź odrazu do lekarza leczy sie to antybiotykami. Rumień powstaje między 3 a 30 dniem od ukońszenia.Żeby doszło do zarażeni klaszcz musi być w ciele więcej niż 24godziny i być napity taki nabrzmiały.

Co do kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo to nie wiem za wiele z tego co sie orientuje to można ją wykryć tylko przez badanie krwi, ale nie wiem kiedy sie je robi od ukońszenia. Są szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu trzeba się 3 razy szczepić,ale trzeba przed sezonem.

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

06 cze 2008, 08:20

potwierdzam to co napisały dziewczyny. Jeżeli dziś nie ma śladu, żadnego zaczerwienie wokół, żadnej obwódki czy rumienia, choć rumień może pojawić sie w innym miejscu, to znaczy ze nic sie nie stało. Generalnie, jeżeli kleszcz zostanie usunięty w ciągu 24 godzin od wkłucia sie to ryzyko zarażenia boreliozą jest znikome. Dopiero jeżeli coś zauważysz to trzeba przejsc sie do lekarza i zapisze antybiotyk.
A badanie krwi można zrobić chyba po 6 tygodniach.

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość