Strona 1 z 2

seplenienie-3,5 latek

: 07 lip 2010, 14:30
autor: dorotaczekolada
czy to normalne ze moj synek jeszcze w tym wieku sepleni? czy powinnam z nim isc do logopedy?
nie dosc ze przekreca duzo wyrazow to nie wymawia R,Sz, CZ, dż i tak dalej. i mówi strasznie newyraznie. wyrosnie z tego czy isc na konsultacje??

: 07 lip 2010, 14:59
autor: lilo
dorotaczekolada, tutaj masz dość konkretny opis rozwoju mowy:
Dziecko 3 – letnie potrafi porozumiewać się z otoczeniem, mowa jego jest już w pewnym stopniu ukształtowana. Nie znaczy to jednak, że jest pozbawiona błędów i że jej rozwój nie odbywa się w dalszym ciągu. Dziecko zaczyna odróżniać fonemy: s, z, c, dz od ich miękkich odpowiedników. Mowa dziecka daleka jest od doskonałości. Wyrazy są poskracane, głoski poprzestawiane, grupy spółgłoskowe-upraszczane. Występują zlepki wyrazów, nowotwory językowe.
Dziecko 3 – letnie powinno już wymawiać wszystkie samogłoski tak ustne, jak i nosowe: a, o, u, e, i, y, ą, ę, chociaż w mowie mogą występować odstępstwa, np.: zamiana samogłosek: a-o, e-a, i-y. Jest to związane z nie wykształconą sprawnością narządów artykulacyjnych. Powinny występować również spółgłoski twarde i zmiękczone: m, mi, b, bi, p, pi, f, fi, w, wi, ś, ć, ź, dź, ń, k, ki, g, gi, h, hi, t, ti, d, di, l, li, ł. w tym wieku pojawiają się głoski :s, z, c, dz, a nawet u niektórych dzieci zaczynają przebrzmiewać najtrudniejsze głoski:sz, ż, cz, dż. Ogólnie biorąc mowę dziecka trzyletniego cechuje zmiękczanie głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, które często są wymawiane jako: ś, ź, ć, dź; r może być wymawiane jak l lub j ; zamiast f występuje h i odwrotnie.
Dziecko 3-letnie rozumie to, co do niego mówimy, spełnia polecenia, które zawierają znane mu wyrazy; komunikuje się z otoczeniem za pomocą kilkuwyrazowego zdania. Mówi chętnie i dużo, myśli głośno, przeprowadza narrację wykonywanych czynności, zadaje dużo pytań, choć jeszcze nie są do końca jasno sprecyzowane.

Wymowa dziecka 4 – letniego różni się pod względem dźwiękowym. Utrwalają się takie głoski, jak: s, z, c, dz. Dziecko nie powinno już wymawiać ich jak: ś, ż, ć, dź. Pojawia się głoska r , choć jej opóźnienie nie powinno jeszcze niepokoić. Głoski: sz, ż, c, dż dziecko jeszcze zamienia na: s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź.
Wypowiedzi 4-letniego wybiegają poza aktualnie przeżywaną sytuację, dziecko mówi o przeszłości i przyszłości. Mowa dziecka staje się dokładniejsza.

Mowa dziecka 5 – letniego jest już w zasadzie zrozumiała. Głoski: sz, ż, cz, dż które pojawiały się w czwartym roku życia, zaczynają się ustalać. Dziecko potrafi je poprawnie powtórzyć, choć w mowie potocznej mogą wystąpić jeszcze substytucje (zamiana). Głoska r powinna być wymawiana, ale często pojawia się dopiero w tym okresie.
Wypowiedzi dziecka 5-letniego to zdania złożone, uwzględnia w nich kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo – skutkowe.

Mowa dzieci 6 – letnich powinna być opanowana pod względem dźwiękowym.
Mój syn zaczął wymawiać "r" właśnie jak miał 4 lata, a "sz, cz, rz" itd. dalej nie zawsze wymawia poprawnie ale ponoć ma jeszcze czas - pytałam koleżanki logopedki :ico_oczko:

: 07 lip 2010, 16:27
autor: dorotaczekolada
lilo, dzieki wielkie :ico_sorki:

: 11 lip 2010, 22:19
autor: madzia22
Moja kuzynka tez miała taki problem i wiem ze musiała chodzic do logopedy bo jej syn zamiast r wymawiał j a gdyby wymawiał l to mogłaby jeszcze poczekac ( jej syn miał wtedy 4 latka)

: 12 lip 2010, 00:46
autor: Małgorzatka
Mój Wojtuś też nie mówi plynnnie, sepleni, zdarza mi się przekręcać wyrazy. Myślę, że mowa prawidłowa kształtuje się na przełomie 4/5 roku życia więc obserwuj, mów jak najwięcej ale myślę, że to nic nie niepokojącego.

: 17 lip 2010, 22:43
autor: NICOLA_1985
dorotaczekolada, ja miałam w czwartek wizyte neurologopedy u mnie w domu bo moja Karolina tez mówi nie do konca wyraznie po za tym ma inne problemy nie zwiazane z tematem wiec nie bede opisywac..
ale z tematem związane jest to ze Karolina ma za krótkie wędzidełko pod językiem i prawdopodobnie pod górną warga też, bedzie miała robiony zabieg podcinania tych wędzidełek zeby je wydłużyc
neurologopeda powiedział ze jesli zabieg nie zostanie wykonany Karolina zacznie za jakiś czas seplenic
czasami seplenienie nie jest normą rozwojową która przejdzie z wiekiem, ja bym radziła się skontaktowac z logopedą, zawsze lepiej dowiedziec sie ze wszystko jest ok zamiast pluc sobie w brode gdy bedzie juz za poźno
po za tym tak na prawde na forum nikt nie zdiagnozuje dobrze twojego dziecka, najlepiej zrobi to secjalista.

: 18 lip 2010, 12:13
autor: dorotaczekolada
NICOLA_1985, ale wiezadelko miala zdiagnozowane chyba wczesniej juz tak? bo naza lekarka nic takiego nie zauwazyla u Matiego :ico_noniewiem:

: 19 lip 2010, 09:24
autor: NICOLA_1985
nie właśnie ze nie, byłąm wczesniej u innej pani neurologopedy i stwierdziła ze moja córka rozwija sie dobrze mowa jest w normie ( byłąm u niej na NFZ) wogole stwirdzila ze przesadzam i szukam dziury w całym ze ona mowi tak jak wiekszosc dzieci w jej wieku, skupiła sie na ilosci wypowiadanych słów a nie na tym ze je przekreca i nie mowi niektorych sylab czy liter zastepujac je innymi, nawet nie zbadała jej w odpowiedni sposób. lekarka pierwszego kontaktu tez nigdy niczego nie zauwazyla i nie widziala problemu...
a tu wystarczyła jedna wizyta prywatna profesjonalnego lekarza neurologopedy i prosze w koncu znalazły sie wyjasnienia na moje niepokoje... :ico_noniewiem:
ja nie mowie ze twoj synek tez ma problemy z aparatem artykulacyjnym, wędzidełkami czy czymkolwiek innym, niektóre dzieci po prostu seplenią i z tego po jakims czasie wychodzą.. a inne seplenią bo mają wady aparatu artykulacyjnego jak w przypadku mojej córki i z tego własnie pozniej są wady wymowy.. a im pozniej to sie wykryje tym gorzej dla dziecka.. :ico_noniewiem:
ja bym wolała isc do lekarza i sie upewnic ze wszystko jest ok chocbym miała nawet zapłacic za prywatną wiztyte byle miec czyste sumienie ze zrobiłam wszystko co w mojej mocy i moje dziecko nie bedzie sie w przyszłosci wstydzic i miec do mnie żalu ze zbagatelizowałam jej/jego problem.
ale oczywiscie zrobisz to co uwazasz za słuszne ja Ci tylko pisze jak to wygląda z mojego punktu widzenia.

: 19 lip 2010, 15:51
autor: dorotaczekolada
NICOLA_1985, dziekuj za wujasnienie bo ja myslalam ze takie cos to sie stwierdza juz u malutkiego dziecka :ico_szoking: ale masz racje wole w takim razie podejsc do lekarza skonsultowac :ico_sorki:

: 21 lip 2010, 11:58
autor: NICOLA_1985
NICOLA_1985, dziekuj za wujasnienie
nie ma za co od tego tu jestem , żeby pomóc jeśli potrafię :ico_oczko: :-)