mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

10 gru 2008, 19:03

Wartość stężenia glukozy na czczo poniżej 100mg/dl jest wynikiem prawidłowym. Wyższe wartości wymagają dalszej diagnostyki (doustny test obciążenia 75g glukozy). Pomiędzy 24 – 28 tygodniem u każdej kobiety ciężarnej przeprowadza się test GCT – doustny test obciążenia 50g glukozy. Wartość tego testu poniżej 140mg/dl jest prawidłowa. Natomiast stężenie glukozy powyżej 140mg/dl wymaga przeprowadzenia kolejnego testu obciążenia glukozą (75g). Wykonanie powyższych testów pozwala na potwierdzenie bądź wykluczenie cukrzycy ciążowej.


Test pierwszy
Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem – po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie.

Test drugi

Jeśli jest prawidłowy, tzn. poziom cukru nie przekracza 140 mg%, wszystko jest w porządku.


Test trzeci
Jeśli zaś jest wyższy, ale nie przekracza 180 mg% (wyższy wynik świadczy o cukrzycy), kobieta jest kierowana na tzw. test diagnostyczny. Badanie to jest bardzo podobne do poprzedniego, tyle tylko, że trzeba być na czczo, roztwór jest słodszy, gdyż należy wypić 75 g glukozy, a krew pobierana jest nie godzinę, ale dwie godziny po wypiciu roztworu. W tym czasie nie możesz zjeść śniadania, gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu. Gdy wynik tego testu będzie wyższy od 95 mg%, a dwie godziny po posiłku wyższy niż 140 mg%, dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej lub do ośrodka położniczego zajmującego się cukrzycą w ciąży. Wyniki niższe oznaczają, że pacjentka nie ma cukrzycy ciążowej. Pamiętaj, test obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowo przeprowadzony gdy: byłaś na czczo, poprzedniego dnia nie jadłaś dużej ilości słodyczy i ostatni posiłek przed testem zjadłaś około 12 godzin wcześniej. Tego testu już się nie powtarza – wyniki nieprawidłowe świadczą o cukrzycy ciążowej. Kolejny test niepotrzebnie wydłużyłby tylko okres do rozpoczęcia leczenia.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

10 gru 2008, 19:34

cyn.inspiration, powiem ci tak jak mnie mowili ze liczy sie ten drugi wynik po drugiej godzinie po podaniu glukozy a u ciebie bylo
po 2 godz obciązeniu(75g)-97
wiec jest bardzo dobrze ,nie trzeba sie martwic nie masz cukrzycy ciazowej czyli jest w normie :-)

Awatar użytkownika
asiab
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5300
Rejestracja: 20 paź 2007, 09:20

10 gru 2008, 22:31

jesli po 2 godz wyszło mniej niż 140 czyli wszystko jest ok ja miałam 140 po 1 h a po 2h 120 ginek mi mówił że gdybym miała powyżej 140 po 2h to bym musiała miec diete cukrzycową.

Awatar użytkownika
Kinga_łódź
4000 - letni staruszek
Posty: 4985
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:50

11 gru 2008, 17:37

Ja pamiętam że u mnie też było wporządku coś koło 90. Ale to tak dawno, że nie powiem ile dokładnie :ico_oczko:

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], KylieTab i 1 gość