Awatar użytkownika
zirafka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7734
Rejestracja: 19 paź 2007, 18:55

Jak długo można wychodzić z pracy godzinę wcześniej???

18 mar 2009, 09:20

Mam pytanie i proszę o pomoc. Jak długo można wychodzić z pracy godzinę wcześniej ( bądź przychodzic godzę poźniej )?? Mój synek ma juz rok i niewiem jak długo mogę korzystać z takiej "ulgi" w pracy?? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

18 mar 2009, 09:37

zirafka, nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale ta godzinka to dla karmiących piersią :ico_sorki:
moja bratowa musiała przynosić zaświadczenia od ginekologa, że karmi piersią i wtedy mogła z tego korzystać

tyle ja wiem :-) :ico_sorki:

lilo

18 mar 2009, 09:41

Karmiąca matka może korzystać z tych przerw przez cały czas karmienia piersią, gdyż kodeks pracy nie określa żadnego czasowego ograniczenia zwolnień na karmienie dziecka piersią.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2009, 10:07 przez lilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
asiab
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5300
Rejestracja: 20 paź 2007, 09:20

18 mar 2009, 09:55

Dopóki się karmi piersią oczywiscie trzeba pokazac zaswiadczenie od lekarza , nikt nie może okreslić czy rok czy 1,5 czy 2 lata dopóki sie karmi piersią ma sie do tego prawo :-)

lilo

18 mar 2009, 10:06

asiab pisze:Dopóki się karmi piersią oczywiscie trzeba pokazac zaswiadczenie od lekarza

No właśnie w sumie pracodawca nie ma podstaw prawnych żeby takiego zaświadczenia żądać, ale wiadomo, że też się chcą jakoś zabezpieczyć przed kobietami które chcą wykorzystać możliwość krótszej pracy, wcale piersią nie karmiąc.

emilia7895
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7551
Rejestracja: 14 maja 2007, 09:41

18 mar 2009, 10:06

asiab pisze:dopóki sie karmi piersią ma sie do tego prawo

tez sie z tym zgadzam :-D

Awatar użytkownika
zirafka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7734
Rejestracja: 19 paź 2007, 18:55

18 mar 2009, 12:36

Dzieki dziewczyny. Czyli pewnie jeszcze do konca miesiaca bedę tak wychodzić :ico_placzek: Niewiem jak to bedzie bo pracujemy z męzem na zmiany i ta godzinka była dla mnie ratunkiem.

Awatar użytkownika
szkrab
Dorosłem już do Liceum!
Dorosłem już do Liceum!
Posty: 1382
Rejestracja: 21 mar 2007, 16:23

18 mar 2009, 13:20

Przerwy w pracy matce karmiącej dziecko piersią przysługują z samej racji karmienia. Nie są one uzależnione od wieku dziecka. Fakt karmienia oznajmia pracownica karmiąca pracodawcy. Ten może jednak zażądać potwierdzenia tego faktu przez lekarza, sprawującego opiekę nad pracownicą karmiącą. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

18 mar 2009, 16:15

Możesz do puki karmisz piersią ale lekarz musi wystawić ci zaświadczenie . Pozdrawiam ;)

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

18 mar 2009, 18:26

zirafka pisze:Dzieki dziewczyny. Czyli pewnie jeszcze do konca miesiaca bedę tak wychodzić :ico_placzek: Niewiem jak to bedzie bo pracujemy z męzem na zmiany i ta godzinka była dla mnie ratunkiem.
dlaczego tylko do konca miesiaca ,dziewczyny maja racje ,kodeks pracy nie okresla ile to ma trwac ,po prostu dopoki przynosisz zaswiadczenie od lekarza gin czy pediatry ze karmisz piersia ( tak mnie uczono) tak dlugo mozesz korzystac z tej godziny zreszta ustawowo uregulowanej

kodeks pracy Art. 187.o rodzicielstwie

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość