Strona 1 z 2

niski poziom hemoglobiny

: 03 paź 2008, 15:44
autor: margolcia

mam bardzo niski poziom hemoglobiny mianowicie 10,9 (bylam dzis zeby oddac krew i gdy mie zmiezono wlasnie tyle wskazalo ) czy to mozliwe ze mam anemie z tego powodu
co robic??

: 06 paź 2008, 10:17
autor: justyna25
malutkaniunia88, anemia objawia się właśnie niskim poziomem hemoglobiny.
Musisz iść do lekarza z tym wynikiem.Lekarz musi znaleźć przyczynę niskiej hemoglobiny bo tak sama z siebie to ona nigdy nie spada.
Może to być powód np. złej diety lub czegoś poważnego ( oby nie odpukać :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: )
No i przede wszystkim lekarz powinien zapisać Ci tabletki doustne zawierające żelazo.W aptece jest teraz dużo róznych tabletek (np.hemofer ,ascofer )
Pozdrawiam i życzę Ci zdrówka.

: 06 paź 2008, 18:37
autor: ulkawu
tylko przed zapisaniem tabletek właśnie warto znaleźć przyczynę niskiej hemoglobiny bo czasami anemia nie wynika tylko z niedoboru żelaza ale też wit B12, kwasu foliowego itp

: 06 paź 2008, 21:57
autor: justyna25
tylko przed zapisaniem tabletek właśnie warto znaleźć przyczynę niskiej hemoglobiny bo czasami anemia nie wynika tylko z niedoboru żelaza ale też wit B12, kwasu foliowego itp
_________________
wlaśnie dlatego konieczna jest wizyta u lekarza i zrobienie także innych dodatkowych badań

: 10 paź 2008, 17:04
autor: margolcia
zrobiłam i dziś odebrałam wyniki
poziom hemoglobiny 10.4
a żelazo 52 norma była (60-180)
jestem dlaeko poniżej poziomu :ico_olaboga:

: 11 paź 2008, 11:08
autor: justyna25
malutkaniunia88, a byłas już u lekarza???
Jak nie to idź ,skoro masz równiez niskie żelazo to na pewno zleci ci tabletki zawierające żelazo.
Ta niska hemoglobina może być spowodowana niedoborem żelaza właśnie.

Anemia z niedoboru żelaza

Najważniejszą i najczęściej występującą grupą niedokrwistości są anemie z niedoboru żelaza. Stanowią prawie 80% wszystkich niedokrwistości i dotyczą głównie kobiet.

Przyczyną jest najczęściej utrata krwi (i związanego z nim żelaza) w wyniku przewlekłych krwawień z dróg rodnych (krwawienia miesiączkowe), z przewodu pokarmowego (spowodowane głównie chorobą wrzodową), z dróg moczowych i innych narządów.

Rzadziej zdarza się, że nie dostarczamy organizmowi żelaza w odpowiedniej ilości (np. w przypadku ścisłej diety wegetariańskiej) albo że zapotrzebowanie na ten makroelement wzrasta (w ciąży, podczas karmienia).

Niedobór żelaza (związanego z utraconymi erytrocytami) jest przyczyną niedokrwistości niedoborowej, która jest jednocześnie mikrocytarna (krwinki są małe) i niedobarwliwa.

Objawy niedokrwistości możemy uszeregować w dwóch grupach. W pierwszej znajdą się objawy wspólne dla wielu anemii, takie jak bladość skóry i błon śluzowych, uczucie osłabienia, duszność po wysiłku, bóle głowy czy szmer skurczowy wysłuchiwany przez lekarza nad sercem.

Drugą grupę stanowią symptomy charakterystyczne dla poszczególnych niedokrwistości. W przypadku anemii z niedoboru żelaza jest to na przykład łamliwość włosów i paznokci, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła i przełyku będące przyczyną bólu i uczucia pieczenia przy przełykaniu oraz zajady w kącikach ust.

Badanie laboratoryjne krwi ujawnia zmniejszenie stężenia hemoglobiny (jest to wspólne dla wszystkich niedokrwistości), liczby erytrocytów i hematokrytu. Krwinki są mniejsze niż zwykle i niedobrawione. Stężenie żelaza w surowicy jest oczywiście zmniejszone.

Te objawy i badania wystarczają do postawienia rozpoznania niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ważne jest także poszukiwanie przyczyn tego stanu: u kobiet trzeba wykonać badanie ginekologiczne, u wszystkich zbadać kał na tzw. krew utajoną (znacznik krwawienia z przewodu pokarmowego).

Jeśli odkryto te przyczyny, to należy je oczywiście zwalczać. Samą niedokrwistość leczy się podając preparaty żelaza, najlepiej doustnie, po jedzeniu. Takie uzupełnianie zapasów żelaza należy stosować co najmniej 3 miesiące. Wskaźnikiem prawidłowo prowadzonej terapii jest wzrost stężenia hemoglobiny i zawartości "młodych" krwinek czerwonych - retikulocytów. Jeśli stwierdza się upośledzenie wchłaniania lub choroby zapalne żołądka i jelit, to żelazo należy podawać w postaci zastrzyków dożylnych (zastrzyki domięśniowe są bardzo bolesne). Niestety, należy się wówczas liczyć z odczynami alergicznymi i innymi oznakami złej tolerancji tego leku.

: 17 paź 2008, 10:55
autor: margolcia
była byłam dostałam właśnie zelazo nazwy akurat nie pamiętm i usg jamy brzusznej było robione i wszystko ok lekarz powiedziła ze to prawdopodobnie od miesiaczek ze moze sa zbyt obfite albo ze cos takiego i mam brac zelazo pzrez miesiac pozniej zglosic sie po recepte i skierowanie na morfologie zeby sprawdzic czy zelazo pomaga w podniesieniu poziomu hemoglobiny akurat w moim wypadku

: 17 paź 2008, 14:36
autor: jenny1983
ja właśnie w pn idę na morfologię aby sprawdzić żelazo, po miesięcznej kuracji żelazem.

[ Dodano: 2008-10-21, 23:13 ]
malutkaniunia88 ja odebrałam właśnie wyniki krwi i biorąc tylko żelazo i hemoglobina podskoczyła:)

: 22 paź 2008, 16:56
autor: margolcia
jenny1983, to super zobaczy my jak bedzie zemna

: 07 lis 2008, 12:16
autor: jenny1983
malutkaniunia88 jak tam hemoblobinka, miałaś już badanie krwi?
ale staranek nie przerwaliście?

mierzysz może temperaturę? czy tylko siebie obserwujesz , ja myślę o testach owulacyjnych , jak w końcu będę miała zielone światło na staranka, bo narazie idzie 3 cykl a ja nie mogę,muszę się wyleczyć z bakterii.