Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

Legitymacja niepełnosprawnych

15 gru 2008, 17:55

Dziewczyny, Lenka dostala ostatnio orzeczenie o niepelnosprawnosci i teraz zastanawiam sie czy skladac wniosek o legitymacje. Wiem ze pozniej daje to np darmowe przejazdy autobusem, ale orzeczenie mamy na 2 lata a do tej pory Lenka autobusem bedzie jezdzic za darmo. Znacie jakies inne profity? Cos mi sie kojazy o znizkach dla opiekonow w PKP ale nie jestem pewna.

Z gory dziekuje za pomoc

Awatar użytkownika
Joanna24
4000 - letni staruszek
Posty: 4260
Rejestracja: 19 mar 2007, 17:31

15 gru 2008, 19:03

Janiolek, również możesz wyrobić kartę parkingową dla Lenki. Wtedy możesz wszędzie podjechać i z tego co kojarzę nie płacisz za postój.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

15 gru 2008, 19:18

Janiolek, jesli ma stopien umiarkowany to niestety na nic sie zda taka legitymacja,ale nie chcialabym cie wprowadzac w blad ,bowiem to co ja napisalam to dotyczy osob doroslych,byc moze w stosunku do dzieci jest inaczej,reszte dowiedz sie w powiatowym urzedzie d/s orzekania lub w osrodku pomocy rodzinie (nie pamietam pelnej nazwy),zapytaj takze w pomocy spolecznej,wiem ze mozna dostac zasilek tzn matka dostaje gdy opiekuje sie całodobowo dzieckiem w wysokosci ok cos tam 400 zl,ale tu zapytaj sie szczegolow w ZUSie

NICOLA_1985

15 gru 2008, 22:49

Janiolek, jesli masz samochod mozesz sobie załatwić zezwolenie na parkowanie w miejscach dla osob niepelnosprawnych, no i staraj sie o zasiłek pielęgnacyjny wynosi 150 zł zawsze pare groszy jest chocby na pampersy, wizyte u lekarza prywatną czy jakis zakup dla córeczki. a co jest twojej córci??? moja karolina tez ma orzeczenie o niepelnosprawnoci ale ona ma mpdz diplegie

[ Dodano: 2008-12-15, 21:51 ]
mal pisze:dostac zasilek tzn matka dostaje gdy opiekuje sie całodobowo dzieckiem w wysokosci ok cos tam 400 zl,ale tu zapytaj sie szczegolow w ZUSie
tak mozesz sie starac pod warunkiem ze wasz miesieczny dochod nie przekracza coś niewiele ponad 500 zł na członka rodziny, zaraz ci to sprawdze.

[ Dodano: 2008-12-15, 21:52 ]
a zasilek pielegnacyjny dostajesz bez znaczenia ile zarabiacie

[ Dodano: 2008-12-15, 21:55 ]
Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 504,00 złote netto, a w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 583,00 złote netto (rozpatrywany jest dochód za 2002 rok). Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym bądź opiekunom faktycznym do ukończenia przez dziecko:
18 roku życia lub:
21 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole średniej, policealnej, pomaturalnej;
24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym, albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

[ Dodano: 2008-12-15, 21:55 ]
to jest zasiłek rodzinny

[ Dodano: 2008-12-15, 21:56 ]
http://www.mopspl.pl/swiadcz.html z tej strony w mopsie musialabys podpytac

[ Dodano: 2008-12-15, 21:59 ]
http://www.idn.org.pl/sonnszz/nowela_sw_rodz.htm
przeczytaj o :
-kształcenia i rehabilitacji
dziecka niepełnosprawnego
-świadczenie pielęgnacyjne - wydaje mi sie ze mal chodziło o to świdczenie

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

16 gru 2008, 17:16

o zasilek juz zlozylam podanie i o dodatek do rodzinnego. Z ZUS te 400zl dostaje sie jak rezygnuje sie z pracy na rzecz opieki. chodzi mi o sama legitymacje a to co innego niz orzeczenie.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

16 gru 2008, 20:11

Janiolek, cos takiego znalazlam
http://www.idn.org.pl/sonnszz/ZWOLNIENIA_ULGI.htm

Z ZUS te 400zl dostaje sie jak rezygnuje sie z pracy na rzecz opieki.
o to wlasnie mi chodzilo

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

27 gru 2008, 02:42

NICOLA_22 pisze: a co jest twojej córci???

2 male ubytki w serduszku i lewa nerka ektopiczna, ulozona okolopęcherzowo, mniejsza od prawej. Generalnie nie jest zle bo nie ma zadnych objawow na codzien i gdyby nie to ze przy badaniu stetoskopem slychac szmer to nikt by na to nie wpadl, z nerkami tez wyszlo przez prrzypadek, w szpitalu pani ordynator z noworodkow badala dzieci jak sie tylko dalo wiec w pierwszych dobach robila USG bioder i jamy brzusznej i okazalo sie ze slabo widac lewa nerke, potem zabrali mi Lenke na konsultacje do Centrum Pediatrii i tam sie wszytko okazalo.
16.01 mam wizyte u kardiologa i prawdopodobnie bedzie zabieg, ale sama nie wiem co o tym myslec bo juz 2 razy wysylali nas na oddzial i nic z tego nie wyniknelo bo odsylali nas po 1 dniu do domu.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość