Awatar użytkownika
Alineczq
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3407
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:26

Gdy dziecko dobierze się do leków, chemikaliów itd.

19 cze 2008, 22:54

Nawet jezeli pilnujemy dzieci najlepiej jak się da, jednak czasem się zdarza, ze maluch skosztuje to i owo... A to do proszku do prania, a to do Domestosa czy Cilita się dobierze czy do tabletek.. Licho nie spi.
Ja mając 3 latka zjadłam pół apteczki mojej cioci na spólkę z kuzynką :ico_olaboga: Ona po wypiciu mleka zwymiotowala i zaostała w domu, a ja 3 dni bez przytomności lezałam w szpitalu. No ale jak widać wyszłam z tego cało :-D Wówczas niewiedziałam czemu mama tak płacze i się dnerwuje, ale teraz, gdyby Wanesska nałykałą się tabletek, ja bym chyba sama się otruła... Masakra co rodzice przezywają w takich chwilach :ico_olaboga:

Zyczę, zeby zadna z nas nie miała takich przejść, jednak warto wiedzieć jak postępować.
Znalazłam tu parę stronek o zatruciach
Linki usunięte przez obsługę forum
Leki potencjalnie niebezpieczne:
teofilina - lek używany m.in. w astmie
leki przeciwdepresyjne
kamfora - składnik wielu maści rozgrzewających
kodeina - lek przeciwkaszlowy
fenotiazyny - jak często używana promazyna
leki przeciwhistaminowe - używane m.in. w alergii
Ostatnio zmieniony 16 lip 2011, 00:02 przez Alineczq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Benvolio
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2010, 19:49

25 lis 2010, 20:47

Temat nieco zakurzony, a i odpowiedzi na niego niewiele, więc u tu kilka rad praktycznych dorzucę.

O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć... szczególnie w takich przypadkach, pisać nie będę, bo to zbyt oczywiste. Nie będę też opowiadał o tym JAK ZAPOBIEGAĆ, bo pomysłowość Maluchów przewyższa często naszą. Sądzę, że mama zawsze zna swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny i wie jak sobie z nim poradzić.

Skupmy się na tym co jeśli...

...Maluch połknie tabletki?

Jeśli jest przytomny należy w miarę szybko wywołać wymioty. Dbając przy tym aby nie doszło do zachłyśnięcia treścią wymiocin. Grozi to bowiem poważnymi powikłaniami, których lekarze boją się jak ognia - aspiracyjne zapalenie płuc obarczone dużą śmiertelnością.
Jeśli mamy taką możliwość, możemy zabezpieczyć treść wymiocin do badań. Jest to szczególnie ważne gdy nie wiemy co nasz Maluch wziął. Badania toksykologiczne zwróconej treści znacznie przyspieszą identyfikację trucizny, a niekiedy pozwolą także policzyć ilość znajdujących się w niej tabletek, które nie zdążyły się rozłożyć.

Jeśli dziecko zdążyło już przytomność stracić lub jest na tyle mało kontaktowe, że spowodowanie wymiotów grozi zachłyśnięciem, nasza pomoc ogranicza się do kontrolowania podstawowych funkcji życiowych - tj. kontrolowania drożności dróg oddechowych i samego oddechu. W razie gdyby oddychanie ustało - podjąć resuscytację.

Bezwzględnie w każdym przypadku wezwać należy pogotowie. Kiedy przyjadą nie zapomnijmy przekazać lekarzowi i ratownikom informacji o tym co dziecko zażyło i ile tego było. Najlepiej zabezpieczyć i przekazać im opakowanie tak jak je znaleźliśmy.

Jeśli Maluch wypije chemikalia?

Wiele z nich jest żrąca. Przechodząc przez drogi pokarmowe poważnie je uszkadza i parzy. Wywołanie wymiotów jest w tym momencie niewskazane. Żrąca substancja raz jeszcze będzie musiała pokonać już i tak poparzony przełyk, gardło...
Pierwsza pomoc ograniczać się będzie to wezwania pogotowia oraz podania do picia wody, która rozcieńczy żrącą substancję. Jednak podajemy ją w takich ilościach, aby nie sprowokowały wymiotów.
Opakowania po spożytej substancji oczywiście zabezpieczamy i przekazujemy zespołowi karetki.

mahonia
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 15
Rejestracja: 21 gru 2010, 00:58

21 gru 2010, 10:40

Wiem co przeżywają wtedy rodzice i dzieci też bo mój synek kiedyś "poczęstował" się paracetamolem w syropie (całą buteleczką). Zawieźliśmy go szybko do szpitala gdzie miał robione płukanie żołądka (straszne przeżycie i dla dziecka i dla rodziców). Ważne jest aby jak najszybciej wykonać płukanie zanim substancja się wchłonie, czyli jeśli nie jesteśmy lekarzami, pielęgniarkami itp. trzeba szybko jechać do szpitala lub na pogotowie. No i lekarstwa trzymać wysoko, zwłaszcza że teraz większość tych dla dzieci ma bardzo dobry smak.

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

21 gru 2010, 11:19

zwłaszcza że teraz większość tych dla dzieci ma bardzo dobry smak.
I większość a nawet wszystkie te dla dzieci mają specjalną zakrętkę, która mi czasem sprawia trudność w otwarciu.

mahonia
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 15
Rejestracja: 21 gru 2010, 00:58

21 gru 2010, 11:35

No niestety nie wszystkie mają taką zakrętkę, ten paracetamol miał pyszny truskawkowy smak i normalną zakrętkę.

Wróć do „Kącik dla rodziców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość