Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

Badania prenatalne

24 sty 2009, 10:40

Dziewczynki, zakładam temat bo takowego nie widzę a pewnie przyda sie też innym :ico_ciezarowka:

idę do ginekologa za 3 tygodnie, wtedy zlecił mi zrobić badania prenatalne...
wiem, ze trzeba je zrobić pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży
wyczytałam na necie wszystko co było o badaniach, ale wolałabym wiedzieć jakie robiłyście już badania w ciąży?
czy wszystkie ciężarne powinny robić takie badania?

czy te badania prenatalne to tylko tzw sprawdzanie przyzierności?
jest to zwykłe usg czy można zrobić je w 3D?
czy wyklucza/potwierdza też inne choroby?
czy tylko zespół Downa?

i co to jest test Pappa? bo jakoś pierwszy raz trafiłam na coś takiego
kiedy sie go robi?

Awatar użytkownika
ramonka
Wodzu
Wodzu
Posty: 18597
Rejestracja: 08 sie 2008, 18:20

24 sty 2009, 10:49

izuś_85, nie wiem czy Ci pomoge, bo sama nie do konca wiem o co tu chodzi :ico_oczko:
ja mialam badanie chyba w 12 tygodniu i było to na przeziernosc karkowa, sprawdzenie kosci nosowej i chyba tyle :ico_noniewiem:
Co do testu Pappa to chyba jest to badanie krwi w ktorej bada sie poziom białka Pappa czy cos takiego :ico_noniewiem: Ja nie miałam robionych tych badan, choc nie wiem czy one nie sa zlecane dopiero jak z przeziernoscia jest cos nie tak.
No i ona wyklucza chyba zespoł Downa

[ Dodano: 2009-01-24, 09:49 ]
a i pewnie mozna zrobic na takim i takim USG

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

24 sty 2009, 11:01

ech... w sumie to moj lekarz powiedział ze jak przyjde na następną wizytę to powie mi wszystko o tych badaniach prenatalnych, bo sama go zapytałam

ale to było tak, ze nie zlecił ich sam z siebie, bo twierdzi ze to jest moja pierwsza ciąża i narazie po dwukrotnym usg nie widzi powodu do takich badań

powiedział, ze moze mi je zrobić na następnej wizycie jak zechcę, myślałam, ze wszystkie ciezarne robią takie badania...

w mojej ani w Przemka rodzinie nie ma nikogo z zespołem Downa :ico_noniewiem: :ico_noniewiem: jakby to badanie wykluczało również inne choroby to na pewno pójdę, ale mam mieszane uczucia...

Awatar użytkownika
ramonka
Wodzu
Wodzu
Posty: 18597
Rejestracja: 08 sie 2008, 18:20

24 sty 2009, 11:12

Moja lekarka nie pytała tylko po prostu sprawdziła :ico_oczko:
Moim zdaniem to badanie trwa chwilke i warto je zrobic chociaz dla swietego spokoju :-)

Awatar użytkownika
Beata_Tychy
Wodzu
Wodzu
Posty: 14131
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:20

24 sty 2009, 11:52

hej dziewczyny ja narazie też tylkopo badaniu przeziernosci karkowoej ktora sie nie udala bo babel niechciał się obrucić wiec powtórzę je, co do reszty wydaje mi sie ze wiekszosc wad mozna wykryc okolo 25tc,
a test Parppa stwierdzający Downa nic u mnie by nie zmienil nie usunela bym ciazy i tak a dziecko bede kochac tak samo na to lekarstwa nie ma, nie potrzebne mi dodatkowe stresy w ciazy,
Jak dzieciatko mialo by chore serduszko i tego typu wady wrodzone, ktore mozna leczyc w ciazy to napewno lekarz zauważy
a tak nie robie dodatkowych badań,
moje skromne zdanie :ico_haha_01:

margolcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8756
Rejestracja: 07 kwie 2008, 15:55

24 sty 2009, 12:58

izuś_85, ja bylam na takich badaniach i polegaly one na badaniu przeziernosci karkowej i obecnosci kosci nosowej robione u mnie byly na zwyklym usg tylko lepszej jakosci niz ma moj lekarz

a co do testu pappa to rowniez mialam robione ale wynikow jeszcze nie mam moze w poniedzilek beda u nas akurat robia badania na pzreziernosc i odrazu wlasnie test pappa
Beata_Tychy, a co do usuniecia ciazy gdyby z testu wyszo cos nie tak to mi akurat takie cos nawet przez mysl nie przeszlo i nigdy bym czegos takiego nie zrobila pzreciez to dziecko to czesc mnie i osoby ktora jest najwazniejsza w moim zyciu ja juz je kocham i jak pomysle ze moglo by go nie byc to az lzy do oczu naplywaja

Awatar użytkownika
Beata_Tychy
Wodzu
Wodzu
Posty: 14131
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:20

24 sty 2009, 13:13

właśnie sie dedukowałam, i w sumie stwierdzam że poza badaniami USG wykonywanymi przez naszego gina. nie musimy latać po innych przychodniach i robić testy
:ico_ciezarowka:
Zalecane są 4 badania USG wymagane:
6-8tc
wyklucza ciaze pozamaciczna,
11-14tc
określa anatomie płodu, pomiar przezierności karku NT
18-23tc
ocenia strukturę mózgu,kręgosłupa, serca płuc-rozpoznaje płeć dziecka
28-32tc
zmierzenie poszczególnych cz.ciała dziecka, pozwala wykryć zahamowania wzrostu płodu, ocenia się indeks płynu owodniowego, stopień dojrzałości łożyska

na kazdym z poszczególnych badan ewentualne wady czy problemy jest wstanie wykryć lekarz

Badania prenatalne zalecane sa osoba po 30 albo w przypadku dziedziczenia chorób w rodzinie, ja nie mowie że nie można ich wykonywać, każdy bedzie spokojniejszy i zrobi po swojemu napewno. :-)

nikol
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 299
Rejestracja: 13 sty 2009, 15:32

24 sty 2009, 16:08

Witam przyszłe mamusie!
Moja pierwsza ciąza zakończyła się poronieniem,druga bliźniaki musiała zostać usunięta ponieważ przestały bić serduszka.Dlatego będąc w trzeciej ciąży poszłam na usg prenatalne w 20 tyg(na to pierwsze ok 12tyg nie mogłam ponieważ krwawiłam i byłam na podtrzymaniu w szpitalu).Takie usg prenatalne jest dokladniejsze.Są dokładnie oglądane narządy serce,żołądek,kręgosłup itp.Diagnozuje się zespól Downa,musi być widoczna kość nosowa i środkowa kosteczka najmniejszego palca ręki.U nas niestety nie uwidoczniono kości nosowej,badanie powtórzono za dwa dni.Diagnoza wyglądała tak albo zespół Downa albo zmienność osobnicza czyli każdy człowiek jest inny i maluch może mieć mały nosek.Amniopunkcji nie chciałam bo tej choroby nie można leczyć ,a też to wiązało się z ryzykiem poronienia,ale byłabym pewna czy dziecko jest zdrowe.Do końca ciązy miałam stresa.W 30 tyg miałam następne usg prenatalne i badane to co pisała Beata_Tychy.Na szczęście urodziłam zdrową córeczkę.

Będąc w ciąży z Tymusiem także robilam usg prenatalne w 20 tyg.Chciałam sie upewnić czy narządy które możnaby leczyć jeszcze w ciązy czy zaraz po rozwiązaniu są w porządku.Tym razem kość nosowa pięknie była i urodziłam zdrowego chłopczyka.Mi to badanie było potrzebne,ale wiadomo każdy może wybierać.

Życzę wam dziewczyny zdrowych bobasów!!!

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

24 sty 2009, 16:08

Beata_Tychy, dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź

tak własnie mówił mój ginekolog że wystarczą badania usg które on robi (a robi je na każdej wizycie, bo twierdzi ze po to ma sprzęt w gabinecie zeby z niego korzystać)

tylko ze ja kiedyś myślałam ze badania prenatalne robi KAŻDA cięzarna
a tu sie okazuje ze tylko kobiety w grupie ryzyka powinny mieć je zrobione a reszta kobiet "tak dla świetego spokoju" może zrobić je odpłatnie

mam jeszcze jedno pytanko
czy ten pomiar przeziernosci karku to "normalne"-bezpłatne usg?
czy moze badanie prenatalne?
chodzi mi o to czy lekarz robi to w czasie normalnej wizyty czy podczas tych płatnych badań prenatalnych?

musze sie przygotować z kasą w razie czego na wizytę, jeszcze mi sie wszystko miesza w głowie, ale mój gin to jest świetny specjalista i ufam mu całkowicie, więc myślę ze gdyby zauważył coś niepokojacego to sam napomknoł by mi o dodatkowych badaniach

nikol
Specjalista od nawijania
Specjalista od nawijania
Posty: 299
Rejestracja: 13 sty 2009, 15:32

24 sty 2009, 16:23

Beata_Tychy jeśli twój gin ma super sprzęt i zna się to może zrobić dobrze badanie usg.Ja też u mojego gina na każdej wizycie miałam usg robione,więc wiem jaka to różnica.Ale masz rację jeśli nie miałaś żadnych problemów wcześniej i w tej ciąży to takie badania starczają.
Izuś_85 ja nie byłam w grupie ryzyka,miałam 28lat i musiałam płacić.Chociaż jak wyszły te anomalie z kością nosową to następne badania robili za darmo.Jeśli twoj gin jest dobrym specjalistą to powinien zrobić badanie przezierności karkowej w normalnej wizycie.Jeśli sie w tym nie specjalizuje to właśnie robisz to usg prenatalne ok 12tyg ciąży.
Za usg prenatalne w 20tyg ciązy w Rudzie Śląskiej płaciłam 230zł w poprzednim roku.Dostałam zdjęcia z usg i płytkę z nagranym badaniem.

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość