masia
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2009, 20:32

Błagam pomocy!!!!!

21 paź 2009, 20:43

:ico_haha_01: Witam wszystkie przyszłe mamy serdecznie! Mam mały problem i bardzo prosze o porade. Planuje wraz z mężęm powiększyć naszą rodzinkę , tylko nie wiem czy już mogę zajsc w ciążę? pracuje w nowej pracy już od ok. 7 miesięcy bardzo mi zależy na tej pracy, czy aby zajsc w ciąże musi być przepracowany jakiś konkretny czas np. okres 12 mies. aby pracodawca nie wypowiedział umowy o prace? bardzo prosze o pomoc! :-)

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

21 paź 2009, 20:49

masia, mozesz sie starac o dziziusia :ico_oczko: jak bedziesz juz w ciazy to jestes pod ochrona i nie moze ciebie tak latwo zwolnic ,(no chyba ze postarasz sie o dyscyplinarke )

Awatar użytkownika
DUSIA555
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2227
Rejestracja: 11 mar 2009, 21:54

21 paź 2009, 21:06

Witaj masia :ico_haha_02:
Rzuć oczkiem kochana na Art. 177 kodeksu pracy. Wpisz w google "kodeks pracy 2009 " wybierz pierwszą z wyświetlonych pozycji, w dziele ósmym "uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem" jest ten artykuł.
Mam nadzieję, że znajdziesz tam odpowiedż na Twoje wątpliwości :-)
Pozdrawiam :ico_oczko:

agus2112
maniakogadacz
maniakogadacz
Posty: 360
Rejestracja: 13 paź 2009, 13:37

22 paź 2009, 08:17

witaj
nie ma okreslonego czasu kiedy masz zajść w ciążę żeby nie zostać zwolnionym.kobiety w ciąży są chronione prawem i nie mogą być zwalniane.niestety nie wszyscy pracodawcy przestrzegają tego i zwalniają kobiety w ciąży, naszczęscie mozna takiego pracodawcę zaskarżyć .......musiałabyś się podpytać osób które tam pracują czy ktoś był w takiej sytuacji. życzę powodzenia, będzie wszystko dobrze.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2009, 08:22 przez agus2112, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

22 paź 2009, 09:00

masia nie napisałaś najważniejszego - na jaki czas masz zawartą umowe o pracę? jeśli na czas nieokreślony - pracodawca w żadnym wypadku nie moze Cie zwolnić - od razu należy Ci sie L4, macierzyński i inne uprawnienia - im prędzej pracodawca sie dowie o ciąży, tym lepiej. Ja w pierwszej pracy miałam ekstremalna sytuację - dowiedziałam sie ze jestem w ciąży po 2 tyg pracy :ico_szoking: i od razu musiałam iść na L4 b plamiłam i ciąża byłą zagrożona - od razu dostałam 100% chorobowego, macierzyńskiego itd.
Jeśli masz umowę na czas określony to przepisy są takie, ze jeśli z dniem planowanego rozwiązania umowy jesteś w ciaży dalej niż w 3 m-cu to automatycznie umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu czyli dostajesz 100% chorobowego, po porodzie dostaniesz zasiłek macierzyński, ale automatycznie nie będziesz juz zatrudniona, czyli pieniążki z zus-u tak, ale urlop macierzyński od pracodawcy nie, wychowawczy oczywiście też wykluczony bo stosunku pracy nie ma już.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość