Awatar użytkownika
Anuszka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8743
Rejestracja: 14 sty 2008, 13:30

Kolonoskopia

26 wrz 2008, 12:20

Dziewczyny, bliska mi osoba będzie miała robioną kolonoskopię. Powiedzcie, czy to boli? MOze Wy albo ktoś ze znajomych miał wykonywane to badanie. Wiem, na czym ono polega, bo czytalam o tym, ale pytanie podstawowe... czy bardzo boli???

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

26 wrz 2008, 16:12

Anuszka, a co to jest? :ico_wstydzioch: :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

26 wrz 2008, 16:33

Możesz odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Lekarz poda ci dożylnie leki uspokajające które pozwolą Ci lepiej znieść badanie. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu sluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. - to z neta

Badanie nie jest aż tak straszne jak to
wszyszczy sądzą. Po swoim doświadczeniu radzę się jemu poddać
kazdemu. - a to wypowiedz osoby ktora to miala robione
-pewnie nieprzyjene troszke jest ale do zniesienie :ico_sorki:

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

26 wrz 2008, 18:18

Anuszka, mój mąż miał i moja mama.Mama twierdziła,że nie bolało za bardzo,ale nie było to przyjemne.Mój mąż natomiast ma niski próg bólu i jego miejscami bolało.Miał robioną kilka razy,w tym nawet w znieczuleniu(jest po operacji wycięcia jelita grubego)Miał robioną długo i dokładnie ze względu na swoją chorobę.Stwierdził jednak,że da się przeżyć.Woli kolonoskopię niż gastroskopię.Dlatego wszystko zależy od progu bólowego u człowieka.W każdym razie nie jest to aż takie straszne,a może wykryć choroby.

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

26 wrz 2008, 18:38

A..to już wiem co to za badanie...

Fakt nie miała takiego dadania...ale na pewno nie nalezy ono do przyjemnych i komfortowych! Myślę że nie jest zupełnie bezbolesne. miała je moja znajoma i zrezygnowała w trakcie jego robieia na własne żądanie.

Awatar użytkownika
22540MONIKA
Wodzu
Wodzu
Posty: 11813
Rejestracja: 27 mar 2007, 21:45

26 wrz 2008, 20:25

Anuszka,
cały opis badania na czym polega i wogóle

Szybkie, choć trochę nieprzyjemne
Zabieg kolonoskopii może być w niewielkim stopniu bolesny, choć zazwyczaj, jeśli pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, jest to raczej dyskomfort związany z wtłaczaniem dużych ilości powietrza do jelita. Niewielki ból może być wywoływany przez samo przesuwanie się endoskopu wewnątrz jelita.
Pół godziny przed zabiegiem lekarz podaje badanemu środki uspokajające i przeciwbólowe, by rozluźnił się i nie odczuwał dolegliwości. Pacjent rozbiera się od pasa w dół i układa na plecach lub lewym boku. Gastrolog wsuwa do jego odbytu zwilżoną żelem końcówkę kolonoskopu i lekko popychając ją w głąb jelita grubego dokładnie ogląda jego ścianki. Całe badanie trwa kilkanaście minut. Podczas zabiegu badany nie powinien wstrzymywać gazów, ponieważ grozi to kolką jelitową. Czasem lekarz prosi chorego, żeby w trakcie badania zmienił pozycję, by można było łatwiej manipulować kolonoskopem.
Po zabiegu pacjent przez kilka godzin odpoczywa. Aby jak najszybciej pozbyć się wzdęcia i uniknąć dolegliwości bólowych, nie powinien wstrzymywać gazów.
Kolonoskopię można powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach. Jest bezpieczna, a jeśli zdarzają się powikłania, to zazwyczaj niewielkie krwawienia, które nie wymagają dalszego leczenia. Wynik badania pacjent poznaje na bieżąco w trakcie zabiegu, otrzymuje go także w formie opisu.

W trakcie badania rurka kolonoskopu wsuwana jest poprzez odbyt, odbytnicę i esicę aż do jelita grubego. Dzięki temu można obserwować zarówno początkowy, jak i końcowy odcinek jelita. Miniaturowa kamera umieszczona jest na końcu rurki kolonoskopu; przekazuje obraz do monitora, na którym lekarz obserwuje wnętrze narządu w powiększeniu.
Na rękojeści kolonoskopu mieszczą się pokrętła umożliwiające zdalne poruszanie giętką rurką, która pokonuje wszelkie zakręty w kolejnych odcinkach jelita i, jeśli jest taka potrzeba, dociera do końcowej części jelita cienkiego. Na rękojeści są również przyciski, dzięki którym pompuje się powietrze do wnętrza jelita, co pozwala na wykonanie badania. Cienka, elastyczna rurka, którą wprowadza się do jelita grubego ma długość 130–200 cm. W jej wnętrzu znajduje się światłowód, oświetlający wnętrze jelita, a także przewody, których końce podłączone są do panelu sterowniczego umieszczonego w specjalnej rękojeści, również do zasilacza, butli z wodą, do ssaka oraz monitora.

Awatar użytkownika
zirafka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7734
Rejestracja: 19 paź 2007, 18:55

26 wrz 2008, 20:59

Anuszka moja mama miała robioną i co powiedziała po tym badaniu??? Ze tak bardzo nie boli ale nie jest to coś przyjemnego. I tak jak kolezanka u góry pisała ze lepiej wspomina kolonoskopię niż gastroskopię, którą tez miała robioną. Ja tez miałam gastroskopię okropa fuj fuj i chociaz troche mi znieczulil było okropne. Ale skoro ja to przeżyłam a kolonoskopia jest lżejsza to widocznie nie jest to bardzo bolesne. Jedynie to jest chyba odczuwalny dyskomfort psychiczny no i fizyczny.

Awatar użytkownika
Anuszka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8743
Rejestracja: 14 sty 2008, 13:30

26 wrz 2008, 21:04

dzieki dziewczynki :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:

Awatar użytkownika
zborra
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9819
Rejestracja: 19 kwie 2007, 21:41

28 wrz 2008, 00:25

MOja mama właśnie niedawno miała to badanie. Natwiona jechała jak na wojnę, właśnie po opiniach z internetu...załamana, zestresowana i w ogóle...gdyby mogła to by chyba poprosiła narkozę...a po godzinie od badania dzwoni do mnie wyluzowana i mówi, że już po, że było ok.
No wiadomo, że badanie samo z siebie jest nieprzyjemne, bo krępujące cholernie...bezbolesne nie jest, ale podobno bez tragedii da się znieść. Moja mama nie miała żadnego znieczulenia i mówi, że do wytrzymania.
powodzenia

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość