lilo

Becikowe

29 cze 2009, 12:21

Czy ktoś wie z pewnego źródła jak to jest obecnie z becikowym???
Ponoć weszła w życie ustawa mówiąca o tym że przysługiwać będzie kobietom które najpóźniej do 10. tyg. ciąży zgłoszą się do lekarza i będą pod jego opieką.
Gdzieś wyczytałam że obowiązuje to dla becikowych wydawanych od 1.listopada 2009 ale i tak oznacza to, że kobiety będące już w ciąży muszą o to zadbać.
Czy ktoś wie czy w końcu obowiązuje zaświadczenie od lekarza czy karta ciąży???
Jest to dla mnie istotne bo mam za tydzień kolejną wizytę podczas której lekarz założy mi kartę ciąży i nie wiem czy się upierać żeby wpisał mi poprzednią wizytę w 8. tyg???

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

29 cze 2009, 12:32

lilo nie wiem do końca jak to jest, ale położna albo lekarz na pewno będą sie orientowac. ja słyszałam, że konieczne jest załozenie karty ciąży do 10 tyg., o zaświadczeniu nic nie wiem - zresztą to jest jedno z drugim tożsame, tym bardziej, ze nie wiem jak u ciebie, ale u mnie lekarz ma całą dokumentację elektroniczną, wystarczy kliknąc i sie dukuje wszystko - bo chyba nie do końca wiadomo jakich faktycznie zaświadczeń będa wymagac - wyjdzie pewnie jak zwykle w praniu :ico_noniewiem: . Dlatego najlepiej byłoby gdybys miała wpis z wizyty w 8 tyg. - poproś o to :-) jak to u nsa - lepiej mieć wiecej podkładek niż zostac późnej bez tego 1000 zł - zawsze coś.

[ Dodano: 2009-06-29, 12:34 ]
znalazłam informacje z 2008 r - o projekcie ale nie mogę znaleźć czy w takiej samej postaci weszło w życie...poszperam jeszcze
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/2 ... rowie.html

[ Dodano: 2009-06-29, 12:37 ]
znalzłam coś jeszcze - okazuje się, ze nie wiadomo jaki dokment bedzie wymagany :ico_noniewiem: parodia...wklejam:
http://www.mmtrojmiasto.pl/4998/2009/3/ ... ry=depesze

lilo

29 cze 2009, 12:41

Właśnie znalazłam takie wyciągi z ustawy:

„6. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje,
jeśeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną
nie później niż od 10 tygodnia ciąży do
porodu.
7. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza
się zaświadczeniem lekarskim.
8. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu
z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia
społecznego, określi, w drodze
rozporządzenia, formę opieki medycznej, o której
mowa w ust. 6 oraz wzór zaświadczenia,
o którym mowa w ust. 7.


Czyli wynika z tego, że będzie to na podstawie osobnego zaświadczenia.

[ Dodano: 2009-06-29, 12:42 ]
Tutaj jest ta ustawa http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 081654.pdf

[ Dodano: 2009-06-29, 12:45 ]
No lekarze się na pewno się cieszą z kolejnej papierkowej roboty :ico_noniewiem:

eve.ok, masz rację pogadam jeszcze z lekarzem bezpośrednio...

Awatar użytkownika
Sylwia.O.
4000 - letni staruszek
Posty: 4534
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:17

29 cze 2009, 15:17

lilo pisze:Czyli wynika z tego, że będzie to na podstawie osobnego zaświadczenia.
na to wygląda. najlepiej jednak podpytać lekarza i dla świętego sokoju niech Ci kartę zaloży już od 8 tyg.
A tak wogóle Lilo moje gratulacje :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
Blanka26
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3583
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:37

29 cze 2009, 15:36

lilo, a nie możesz zadzwonić do MOPRU i zapytać???

lilo

29 cze 2009, 15:54

delicja pisze:lilo, a nie możesz zadzwonić do MOPRU i zapytać???

Jasne, że mogę ale z doświadczenia wiem, że jak czegoś jeszcze nie robili to ciężko uzyskać wiarygodną informację :ico_oczko:

Sylwia.O. pisze:najlepiej jednak podpytać lekarza i dla świętego sokoju niech Ci kartę zaloży już od 8 tyg

No też tak myślę :ico_oczko:

Sylwia.O. pisze:A tak wogóle Lilo moje gratulacje

Dzięki serdeczne :ico_haha_02:

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

29 cze 2009, 15:58

hej Wam dziewczyny :-)

wejdę w temat, choć bazgrnę nie na temat :-D
szoku doznałam, jak przeczytałam treść tej ustawy...

lilo pisze:Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje,
jeśeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną
nie później niż od 10 tygodnia ciąży do
porodu.

a co z kobietami, które późno dowiadują się o swoim stanie?? nie dostaną pewnie albo będą kombinowały z zaświadczeniami... i tak w ten piękny, zresztą nie pierwszy raz, rząd Polski wzmaga kombinatorstwo społeczeństwa... :ico_sorki:

Awatar użytkownika
Anuszka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8743
Rejestracja: 14 sty 2008, 13:30

30 cze 2009, 19:00

Zgodnie z zapisem w artykule 18. ustawy, obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku, a to oznacza, że kobieta będzie musiała udokumentować pozostawanie pod opieką lekarską po 1 listopada 2009 roku, bez względu na stopień zaawansowania ciąży.

Lekarze będą wydawać zaswiadczenia ciężarnym dopiero od 1 listopada.

Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Kolka
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3779
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:38

30 cze 2009, 22:59

Mimo wszystko, ja proponuję dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, czyli u lekarza :-) Na wszelki wypadek lepiej zbieraj każdy papierek, który dostaniesz. Nigdy nie wiadomo do czego się przyczepią :ico_oczko:
Gratuluję ciąży :ico_brawa_01:

lilo

08 lip 2009, 21:49

Kolka pisze:Mimo wszystko, ja proponuję dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, czyli u lekarza

No i jestem po wizycie i oczywiście zapytałam lekarza - ale on mówi że nie ma pojęcia co w końcu wymyślą, wytycznych nie dostali żadnych i on dla bezpieczeństwa wpisuje w kartę ciąży pierwszą wizytę sprzed 10. tyg.
Czyli jak zwykle - coś wymyślili ale jak to ma działać nikt nie wie :ico_oczko:

Dzięki za gratulacje :ico_sorki:

[ Dodano: 2009-10-19, 16:51 ]
Pojawiły się najnowsze informacje na ten temat http://biznes.interia.pl/news/wazna-inf ... am,1384380

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość