Awatar użytkownika
myszka_g
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1554
Rejestracja: 16 maja 2007, 13:44

Opieka na kobiete po porodzie

01 cze 2009, 22:18

Nie orientujecie się jak to jest z opieką dla męża na kobietę po porodzie wiem że to jest 14dni i płatne 80%, ale nic więcej komu się to zgłasza kto wystawia zaświadczenie bo na necie są różne wersje. Mój mąż jest zatrudniony na 1/2 etatu, jutro szef ma zmienić na cały etat jest jakiś okres karencji czy od razu można brać opiekę. Kto płaci opiekę szef czy ZUS ?

No i jeszcze opieka na starsza córkę gdy ja będę w szpitalu.

Wyczytałam że nie może być innego kto może się zająć mną lub dzieckiem mieszkamy z moimi rodzicami, czy to coś zmienia na dzień dzisiejszy mój tata pracuje za granica, wraca ok 27 czyli dnia mojego terminu, po powrocie będzie na urlopie bezpłatnym czy to ma coś do tego żeby mój mąż wziął opiekę.

Proszę o pomoc :ico_haha_01: :ico_haha_01: :ico_haha_01:

kami111
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6757
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:16

02 cze 2009, 07:53

myszka_f pisze:Nie orientujecie się jak to jest z opieką dla męża na kobietę po porodzie wiem że to jest 14dni i płatne 80%, ale nic więcej komu się to zgłasza kto wystawia zaświadczenie bo na necie są różne wersje. Mój mąż jest zatrudniony na 1/2 etatu, jutro szef ma zmienić na cały etat jest jakiś okres karencji czy od razu można brać opiekę. Kto płaci opiekę szef czy ZUS ?


To prawda jest 14 dni opieki po porodzie na żonę. Twój mąż dostaje zwolnienie na ciebie tyle. Postępowanie jak z normalnym zwolnieniem.Wystawia je Twój lekarz prowadzący.

Mąż ma prawo w ciągu roku wziąść zwolnienie na opiekę żony lub dziecka i nie musi to być akurat poród :) i zawsze to jest 14 dni w roku.

myszka_f, wystarczy ,że porozmawiasz ze swoim ginekologiem i nie ma problemu z tym zwolnieniem.Ja też tak będe brać po wyjściu ze szpitala !

Pozdrawiam Cię !

Awatar użytkownika
justyna25
4000 - letni staruszek
Posty: 4967
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

02 cze 2009, 10:33

myszka_f, każdemu mężowi przysługuje opieka nad żoną po porodzie oraz 2 dni urlopu okolicznościowego.Ten urlop może wykorzystać jak będziecie w szpitalu a opieke po wyjściu ze szpitala.
Opiekę wystawiają w szpitalu razem z wypisem.Że się ją chce trzeba poinformować najlepiej sekretarki z danego oddziału bo to one ją wypisują a lekarz podbija pieczątką :ico_haha_01:

Żaba
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
Posty: 1001
Rejestracja: 06 lip 2007, 22:19

02 cze 2009, 16:23

Mojemu mężowi opiekę wystawiał mój gin. Bo najpierw wziął sobie 2 tygodnie urlopu a że ze mną jeszcze kiepsko było, to wziął dodatkowo opiekę po tych 2 tyg. Nie wiem, natomiast co jeżeli twój ojciec będzie w domu, ale wydaje mi się, że to nie ma znaczenia.

Lalka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2955
Rejestracja: 12 maja 2007, 17:25

02 cze 2009, 22:15

a ja słyszałam że męzowi przysługuje tylko w przypadku gdy kbieta ma cc,gdy kobieta rodzi sn to nie ma takiej opcji,przynajmniej tak było 1,5 roku temu..

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

02 cze 2009, 23:23

Lalka pisze:przynajmniej tak było 1,5 roku temu..


Nie, to nie tak. Mój mąż na Wojtusia i na Martusie miał 14 dni i to się liczy od dnia porodu niezależnie od tego jaki poród.. Mi w szpitalu dawali zaświadczenie, które T. wiózł do pracodawcy.

Awatar użytkownika
Myszka_
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3255
Rejestracja: 08 mar 2007, 15:25

02 cze 2009, 23:37

Lalka pisze:a ja słyszałam że męzowi przysługuje tylko w przypadku gdy kbieta ma cc,gdy kobieta rodzi sn to nie ma takiej opcji,przynajmniej tak było 1,5 roku temu..

niestety ktoś Cię wprowadził w błąd, ja rodziłam sn i mój mąz mial na mnie opiek, nie było z tym żadnych problemów, mieszkamy w jednym domu z moją mama i tu też nie było żadnych akcji typu, że ma mi kto pomagac w końcu to dziecko moje i mojego męża więc mama czy inny członek rodziny nie może zostac przymuszony do opieki nad nami
Zaświadczenie wystawił mężowi lekarz rodzinny

Awatar użytkownika
iw_rybka
Wodzu
Wodzu
Posty: 17728
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:40

03 cze 2009, 10:43

dokladnie tak jak pisz dziewczyny :ico_sorki:

Awatar użytkownika
justyna25
4000 - letni staruszek
Posty: 4967
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

03 cze 2009, 10:56

Małgorzatka pisze:Mój mąż na Wojtusia i na Martusie miał 14 dni i to się liczy od dnia porodu niezależnie od tego jaki poród..

z tego co ja się orintuje to nie liczy się od dnia porodu tylko od chwili wyjścia ze szpitala bo nie można mieć opieki na osobe przebywającą w szpitalu

Awatar użytkownika
Beata_Tychy
Wodzu
Wodzu
Posty: 14131
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:20

08 cze 2009, 16:34

Mam świeże wieści!!!!!!
]Jestem po wizycie u gina
i przedyskutowałam z nim ten temat!

pytałam o
L4 opieke męza nad zoną po porodzie
i sprawa ma się tak, to L4 jest przeznacozne dla kobiet po CC ! wyłacznie dla nich
Tylko dobra wola lekarza czy szpitala jest by dostała je rodzaca siłami natury,
mówi że ogólnie sie daje ze wypisuja takie L4- więc szans JEST

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość