Awatar użytkownika
anemone
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2010, 13:01

Leworęczne dzieciaczki w szkole

30 lip 2010, 13:47

Witam mamy leworęcznych uczniów! :655:
Leworęczność ma duży wpływ na rozwój i preferencje dziecka dlatego chciałam z wami porozmawiać na temat dzieci leworęcznych w szkole.

Czy przygotowując 'wyprawkę' szkolną zwracacie uwagę na przedmioty dla dzieci leworęcznych?
Czy wasze dzieci napotykają jakieś problemy, które myślicie, że mają związek z ich leworęcznością?
A może jest coś, co chciałybyście na ten temat wiedzieć?

NICOLA_1985

30 lip 2010, 15:39

ja mam córkę, która jest leworęczna nie z wyboru czy poprostu dlatego, że leworęczna się urodziła tylko dlatego, że do leworęczności zmusiło ja prawostronne porażenie mózgowe.
na razie Karolinka nie ma jeszcze 3 latek i nie chodzi do szkoły ani do przedszkola (jeszcze).
Więc temat dla mnie na przyszłośc jest interesujący.
Zastanawiałam się właśnie czy są jakieś przybory szkolne dla leworęcznych dzieci :ico_noniewiem: prędzej czy później będę musiała przecież zaopatrzyc moje dziecko więc takie wiadomości bardzo mi sie przydadzą.
Zastanawiam się jak ona nauczy się pisac i czy to zajmuje dzieciom leworęcznym więcej czasu niż praworęcznym.. :ico_noniewiem:
Jak można jej ułatwic taką naukę pisania i kiedy zacząc zeby zdążyc zanim córcia pojdzie do szkoły.. chcialabym zeby jeszcze przed 6 rokiem życia czyli zanim pojdzie do 1 klasy umiala juz w miare dobrze pisac? nie ma szns zeby nauczyc ją pisac prawą raczką więc w zasadzie nie mam wyboru...
jestem ciekawa jakie problemy moga napotkac nas po drodze :ico_noniewiem: nie znam nikogo kto ma leworęczne dziecko lub sam jest leworęczny więc mam nadzieje ze wątek się rozwinie :ico_sorki:

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

30 lip 2010, 15:47

ja powiem tak,że Hania skłania się ku leworęczności :ico_noniewiem: je lewą ręką,maluje,choć robi to też odwrotnie,czasem mam wrażenie że korzysta z obu rąk :ico_noniewiem:

teraz idzie do przedszkola od września i na wyprawkę się składamy,ale nie wiem czy Hania będzie faktycznie leworęczna :ico_sorki: na razie więcej czynności wykonuje lewą ręką...

rodzina męża chciała mnie nakłonić żeby pójść z nią do lekarza żeby ją przestawić na prawą rękę :ico_szoking: a po co? przecież jak jej tak lepiej to niech tak ma,dla mnie to normalne :ico_noniewiem:

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

30 lip 2010, 16:21

u mnie jedna córka miała etap że wszystko robiła lewą reką i długopisy kredki brała do lewej i moi rodzice też mi mówili żebym ja zakazała i zmuszała do prawej dla mnie to jest głupie.
A czy to ze dziecko pisze lewa reka oznacza ze jest kosmita :ico_szoking: nie jest normalnym człowiekiem, ale po paru tygodniech sama sie przestawiła na prawą ręke.

NICOLA sa przybory dla lewrecznych np. nożyczki, pióro i strugaczka.
Te rzeczy ułatwiają pracę ale najpierw młodszym dzieciom dawałabym do wyboru przybory dla prawo- i lewo - ręcznych po to żeby nie doszło kiedyś do sytuacji że przykładowo nie ma nożyczek dostosowanych do lewej reki i dziecko jest bezradne.

Leworęczni bardzo mocno ustawiają go bokiem alternatywą na początku są takie zeszyty z pochyłą linią. Są też fajne zeszyty do nauki pisania po śladzie gdzie strzałki pokazujące jak pisać litery są we właściwą dla leworęcznych stronę.

Awatar użytkownika
anemone
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2010, 13:01

30 lip 2010, 17:34

Zastanawiam się jak ona nauczy się pisac i czy to zajmuje dzieciom leworęcznym więcej czasu niż praworęcznym.. :ico_noniewiem:
Jak można jej ułatwic taką naukę pisania i kiedy zacząc zeby zdążyc zanim córcia pojdzie do szkoły..
Leworęczność nie ma wpływu na tempo nauki pisania (: Co do ułatwienia uczenia- przydatne jest bardzo pióro dla dzieci leworęcznych. Sama jestem osobą leworęczną i moi rodzice początkowo nie wiedzieli, że coś takiego jest dostępne. W konsekwencji strasznie rozmazywałam literki, były bardziej koślawe, gdyż stalówka była inaczej wyprofilowana i prowadzenie pióra było trochę niewygodne.

JoannaS ma rację (: Warto również dawać dzieciom różne przybory.

Przestawianie na prawą rękę zupełnie nie ma sensu i może ono powodować problemy takie jak dysekcja i dysgrafia z tego powodu, że przeciążamy jedną z półkul mózgu. U osób leworęcznych dominuje prawa półkula mózgu- dzieci zyskują na myśleniu syntetycznym i całościowym, wykazują się dużą fantazją i pomysłowością. Są o wiele bardziej kreatywne (: Więc tym bardziej leworęczność powinna być postrzegana jako zaleta.

NICOLA_1985

30 lip 2010, 17:47

no tak moja Karolina jest bardzo pomysłowa.. aż czasem za bardzo... :ico_oczko:
fajnie, że znalazło sie pare osób, które maja dla moich wiadomości takie konkrety :-) :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:

Awatar użytkownika
anemone
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2010, 13:01

30 lip 2010, 18:36

Polecam stronę link usunięty przez obsługę forum (: Jeszcze więcej rad i dużo ciekawostek odnośnie leworęczności dla osób chcących zgłębić temat.
:-D sama od siebie, powiem, że studiuję na kierunku artystycznym i jest tam naprawdę dużo osób leworęcznych, co mnie troszkę zaskoczyło :D
Ostatnio zmieniony 30 lip 2010, 21:17 przez anemone, łącznie zmieniany 1 raz.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

30 lip 2010, 21:17

anemone,bardzo ciekawy temat ,moja mala tez jest leworeczna i jak do tej pory udalo mi sie kupic dla nie nozyczki dla leworecznych i wiem ze jest dlugpis i chyba to wszystko co wiem ze jest ....niestey reklame musze skasowac ,jak ktos bedzie zainteresowany to prosze podac jemu na pw ta strone :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
karolas
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2031
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:26

30 lip 2010, 21:45

WITAM oo jak miło ze powstał taki wątek :)
Jestem mamą 7-letnego syna Kacpra który teraz od wrzesnia zacznie nauke w szkole oraz 3,5 letniej córki Amelci. Zarówno kacperek jak i Amelcia oboje są leworęczni. Amelka początkowo faktycznie przemieniala sobie łyżkę przy jedzeniu na prawą rączkę i rysowała raz prawą raz lewą i myślałam ze będzie praworećzna jednak nie, zdecydowanie teraz od jakiegoś pół roku wszystko robi lewą i to superrrrrr jej idzie zarówno jedzenie jak i rysowanie.
Kacperek tez jest leworęczny, nie musicie się w ogóle martwić o nauke pisania dziecka leworęcznego. Ja nie przyłożyłam sie ani w jednej minucie do nauki pisania Kacpra, on zupełnie sam, w zerówce w przedszkolu teraz w tym roku sie nauczył pisać i to całkiem ładnie mu wychodzi lewą rączką naprawdę superrrr :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:
Dzieci leworęczne są bardzo zaradne, inteligentne. Sam sie nauczył pisać, w prawdzie literki są nieco pochyłe ale to kwestia wprawy,ja jestem już spokoja bo skoro sam sie nauczył bez mojej pomocy to czego mam sie martwic, nie ma czego.
Musze mu jedynie kupić noźyczki dla leworęcznych bo tymi normalnymi mu cięzko idzie.
Amelcia pieknie rysuje, byście nieuwierzyły ale koloruje obrazki w kolorowankach lepiej niz niejedno dziecko praworęczne w jej wieku. Nie wyjezdza kompletnie za linie naprawde super. z jedzeniem tez nie ma problemów nic nie rozlewa juz nawet nie zwracam uwagi ze coś wykonują lewą ręką,nie zauważam róznicy tylko rodzina jak ich długo nie widzi sie dziwuje i gada cos nieraz ale ja nie reaguję
Mi pediatra powiedziała ze nawet można iść do poradni psychologicznej poprosić o wystawienie zaświadczenia jak dziecko będzie iść do szkoły zeby nie było dyskryminowane albo zmuszane przez nauczycieli do zmiany pisania na prawą rączke. Jednak ja nie musze po to isc bo na zebraniu w szkole dyrektor nawet poruszył ten temat co mnie zaskoczyło ze jak dziecko jest leworęczne to tak ma pisac, absolutnie nie wolno i to mocno podkreslił, NIE WOLNO zmuszac dziecka do zmiany na praworęcznośc bo mozna tym dziecku wyrządzić powaną krzywdę
także mamuśki, dzieci leworęczne są super i tego sie trzymajcie bo to szczera prawda :)

Awatar użytkownika
anemone
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2010, 13:01

30 lip 2010, 21:50

Rozumiem i przepraszam(:

Dla mnie poza piórem/długopisem i nożyczkami przydatna była jeszcze bardzo temperówka dla leworęcznych. Można również znaleźć przyrządy takie jak linijka dla leworęcznych i specjalne zeszyty do nauki pisania.

Co do zeszytów dla leworęcznych to zastanawiam się czy ktoś z forumowiczów miał styczność z nimi lub ma jakieś zdanie na ich temat?

Spotkałam się też z nakładkami profilującymi- ułatwiającymi lepszy uchwyt. To taka mała rzecz, bez której dzieci leworęczne na pewno sobie poradzą, ale z drugiej strony zastanawiam się czy skoro już coś takiego jest wprowadzone dla ułatwienia, to czy warto z tego korzystać. Np. nożyczki dla leworęcznych były dla mnie koniecznością, bo zwykłe łamały mi się w rękach (:

Wróć do „Szkolniaki fajne dzieciaki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość