Strona 1 z 1

Zwolnienie grupowe a ciąża

: 27 maja 2009, 17:39
autor: Żaba
Czy orientujecie się jak to wygląda pod względem prawnym. Dzisiaj kierownik nam oświadczył, że w ramach kryzysu 10% załogi będzie się musiało pożegnać z pracą. Dla naszego działu to są 2 osoby. On twierdzi, ze na razie będzie się starał wybronić ciążami (jeszcze jedna koleżanka jest :ico_ciezarowka: ), ale wtedy nadal nas będzie o 2 głowy za dużo. Nie wiem jak to się skończy jak wrócimy z macierzyńskiego. Po jakim czasie można zwolnić kobietę, która wróciła z macierzyńskiego? I czy te wszystkie przepisy chroniące kobietę w ciąży przed zwolnieniem dotyczą również zwolnienia grupowego? Czy 10% to już zwolnienie grupowe?

: 27 maja 2009, 20:25
autor: justyna25
Żaba, znalazlam taki artykol

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,73343,2826241.html

to jego fragment

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie w przypadku tzw. zwolnień grupowych (art. 177 kp i ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844). Pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy kobiecie w ciąży (ale nie może jej zwolnić). Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, to pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia (do końca okresu, w którym korzystałaby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy).


[ Dodano: 2009-05-27, 20:29 ]
jeszcze znalazlam taki artykol

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/2 ... nskim.html

[ Dodano: 2009-05-27, 20:32 ]
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy, która zakłada, że po za zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownik wróci do pracy na to samo stanowisko i za tę samą pensję, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Gdyby jednak nie było to możliwe, pracodawca musi przyjąć rodzica na stanowisko równorzędne lub na inne odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

: 28 maja 2009, 08:27
autor: eve.ok
myślę, ze Justyna Ci wyczerpująco odpowiedziaa, wracając tylko do definicji - zwolnienie grupowe jest wtedy kedy obejmuje z tego co pamiętam - min. 10% całosci zatrudnionych w zakładzie pracy...zresztą cos znalazłam:
zwolnienie grupowe: konieczność jednorazowego lub w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące rozwiązanie stosunków pracy z grupą pracowników stanowiących:
- co najmniej 10% załogi, w zakładach do 1000 pracowników
- lub, co najmniej 100 pracowników w zakładach powyżej 1000 pracowników


dopóki jesteś w ciąży jesteś z pewoscią chroniona, a po powrcoie do pracy szef musi cię przywrócić na stanowisko pełnione wcześniej ub zaproponwac rownorzedne. Niestety nie wiem dokładnie od kiedy może Cię potem zwolnić, ale wydaje mi sie, ze to nie jest uregulowane odrębnymi przepisami - po prostu wracasz do pracy i stajesz sie zwykłym pracownikiem, w zwiazku z czym obowiazują przepisy k.p. analogicznie do twojej umowy o pracę. A masz na czas nieokreślony?

: 28 maja 2009, 18:19
autor: Żaba
Dzięki za odpowiedzi!
Tak, eve.ok, mam umowę na czas nieokreślony. Już 13 rok tu pracuję i przetrwałam już 2 razy zwolnienia grupowe. Do 3 razy sztuka? Zobaczymy co to będzie. Przynajmniej wiem, że na razie jestem pod ochroną. Może nadszedł czas na zmiany i trzeba otworzyć coś swojego. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym. To będzie znak, że nadszedł czas :ico_szoking: .

: 29 maja 2009, 14:41
autor: eve.ok
Żaba no super :ico_brawa_01: gratuluję optymizmu i otwarcia, bo ja tez wychodzę z załozenia, że taki zimny kubeł wody na głowę czsaem moze przynieśc bardzo fajne konsekwencje w przyszłosci :ico_brawa_01: sama sie niejednokrotnie przekonałam, wiec teraz już nawet nie wiem kochana za co kciuki u ciebie trzymać :ico_oczko:
moze za zdrówko Malenstwa :-D najważniejsze :ico_brawa_01:

: 30 maja 2009, 22:39
autor: lidziasc
eraz jestes chroniona i nie zamartwiaj sie poki co-bo na macierzynskim i jak ci dadza zgode na wychowawczyw tez nie powinni ci nic zrobic...
chyba ze zlikwiduja sie calkiem :ico_sorki: